• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / هیئت سینه‌زنی« قمر بنی‌هاشم» / محمدبساطی

  نگاهی به یکی از با سابقه‌ترین هیئت‌های سینه‌زنی شهرستان کوهدشت

  هیئت سینه‌زنی« قمر بنی‌هاشم» / محمدبساطی

  اهالی طرهان و محلی که اکنون به شهرستان کوهدشت معروف است، بسان جای‌جای سرزمین پهناور ایران از دیرباز در روزهای محرم به سوگ می‌نشستند و در غم سرور و سالار شهیدان و یاران باوفایش آهنگ اندوه سر می‌دادند، این رسم دیرینه در دوران‌های مختلف توسط افراد زمانه برپا می‌شد. در این‌جا بنا به پرداختن به نحوه‌ی شکل‌گیری عزاداری‌ها و نخستین هیئت‌ها نداریم فقط بناست معرفی کوتاهی از یکی از قدیمی‌ترین هیئت‌های شهرستان داشته باشیم.

  photo_2016-10-14_17-39-31
  هرچند هیئتی که از آن نام می‌بریم نخستین هیئت سینه‌زنی کوهدشت نیست اما از بین هیئت‌های که امروز فعالیت دارند جزء اولین‌ها به شمار می‌آید، دسته‌جات عزاداری قبل از هیئت مذکور بوده‌اند اما پس از مدتی از رونق افتاده‌اند و اکنون جز نامی از آن‌ها -آن هم در سینه‌ی برخی از سال‌خوردگان- چیزی باقی نمانده است. چنان‌چه عمری باشد و خداوند توفیق دهد در سال آتی پرونده‌ای به همین موضوع می‌پردازم و یاد کسانی که نام امام حسین و حماسه‌ی ماندگارش را در شهرمان زنده نگه‌داشته‌اند گرامی خواهیم داشت. اکنون جهت پاس‌داشت زحمات متولیان این هیئت آن را به مخاطبان بلوطستان معرفی می‌کنیم.
  بنای هئیتی که وصفش رفت سال 1328 خورشیدی بصورت مجلس روضه‌خوانی در منزل مرحوم حاج صفدر معینی گذاشته شد سال 1334 «حسینه‌ی قمر بنی‌هاشم» نام گرفت، بعد از او فرزندش حاج عباس معینی کار آن را انجام داد. این حسینه سال 1342 رسما به شکل هیئت درآمد و ثبت شد و تا سال 1360 همراه با حاج عباس، حاج خالق شهبازی نیز در امر مسئولیت هیئت نقش ایفا کرد طی سال‌های اخیر این مسئولیت بر دوش برادر آقای شهبازی بنام، غفور شهبازی نهاده شد.
  مداحان و نوحه‌خوانان هیئت در گذشته حاج احد شهبازی، حاج نصرت طهماسبی و مرحوم حاج لطیف ابراهیمی بودند.
  سپس آقایان علی‌کاظم امرایی، مجتبی رضایی، مرتضی اولادپور امرایی و فرشید امرایی کار مداحی هیئت را انجام دادند؛ مداحان جدید هیئت نیز عبارتند از: آقایان قدرت امرایی، غلام میرزایی، سیامک امرایی و صادق چگنی
  ضمن سپاس از آقای مرتضی اولادپور امرایی، نوحه‌خوان هیئت -که اطلاعات فوق توسط وی در اختیار بلوطستان گذارده شد- به معرفی اجمالی از ایشان می‌پردازیم.

  photo_2016-10-18_21-53-33
  آقای اولادپور از بسیجیان و رزمندگان جبهه‌های حق علیه باطل می‌باشد، متولد 1350 است، سال 1366 به مداحی روی آورده‌ و جز برای هیئت «سینه‌زنی قمر بنی‌هاشم» برای هیئتی دیگر نوحه‌خوانی نکرده است، وی افزون بر مداحی در رشته‌های کشتی و بدن‌سازی نیز فعالیت دارد. ایشان در مداحی سبک مخصوص خود را دارد و تا حالا علاوه بر حضور در سوگ‌وارها مجموعه‌ای از نوحه‌هایش شده‌اش را منتشر کرده است. سی‌دی اولش در سال 90 به‌نام«مشک‌حالی»منتشر شده و مجموعه‌ی جدیدش هم به تازگی با نام «سوزه‌سوار» روانه‌ی بازار گردیده است. علاقه‌مندان‌می‌توانند جهت تهیه آن به دارالقرآن‌های روبروی‌مسجدصاحب‌الزمان شهرکوهدشت مراجعه نمایند.

  محمدبساطی؛ مدیرمسئول

  _mg_0082151
    چاپ شده در دهمین شماره بلوطستان 17/7/95

  4 نظر

  1. استاد بساطی از آساره تا یکی دو نشریه دیگرواینک.

   بلوطستان شاهد بوده ام،که طرهان بزرگ همیشه

   گوشه ای از دغدغه های ذهن و قلم تو شما بوده،

   و اینبار هم هیئت زنجیر زنی قمر بنی هاشم ،ع،

   را با قلمت به تصویر کشیده ای ،
   اجرت باخدای علمدار کربلا

  2. حسین به داد همه برسد.ولی چه خوب است جوانان ما تاریخ امام حسین رو هم مطالعه کنند. درود بر شما

  3. محمد حسین شاملو

   حاج عباس معینعنی پدربزرگ من است وام خیلی شریفی است

  4. محمد حسین شاملو

   حاج عباس معینیادم خیلی شریفی است ای اقا پدر بزرگ من است و هیتمال ایشون است

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا