• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / شهربازی سروش، رستوران و خانه‌معلم سرچشمه

  /

  شهربازی سروش، رستوران و خانه‌معلم سرچشمه

   سعید ضرونی، مدیر شهربازی سروش کوهدشت

  اگر حامی داشته باشیم، می‌توانیم دو برابر افراد کنونی اشتغال ایجاد کنیم

  nnnn (12)

  شهربازی پارکی است که در آن از وسایل سرگرمی، تفریحی و سواری برای سرگرم کردن استفاده می‌شود و نسبت به پارک‌های ساده و زمین‌های بازی داخل شهر، امکانات سرگرم کننده‌ی بیشتری دارد، شهربازی‌ها، تنها محلی برای تفریح نیستند، و می‌توانند کارکردهای مختلفی داشته باشند.
  یکی از کارکردهای شهربازی تخلیه هیجان و هراس شهروندان است. اگر نگاهی به جوامع توسعه‌یافته بیندازیم، در خواهیم یافت که بخش قابل توجهی از محصولات صنعت فرهنگ آن‌ها را همین محصولاتی تشکیل می‌دهند که با خلق شرایط ویژه و بسیار خاص، هیجان نهفته‌ی مخاطب را آزاد، و از این طریق به مخاطب کمک می‌کنند.
  به استقبال هیجان و تنش رفتن در سنینی، جزء ویژگی انسان‌ها می‌تواند باشد. در کودکی، نوجوانی و جوانی کنج‌کاوی و پرانرژی بودن خودش را در قالب استقبال از خطر و ریسک‌پذیری نشان می‌دهد، در این سنین جو رقابتی نیز وجود دارد که یک نوع ابراز وجود کردن است و برای بالا بردن اعتماد به نفس در این قالب‌ها قرار می‌گیرند.
  بیشترین درصد جامعه ما را جوانان تشکیل می‌دهند در نتیجه در برنامه‌ریزی‌های کلان باید به نیازهای عاطفی، هیجانی این گروه توجه ویژه داشت. سیستم بهداشت اجتماعی-فرهنگی جامعه باید مکان‌هایی را برای بیرون‌ریزی هیجانات این گروه در نظر بگیرد.
  در تمام دنیا شهرداری‌ها وظیفه دارند امکاناتی مانند پارک‌ها و باشگاه‌ها را لحاظ کنند که در آن با توجه به سن و سال مخاطبان برون‌ریزی این هیجانات را تسهیل کند. شهربازی‌هایی که استانداردهای روز را داشته باشند نیز می‌توانند چنین کارکردی داشته باشند.
  زندگی شهری اسباب و آلات خودش را می‌طلبد و در این سبک زندگی به دلیل فضای شهری و محدود بودن فعالیت‌ها نسبت به جوامع روستایی و عدم شکل‌گیری بازی‌های تحرکی با انباشت انرژی بیشتری در جوانان صورت می‌گیرد.
  اگر به صفحه حوادث روزنامه‌ها نگاهی بیاندازیم متوجه رفتار افرادی می‌شویم که به دنبال هیجان موجب خطر برای خود و دیگر شهروندان شده‌اند و حوادث ناگواری را رقم زده‌اند. کورس گذاشتن خودروها و تک‌چرخ زدن موتورها در اتوبان‌های شلوغ شهر، حوادث چهارشنبه آخر سال از این دست رفتارها هستند.
  اگر به هیجانات پاسخ داده نشود با انباشت این انرژی ممکن است با رفتارهایی وندالیستی مانند شکستن شیشه‌های اتوبوس پس از یک مسابقه فوتبال و یا تخریب اموال در سطح جامعه روبه‌رو شویم و درصد کمتری نیز ممکن است دچار آسیب‌های اجتماعی و بزه شوند. گاهی منشاء گرایش به اعتیاد و الکل در جامعه نیز از همین هیجانات است.
  نظر به اهمیت موضوع و کارکردی که شهربازی‌ها دارند، به سراغ مدیر تنها شهربازی شهرستان کوهدشت رفته‌ایم و گفتگویی با وی انجام داده‌ایم که در ادامه تقدیم مخاطبان فهیم می‌گردد.
  سعید ضرونی با آنکه تحصیلاتی زیردیپلم دارد اما از جوانان فعال هم‌استانی است که افزون بر شهر بازی سروش، رستوران سرچشمه را اداره می‌کند و به تازگی با شراکت یکی از هم‌شهریانش خانه‌معلم کوهدشت را دایر کرده و در نتیجه‌ی مدیریتش حدود ۴۰ نفر از جوانان بیکار شهرستان مشغول به فعالیت شده‌اند، می‌گوید کوشش دارم دیدی وسیع داشته باشم و تا جوانی هست کارهای که می‌توانم را انجام دهم؛ خیلی دوست دارم شهربازی را توسعه دهم. می‌گوید خانه‌ی معلم این هفته با حضور امام‌جمعه، مدیر آموزش و پروش و جمعی از مدیران شهرستان آغاز به کار نموده و در آن‌جا ده نفری مشغول به کار هستند. رمز موفقیتش را پشتکار، پیگری و نترسی می‌داند و می‌گوید: «در هر کاری قطعاً مشکلات هست، اما اگر این موارد رعایت بشود آدم ضرر نمی‌کند.»
  صحبت‌هایش درباره شهربازی را چنین ادامه می‌دهد: «شهربازی هم شهر است و هم مجموعه بازی‌ها، این شهر می‌تواند زیرمجموعه زیادی داشته باشد و کارهای تفریحی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی زیادی انجام دهد.» ضرونی در ادامه سخنانش می‌افزاید: «هم ما آمادگی داریم و هم شهربازی سروش این قابلیت را دارد که آن را توسعه و گسترش دهیم، اما نیاز به حمایت داریم و حامی می‌خواهیم»
  مدیر تنها شهربازی کوهدشت با بیان اینکه شهربازی زیر نظر شهرداری است و ببیش از همه از آن‌ها انتظار حمایت داریم، می‌گوید: «بحث استانداردسازی نه تنها در اینجا بلکه در اکثر نقاط کشور شهربازی‌ها را رنج می‌دهد اما من با توجه به اینکه جز انجمن شهربازی‌ها هستم و در جریان امور قرار دارم می‌توانم استاندارهای لازم را در اینجا پیاده کرده و بدان رونق بخشیم، فقط به حامی و پشتیبان نیاز داریم» ایشان در پاسخ این پرسش که چطور شد به این کار روی آوردید، خاطرنشان ساخت: «از بچگی به خاطر بیکاری و یادگرفتن کار به تهران رفتم و در آنجا در رستورانی مشغول به کار شدم و بعدها به کوهدشت آمدم و رستورانی دایر کردم اما آنگونه که می‌خواستم جواب نداد، دوباره به تهران رفتم و دنبال کاری می‌گشتم که هم نو باشد و هم درآمدزایی خوبی به دنبال داشته باشد به همین ‌خاطر به نظرم رسید شهربازی بزنم چون هم کار جدید بود و هم نیاز شهر»
  این جوان کوهدشتی با اشاره به دل‌گرمی و استقبال خوب مردم می‌گوید: «هم اکنون هم از این کار رضایت دارم، اگر اینجا رونق یابد، می‌تواند در چهار فصل دایر باشد؛ اما هم‌اکنون تنها تایستان‌ها فعالیت دارد.»
  ایشان نداشتن حامی مالی و اسپانسر را مهمترین مشکل می‌داند به کار فرهنگی باور دارد و می‌گوید: «در اینجا می‌توان از لحاظ فرهنگی فعالیت کرد، ما سعی می‌کنیم از موسیقی بومی و محلی استفاده کنیم.
  این فضا مال شهرداری است و ما به شهرداری اجاره پرداخت می‌کنیم و چون شهربازی زیر نظر شهرداری است، انتظار داریم بیشتر کمکمان کند، هرچند انصافاً تا کنون هم خوب کمک کرده‌اند» ضرونی در پاسخ این سوال که آیا حمایت‌ها خاص شهرداریست، می‌گوید: «نه، همه می‌توانند کمک کنند ادارات بهزیستی، صنعت و معدن و تجارت، میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، ارشاد اسلامی و جاهای دیگر نیز می‌توانند و نیاز است که ما را مورد حمایت قرار دهند، رونق شهربازی کمک به توسعه و آبادانی شهر است، همه ما باید امکانات مناسبی برای هم‌شهریان ایجاد کنیم» وی پیشنهاد می‌دهد: «ما می‌توانیم با حمایت میراث فرهنگی رستوران سنتی بزنیم و آداب و رسوم منطقه را در اینجا زنده نگه داریم، پارک مکانی عمومی است و عموم مردم به اینجا می‌آیند به همین خاطر می‌توان خیلی کارها کرد، هم درآمدزایی نمود هم اشتغال ایجاد کرد و هم به کارهای فرهنگی روی آورد مثلاً اگر فرهنگ و ارشاد همکاری نماید، می‌توان در گوشه‌ای کتاب‌خانه‌ای دایر نمود تا فرهنگ کتاب‌خوانی رواج پیدا کند، یا اگر میراث فرهنگی بخواهد می‌توان مدل کوچکی از آثار تاریخی استان در اینجا گذاشت تا کسانی که امکان بازدید این آثار را ندارند با نمونه‌های کوچک آن در اینجا آشنا شوند»
  مدیرشهربازی سروش تأکید می‌کند: «با توجه به تجربیاتمان می‌توانیم اینجا را بگونه‌ای رونق دهیم که دوبرابر افراد حاضر را در اینجا مشغول به کار نمائیم، ما جوانان مستعدی داریم که می‌توان از سلایق و تجربیاتشان استفاده کنیم، من با یکی از آن‌ها صحبت کردم، گفت من می‌توانم مجسمه‌های مورد نیازتان را در انجا به بهترین وجه ممکن و کمترین هزینه بسازم؛ مثلاً با ۵ میلیون تومان گوریلی برایت درست کنم که ۷ متر ارتفاع داشته باشد، اگر ما امکان ساخت چنین چیزهایی داشته باشم هم وی سرگرم می‌شود و هم با هزینه‌ی پائینی محصول مورد نیاز ما تهیه می‌گردد، در اینجا ۲۵ نفر شامل تأسیسات، دکه‌دار، حسابدار، دفتردار، اپراتور دستگاه‌ها مشغول به کار هستند اگر حامی داشته باشیم قول می‌دهم که این تعداد را دو برابر کنیم»
  ایشان وضعیت شهربازی کوهدشت را نسبت به استان مناسب و قابل‌قبول می‌داند و می‌گوید وسایل برخی از پارک‌های مرکز استان شاید ده سال پیش خریداری شده‌اند، اما ماشین‌آلات و دستگاه‌های ما به نسبت سالم‌ترند؛ دستگاه‌هایی که داریم شامل قصربازی است که برای افرادی بین ۵ تا ۱۰ سال است و تاب که سنین ۳ تا ۷ از آن استفاده می‌کنند، استخر و توپ برای ۷ تا ۱۰ ساله‌ها داریم ،کشتی صبا برای کسانی است که بالای ۱۰ سال سن دارند، تاب بزرگمان برای افرادی است که ۱۲ سال به بالا هستند و سالتو که برای افراد بالای ۱۶ سال می‌باشد؛ اینها دستگاه‌هایست که مردم بیشتر بدان‌ها علاقه نشان می‌دهند، در اینجا برای سنین مختلف و همه‌ی اقشار وسیله و دستگاه داریم، البته چرخ و فلکی هم داریم که غیرفعال است امید است شهرداری همکاری کند تا راه‌اندازی گردد ما برای شهرداری هم کمک درآمد هستیم و هم از اسم ما استفاده‌ی تبلیغی می‌کنند. مهم‌ترین دلیل رونق پارک کشاورز همین شهر بازی است، گفتنی است که در اینجا بوفه داریم و تنقلات و ساندویچ هم هست ولی می‌خواهیم کبابی را هم رونق دهیم.
  ضرونی در خاتمه می‌گوید: پیشنهادی دارم که می‌خواهم از طریق رسانه‌ی شما اعلام کنم ما آمادگی داریم تا شهربازی سروش برای بچه‌های علاقه‌مند تحت پوشش بهزیستی و کمیته‌امداد -که امکان آمدن به اینجا و بضاعت پرداخت هزینه را ندارند- بصورت رایگان خدمات ارائه دهد و زمان خاصی شهربازی را در اختیارشان گذارد. از او می‌پرسیم که آیا این پیشنهاد را تاکنون با این ادارت مطرح کرده‌ای؟‌ می‌گوید با برخی از آن‌ها بله، اما استقبال نشده، امیدوارم این‌بار به گوش همه برسد و ما را یاری کنند تا در این کار فرهنگی و خداپسندانه شرکت کنم. شهربازی سروش در پارک کشاورز قرار دارد، مردم می‌توانند انتقادات و پیشنهادات خود را بطور مستقیم بوسیله‌ی شماره‌ی ۰۹۱۹۱۹۱۵۰۰۳ با مدیر آن در میان بگذارند.

  nnnn (4) nnnn (5) nnnn (6)  nnnn (13) nnnn (16) nnnn (17) nnnn (18) nnnn (19) nnnn (21) nnnn (22) nnnn (23) nnnn (27) nnnn (28) nnnn (32) nnnn (33) nnnn (34) nnnn (35)

  ۱۲

  مجموعه اقامتی، پذیرایی، رفاهی و فرهنگی «خانه معلم سرچشمه» کوهدشت

  نشانی: کوهدشت – خیابان بوعلی – بالاتر از دادگستری – خیابان شهید خنجرنژاد

  تلفن تماس: ۰۹۳۷۶۰۴۹۷۴۰ منصوری – ۰۹۱۹۱۹۱۵۰۰۳ ضرونی

  سوئیت های اقامتی مجهز + با کیفیت ترین غذاهای ایرانی

   ۲۵درصد تخفیف جهت فرهنگیان محترم

  خانه-معلم-۱

  تصاویری از فضای بیرونی و داخلی خانه‌معلم سرچشمه

  IMG_2619 IMG_2623 IMG_2629 IMG_2631

  یک نظر

  1. احمد امرایی

   بسیار عالی کاش چند نفر مثل آقای ضرونی در شهرستان کار فرهنگی انجام می دادن

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا