• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / رنگین‌نگاره‌های ایران (هومیان و میرملاس) منتشر شد

  پژوهش‌گر کوهدشتی، ارتباطات غیرگفتاری مردمان باستان را کتاب کرد

  رنگین‌نگاره‌های ایران (هومیان و میرملاس) منتشر شد

  کتاب رنگین‌نگاره‌های ایران (هومیان و میرملاس) نوشته‌ی سلیمان لطفی چاپ شد. به گزارش بخش فرهنگ بلوطستان؛ موضوع این کتاب نقاشی‌های روی سنگ ایران است که برای کشیدن آن‌ها از رنگ سود برده شده است.  این آثار «ارتباطات غیرگفتاری از مردمان باستان» هستند که دیرینگی بسیاری از نگاره‌ها هنوز مشخص نشده است. این کتاب در 110 رویه و به‌صورت تمام رنگی چاپ شده و بیش از 130 نگاره (عکس) در آن دیده می‌شود. پیش از عکس‌ها، نوشتارهایی درباره‌ی رنگین‌نگاره‌های ایران آمده است.

  photo_2017-01-22_00-15-40
  به گزارش بلوطستان؛ این کتاب دارای چهار بخش به نام‌های 1- میرملاس 2- هومیان 3- سنگ مهرداد( سنگ سوره) 4- عکس‌های چاپ شده در دیگر کتاب‌ها و نقشه است.
  در این کتاب، مطالبی درباره‌ی رنگین نگاره‌ها جهان و ایران و دیدگاه های جهانی و کارشناسی درباره ی آن ها آورده شده است. هم چنین، به کوتاهی روند تاریخ در لرستان بررسی شده است.

  لطفی، در این‌بار به بلوطستان گفت:«روند تاریخ در لرستان هرگز قطع نشده است و لرستان یکی از تنها جاهایی است که می توان ادوار گوناگون تاریخ را به روشنی دید و بررسی کرد. شهرستان کوهدشت تنها جایی در ایران است که می توان بیشترین رنگین نگاره را در آن دید. ارزش این نگاره ها به اندازه ایی است که در کشورهایی چون اسپانیا و فرانسه، اجازه ی بازدید عموم از آن ها را نمی دهند تا مبادا بر اثر رفت و آمد بازدیدکنندگان دچار آسیب شوند. اما در ایران هرگز چنین نیست و آسیب های فراوانی به این آثار ارزشمند رسیده است.

  نگارنده درباره‌ی چرایی کم حجم بودن و کمی نوشتارها در اثرش به بلوطستان گفت:، بر آن بودم تا از حجم نوشتارها کاسته و بر تعداد عکس ها بیفزایم زیرا مهم شناساندن و ثبت این نگاره ها است نه تفسیر و معنا کردن آن‌ها

  سلیمان لطفی نویسنده‌ی کتاب رنگین‌نگاره‌های ایران، دارای کارشناس ارشد ارتباطات می‌باشد و از پژوهش‌گران تلاش‌گر کوهدشت به شمار می‌آید که در هفته‌نامه‌ سراسری امرداد  و نشریه محلی بلوطستان قلم می‌زند؛ وی در این اثر، نیم نگاهی هم از دید ارتباطی به موضوع داشته و آن ها را پیام های ارتباطی از مردمان باستان دانسته است.

  رنگین‌نگاره‌های ایران(هومیان و میرملاس)، یکی از تنها کتاب‌های چاپ: شده درباره‌ی رنگین‌نگاره‌‌های ایران به‌ویژه شهرستان کوهدشت است. بسیاری از نقاشی‌هایی که عکس‌شان در این کتاب است، امروزه ازمیان رفته‌اند. این کتاب را انتشارات «پازینه» چاپ کرده، کار صفحه‌آرایی آن را خانم «گاتا ضیاتبری»‌ انجام داده و جلد آن را «بهروز شریفی»‌ طراحی کرده و قیمت آن 15000هزارتومان است. علاقه‌مندان می‌توانند برای سفارش خرید، با شماره‌های زیر تماس بگیرید:
  09197638272—— 09365130607 و یا به نمایندگی فروش در کوهدشت: خیابان رهبری، پاساژ قصرنور، گالری موسیقی لطفی مراجعه کنند.

  5 نظر

  1. کامبیز نجات پور

   درود بر اقای لطفی و بلوطستان برای معرفی تاریخ لرستان بویژه تاریخ طرهان
   خدا قوت

  2. سلام برادر لطفی دست مریزاد خدا قوت دغدغه هایت مهم اند

  3. خیلی هم عالی

  4. یک کار با ارزش و ستودنی،،،،،سپاس آقای لطفی

  5. دستمریزاد ..واقعا نیاز بود

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا