• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / «پیرمکائیل» همان مکائیل یارستان است؟

  آرامگاهی که در نتیجه‌ی کاوش نجات‌بخشی پیرمکائیل رودبار کشف شد

  «پیرمکائیل» همان مکائیل یارستان است؟

  کاوش نجات بخشی محوطه پیر میکائیل رودبار سیمره -سرزمینی که ملک دیرینه‌ی طایفه مومه‌وند دلفان بوده و از هشتاد سال پیش در تملک دراویش بابابرزکانی قرار دارد- به کشف یک بنای آرامگاهی ، فضای معماری در کنار رودخانه، قنات قدیمی ، تعدادی قبور اسلامی و… انجامید .

  به گزارش بلوطستان، علی سجادی سرپرست هیأت کاوش نجات بخشی در محوطه پیرمیکائیل با اعلام این خبر افزود : مطالعات باستان‌شناختی و کاوش نجات بخشی در محوطه پیرمکائیل رودبار سیمره در پی کاوش ارگانیک با هدف نجات بخشی محوطه با ایجاد چهار ترانشه ۱۰در۱۰ متر آغاز شد. در ابتدای کار نسبت به تهیه نقشه های توپوگرافی و باستان شناسی محوطه اقدام و در مرحله بعد محوطه به مساحت ۲ هکتار مورد بررسی و شناسایی باستان شناسی قرار گرفت.

  وی تصریح کرد :نتیجه مطالعات اولیه تا کنون یک دوره استقرار در مرکز محوطه متعلق به دوره میانه اسلامی و یک دوره استقراری قدیمی تر متعلق به صدر اسلام را نشان می دهد. به گفته سجادی، در پی کاوش ارگانیک بخشی از یک بنای آرامگاهی به ابعاد ۸.۳۰ در ۸.۳۰ در مرکز عرصه و بخشی از یک فضای معماری در حاشیه جنوبی محوطه در کنار رودخانه از زیر خاک خارج شده است.

  او گفت: یک قنات قدیمی که از زیر محوطه عبور می کند نیز در این کاوش مورد شناسایی قرار گرفت که مستندسازی و انجام مطالعات تکمیلی آن در برنامه آتی قرار دارد. به گفته این باستان شناس ، درحین کاوش تعدادی قبور اسلامی در ترانشه های هسته مرکزی محوطه از دل خاک خارج شد که برخی از آنها متعلق به تدفین های ثانویه هستند.  سرپرست هیأت کاوش نجات بخشی در محوطه پیرمیکائیل افزود :محوطه پیرمکائیل در منطقه دره رود رودبار در کناره تراس رودخانه سیمره در حوضه آبگیر سد سیمره قرار دارد. از وجه تسمیه پیرمکائیل اطلاعی در دست نیست اما از گذشته های دور تا کنون به همین نام خوانده شده است.

  سرپرست هیأت کاوش نجات بخشی در محوطه پیرمیکائیل افزود :در سطح این محوطه یک ساختار معماری مضطرب مربعی شکل که با مصالح سنگ و گچ بنا شده دیده می شود که مردم منطقه آن را که دارای جنبه اعتقادی و مذهبی نیز هست بقعه  پیرمکائیل می خوانند. کاوش نجات بخشی در محوطه پیر میکائیل لرستان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است. با یاری پروردگار با هم‌کاری همکاری فرهیخته‌ی بلوطستان، آقای امیر منصوری که از جز هیئت کاوش محوطه به شمار می آید گزارش کامل و نتیجه‌ی قطعی کاوش‌های پیرمکائیل در روزهای آتی تقدیم مخاطبان عزیز بلوطستان می‌گردد.

  photo_2017-01-16_01-58-37 photo_2017-01-16_01-58-46 photo_2017-01-16_01-58-53 photo_2017-01-16_01-58-58 photo_2017-01-16_01-59-01 photo_2017-01-16_01-59-09 photo_2017-01-16_01-59-26 photo_2017-01-16_01-59-35 photo_2017-01-16_02-00-16

  گزارش: فاطمه کریمی

  عکس‌ها: امیر منصوری بلوطستان

  نتیجه تصویری برای امیر منصوری بلوطستان

  4 نظر

  1. کامبیز نجات پور

   بیشتر از هشتاد درصد منطقه رودبار در مالکیت گراوند می باشد با چه مدرکی نوشتی در مالکیت دراویش بابرزکانی است؟

  2. رودباربالای۸۰درصد دردست ومالکیت ایل دراویش میباشد.گراوندانگشت شمارند.تهران عباسی

  3. کرماشانی-یارسان

   یارستان اشتباه است، باید بنویسید یارسان. یارسان از یار+سان (سلطان) تشکیل شده و به معنای یار و پیروی حضرت سلطان سهاک است.

   توجه بفرمایید که بنا بر باورهای مردم یارسان افراد مقدس صاحب «ذات» هستند و بارها«دون به دون» می شوند و جامه عوض می کنند. به همین دلیل هم مکان های متعددی به نام یک فرد مشخص وجود دارد، مثلاً در کرماشان 3 زیارتگاه داو (داو که و سوار) وجود دارد، یا اینکه دو زیارتگاه بابایادگار یکی در کرماشان و دیگری در کوردستان عراق وجود دارد و دو زیارتگاه به نام باباطاهر یکی در خرم آباد و دیگری در همدان هست، همچنین دو زیارتگاه سید بله فا (سید ابوالوفا) یکی در کوهدشت و دیگری در همدان وجود دارد. به نام پیرمیکاییل هم دو زیارتگاه هست، یکی زیارتگاهی در روستای دوران در باینگان در استان کرماشان و دیگری همین زیارتگاهی که شما میفرمایید.

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا