• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / تبارشناسی طایفه‌ی ضرونی مادیان‌رود منتشر شد

  كريم خان زند به روايت متون تاريخ و

  تبارشناسی طایفه‌ی ضرونی مادیان‌رود منتشر شد

  «كريم خان زند به روايت متون تاريخ و تبارشناسي طايفه‌ي ضروني» کتابي است که توسط کامران ضروني و ناهيد القاصي گردآوري و تأليف شده و دارالنشر اسلام ( قم) آن را منتشر کرده است.  اين اثر با شمارگان 1500 نسخه و در 250 صفحه با قيمت 20 هزار تومان روانه‌ي بازار نشر شد. علاقه‌مندان مي‌توانند جهت تهيه آن به دکه‌هاي مطبوعاتي استان لرستان مراجعه کنند. و يا با شماره تلفن 09189449349 تماس بگيرند.

  Untitled-1

   بخش نخست کتاب، به زندگي کريم خان زند به روايت متون تاريخ پرداخته و در بخش دوم آن ابتدا نگاهي گذرا به ايلات و طوايف طرهان بزرگ (ايل سوري-امرايي) انداخته شده و سپس شجره‌نامه‌ي طايفه ضروني و بزرگانش بطور مفصل آمده و در کنار شجره‌ي هر تيره و دودمان تصاوير برخي از افراد شناخته شده و بارز آن تيره درج گرديده است. مهم‌ترين و جذابترين بخش کتاب تبارنامه نوادگان مشرف‌الدين زند (ضروني) مي‌باشد، که بر طبق ادعاي نگارندگان گردآوري‌اش حدود دو دهه زمان برده است. جهت آشنايي بيش‌تر خوانندگان فرهيخته، مقدمه‌ي کتاب در زير مي‌آيد.

  «در ميان شاهان ايران و در نظام تاريخ شاهنشاهي ايراني تنها كسي كه لقب شاهي را براي خويش صلاح نديد و خود را وكيل الرعايا خواند كريم خان زند بنيانگذار سلسله زنديه است و شايد به همين دليل و البته به علت ويژگي هاي پسنديده و تاثير گذارش نامي نيك در تاريخ ايران به يادگار گذاشته است و در نگاه اکثر نظام‌هاي سياسي اجتماعي ايران و نيز مورخين و صاحبان قلم مقبول افتاده است.

  كريم خان و به پيرو او ساير شاهان زنديه كه از قوم بزرگ لر برخاسته اند به گواهي تاريخ‌نويسان شايستگي خود را به عنوان شهرياران ايراني تبار و والامنش نشان داده اند و همواره از سلسله زنديه به ويژه كريم خان به بزرگي و مردم‌داري ياد مي شود و خدمات آنها در ميان جمله‌ي شاهان ايراني مشهود و برجسته در نظر مي آيد. از سويي ديگر در کنار كريم خان، سرداران و مردان بزرگي كه بيشتر آنها از قوم لر و از وابستگان به وي بوده اند، پرورش يافته كه منشا اثر تحولات ايران در عصر زنديه و پس از آن نيز در وقايع منطقه‌اي و محلي بوده اند. از جمله آنها مي توان به مشرف الدين{فرزند يكي از سرداران زنديه} اشاره نمود كه امروزه طايفه اي بزرگ با نام ضروني كه بطور عمده در غرب لرستان (در محدوده جنوب كوهدشت) و غرب ايران زندگي مي‌كنند، نواده هاي وي مي باشند.

   نگارنده سعي نموده كه در اين رهگذر ضمن آنكه ماجراي زندگاني و حاكميت كريم خان را به اختصار به روايت متون تاريخي بررسي نمايد، اشاره‌اي گذرا به طايفه‌ي مورد اشاره (ضروني) داشته باشد و مطالبي را گزيده‌وار در تبارنامه و اوضاع جغرافيايي و اجتماعي آنها ارائه كند. باشد كه در اين كار توفيق حاصل گردد.

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا