• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / خبری / لر بودن یا لک بودن؛ مساله این است؟

  * یاسر خورشیدوند

  لر بودن یا لک بودن؛ مساله این است؟

  Image result for ‫هویت قومی لر‬‎

  یادش بخیر زمانی که لرستان نه یک استان که یک خانواده واحد بود. دوران سربازی یا مجردی مان در شهر غریب الشتری و بروجردی و درودی و نورآبادی نبودیم؛ هرجا که یک پلاک ایران 31 میدیدیم چند کیلومتر بوق میزدیم. انگار باید به او می فهماندیم که ما هم لر هستیم. یادش بخیر به دعوا می گفتیم جنگ، چون درگیری با یک لر به معنای درگیری با لر و لک و بختیاری و… بود؛ یک سری قوانین نانوشته بین مان وجود داشت: هیچ لری حق نداشت در دوران سربازی امر بر باشد و برای فرمانده چای بریزد، یادش بخیر اقوام و طوایف مختلف لر به مثابه رشته کوه های زاگرس پیوسته به هم بودیم و پشت هم را می داشتیم. یادش بخیر اتحادمان در شهر غریب حسادت اقوام دیگر را برانگیخته بود.
  اما امروز چه بر سر ما آمده است که عده ای دچار خود کُرد پنداری و عده ای دیگر به مرض خود فارس پنداری دچار شده ایم؟ برخی لکستان می خواهیم و برخی دیگر زاگرس… چه بر سر ما آمده است که چند هزار سال اشتراکات تاریخی، فرهنگی، هویتی، زبانی و… را رها کرده ایم و به دنبال صد پاره کردن هویتی هستیم که اسکندرها، تیمورها، مغول ها و اعراب هم نتوانستند از سد اتحاد و برادری آن عبور کنند. راست می گویند که تمدن ها از درون خود نابود می شوند.
  از هویت لری مان که بگذریم، این تفرقه انگیزی های درون هویتی بخشی از پروژه ناامن سازی ملی و کشاندن ایران به درون آتش بحران خاورمیانه است. شاید باورش برای مان سخت باشد ولی ناآگاهی برخی از فعالان قومی، ایران را از جزیره ثبات و امنیت خاورمیانه به باتلاق جنگ داخلی و شیوع ناامنی خواهد کشاند.
  قبل از وقوع بهار عربی، کمتر کسی تصور میکرد سوریه که به واسطه ی امنیت بالا در میان کشورهای منطقه به یکی از قطب های گردشگری تبدیل شده بود؛ روزی با این سرنوشت شوم دست و پنجه نرم کند. لحظه ای به این احتمال فکر کنید که این ایجاد نفرت های قومی، زبانی، شهری و… که روز به روز ما را از یکدیگر دورتر و متنفرتر می کند؛ هدفمند باشد و پشت این تفرقه انگیزی های پیش پا افتاده اتاق فکری داخلی یا خارجی وجود داشته باشد.
  در متنی می خواندم که در سوریه و چند سال قبل از شروع ناآرامی ها، خیلی نامرئی اما به صورت مداوم، به اختلافات قومی، مذهبی، شهری و حتی طایفه ای در این کشور دامن زده می شد. اخبار و شایعاتی پخش می شد که خیلی راحت باعث اختلاف مذاهب یا قومیت ها یا حتی ساکنان شهرهای مختلف می شد. مثلا یک روز شایع شد پزشکی کرد تبار، مردم قبایل عرب را مسموم کرده و یک بار شایع شد راننده ای از شهر حمص پانزده مسافر اهل حلب را به داخل دره فرستاده و خودش از اتوبوس بیرون پریده است، و بسیاری از این اختلافات که به صورت هدفمند و با استفاده ابزاری از ناآگاهی برخی نیروهای داخلی به آن دامن زده می شد.
  وقتی جنگ داخلی به راه افتاد ناگهان همه ی این اختلافات و کینه ها و نفرت ها سر باز زد و تسویه حساب ها همسایه به همسایه، شهر به شهر، دین به دین، مذهب به مذهب و قوم به قوم شروع شد.
  اندکی تامل کنید؛ چقدر این آیند شبیه وضعیت کنونی ماست!!!
  این اقدامات تفرقه انگیز در نهایت موجب ایجاد فضایی ناایمن برای خانواده، جامعه و نسل های بعدی ما خواهد شد. لر و لک از قدیم یکی بوده و بدانید پیوندی که در طول صدها سال شکل گرفته است را نمی توانید در عرض چند سال ویران کنید و بدانید که نه لک ها و نه لرها اجازه گسستن این پیوند که قدمتی به درازای تاریخ لرستان دارد را به شما نخواهند داد. شما نیز اگر دلسوز لر و لک هستید به جای اینکه مردم را به سپری برای جلب توجه تبدیل کنید، انرژی تان را در مواردی همچون اعتیاد، فقر، فساد، تبعیض، بی عدالتی، نزول ارزش های اخلاقی و صدها معضل دیگر صرف کنید که نفس کشیدن را برای مردم مظلوم این کهن دیار سخت کرده است.

  یاسر خورشیدوند/ بلوطستان

  * رییس حزب هدا (همبستگی دانش آموختگان ایران) شاخه لرستان

  9 نظر

  1. مهدی اسدیان فیلی(خرمآبادی)

   و اما اینکه برخی لکستان میخواهند و برخی زاگرس و برخی چه میدانم البرز و کویر لوت به خودشان مربوطه و این حق هر انسانه که سرنوشت خودش را تعیین کند. در مورد کورد پندار بودن این نکته را بگوییم کورد ها هم انسان هستند و از مردم شریف و همچنین فارس ها و ما در گذشته داشته ایم حتی شاعرانی را که خود را کورد بدانند و کورد معرفی کنند. ترکه میر آزادبخت یکی از این شاعران بوده است.
   البته بنده خود مخالف صدرصد آن رفتار و از بالا نگاه کردن برخی از استادید محترم که نشستند پایی سخنان مرحوم محمدحسین خان امرایی و الان شدند متخصص تاریخ لرستان و نظریات شبهه فاشیستی و تنفر بر انگیز و سراسر عقده و مخرب را در برخی سایت ها منتشر میکنند. و گفتار یک عده ورشکسته تروریست آدمکش را تکرار میکنند.صدرصد مخالفم و در همینجا بارها تاکید کردم. ولی از این نوع سخن گفتن نویسنده مقاله هم آزرده خاطر چه بخواهیم و چه نخواهیم ما هم با فارس ارتباط تنگاتنگ داریم هم با کورد و من این برداشت را از گفته های نویسنده مقاله میکنم و بارها هم دیدم که با برچسب زدن سعی در جلوگیری از نظر دادن و بیان دیدگاه افراد کرده اند.
   اولا کسانی که در لرستان دم از لکستان میزدند اصولا خود را کورد نمیدانند و سعی در استقلال از لر و کورد دارند درست یا غلطش پای خودشان!!!!!!!!! ولی متاسفانه ریشه مشکلات استان و کلان تر کشور ایران و کشورهای خاورمیانه ریشه دار تر از این است فردی خود را لر بداند یا نداند یا کرد یا فارس و یا لک مستقل این حرفاها نیست. فکر بسته و کوتاه برخی باعث شده یک این استان دو نشه.نه کسی خودش را لر بداند یا نداند. اصولا در جوامع پیشرو تنها به کارایی افراد نمره مثبت میدهند نه هویت پنداری آنها.
   مثلا در گذشته چه بوده اینجا یک سایتی است که در مورد تاریخ نظرات جالبی میگذارد من چند بار خودم در مقام مخالف نظر گذاشتم. لطفا جناب بساطی کیفیت حکومت سالارالدوله را در مقاله ای ارائه دهند تا جناب خورشید وند با همبستگی اشنا شوند. همبستگی یعنی به قول تاریخ نگار بزرگ استان و البته کشورمان جناب والی زاده بزرگوار که میگوید البته با زبان طنز و فوق العاده جذاب مردم لرستان و طوایف شان به شان هم در اندیشه فرشته استبداد و دیکتاتوری و البته غارت و نابودی طبقه سرمایداری طلافروشی های تهران با یک مردک نیم دیوانه به نام سالار الدوله همراه شدند. و دمار از روزگار قصابان و جلادان بین راه که اکثرا از مزدوران کارگر و دهقان بودند در اوردند.
   این نتیجه اتحاد انگونه ای است که مگذارند انبر بشوند!!!
   این سخنان کلیشه ای دیگر چیست!!!؟؟؟؟چپ نگاه کنند هوای هم را داریم بوق میزدیم از این حرفها کوچه بازاری!!!!!!!!!!!!!!
   بلکه اتحاد واقعی زمانی صورت میگیرد که فرد با دانش و بینش کامل برای بهزیستی تلاش کند. و جامعه هم از این تلاش وی سود میبرد. نه تنها اتحاد جاهلانه و پوشالی. در باب آن افراد علاف و بیچاره ای. که با این سخنان سعی در اختلاف دارند البته مردم وقتی گوینده را ببنیند که کیست دیگر خود را زحمت نمیدهند چه میگویید.
   اکثرا افراد شکست خورده در زندگی و پناهتده به فضایی مجازی سعی در بقول معروف جلب توجه دارند. که زیاد اهمیتی به اینها نمیدهم ترس من بیشتر از کنبود مطالعه ای است که در جامعه ما ایران را میگوییم به یک اپیدمی تبدیل شده است. وگرنه لکستان و یا زاگرس مشکل نیست و البته با لکستان و زاگرس نیز شق القمر نمیشه چون تنها یک نام جابجا میشود نه چیزی دیگر. بهتر ژرف تر نقد کنیم مسائل را.
   بساطی عزیز لطفا نمایش دهید

  2. مهدی اسدیان فیلی(خرمآبادی)

   در گذشته جوانان آگاه تر بودند خدایی در همین استان برخی پیور جریان های سوسیالیستی بودند و خیلی هم مشهور برخی اسلامی و برخی لیبرال و در کل خیلی کلان تر مسائل را میدند ولی الان خیر کم مطالعه و اکثرا پر ادعا تا این میزان اگاهی و کمبود ان رفع و رجوع نشود این اتحادها خود ممکنه به دشمنی با اقوام دیگر مثل فارس و ترک و کورد و عرب بیانجامد
   ژرف تر نقد کنید. با سپاس

  3. مهران باژول وند از خوزستان سرزمین لرها

   با دورود بر همه هم نژادان لرتبارم، از بختیاری تا خرم آبادی تا لک و سلاسی تا شوهانی، من خواستم به همه مردم لرتبار بگوییم، تا چند سال پیش ،همیشه گمان میکردم ،که یونانی ها و عرب ها و تورک ها و مغول ها ، هنگامی که به سرزمین بزرگ ایرانشهر ،تازش آوردند ،با اینکه ایرانیان دربرابر این بیگانگان شکست خوردند ،ولی در آینده توانستند با فرهنگ پربار و تنومند ایرانی ، این درندگان را شکست دهند، و بر پایه همین دیدگاهم ،هر گمان نمی کردم که روزی ایران کنونی ،تکه تکه شود، ولی امروزه با آمدن تکنولوژی و فضای مجازی ، امیدم را از دست داده ام ،و هر دم چشم به راه ،تکه تکه شدن ایران هستم ، و یکی از شوندهایی که سبب شده تا ناامید شوم ، همین دودستگی انداختن در میان تیره ها و طایفه های قوم لر میباشد، که همه اینها کار دشمنان درونی (کوردها و فارسها) و دشمنان بیرونی ( عرب ها و تورک ها و آمریکا و اسرائیل و انگلیس) است.

  4. مهران باژول وند از خوزستان سرزمین لرها

   با دورود بر همه هم نژادان لرتبارم، از بختیاری تا خرم آبادی تا لک و سلاسی تا شوهانی، من خواستم به همه مردم لرتبار بگوییم، تا چند سال پیش ،همیشه گمان میکردم ،که یونانی ها و عرب ها و تورک ها و مغول ها ، هنگامی که به سرزمین بزرگ ایرانشهر ،تازش آوردند ،با اینکه ایرانیان دربرابر این بیگانگان شکست خوردند ،ولی در آینده توانستند با فرهنگ پربار و تنومند ایرانی ، این درندگان را شکست دهند، و بر پایه همین دیدگاهم ،هرگز گمان نمی کردم که روزی ایران کنونی ،تکه تکه شود، ولی امروزه با آمدن تکنولوژی و فضای مجازی ، امیدم را از دست داده ام ،و هر دم چشم به راه ،تکه تکه شدن ایران هستم ، و یکی از شوندهایی که سبب شده تا ناامید شوم ، همین دودستگی انداختن در میان تیره ها و طایفه های قوم لر میباشد، که همه اینها کار دشمنان درونی (کوردها و فارسها) و دشمنان بیرونی ( عرب ها و تورک ها و آمریکا و اسرائیل و انگلیس) است.

  5. واقعا که عالی بود دستت درد نکنه فقط یه چی کم نوشتی اون موقع غیرت بوده اما الان نیست لک و لر دیگه همه میدونیم یکین بعضی از کردها بخدا پیج میزنن میگن ما لک ها از لرها جداییم کردهای ایلامن بیشترشون با کرمانشاه ولی دم خودت گرم خیلی عالی بود خیلی

  6. اون زمان یکی بودند الان هم یکی هستیم ولی مشکل آینه که اون زمان زبان بیان ایلات لکی بوده

  7. متاسفانه در فضای گُمنام مجازی افراد غیر لک و لر زیادی بنام اینها پیج و کانال میزنند و فقط نفرت پراکنی میکنند که بی غرض نیست دو سال پیش تمام سایتها یک صدا از توهین یک خواننده مجهول الهویه به مردم لک خبر دادند ولی بعد از دو سال هرچه میگردم هیچ کلیپ یا فایل صوتی دستگیرم نشد چون از اساس دروغی برای ایجاد تنش در بین مردم لرستان بود و جناب خورشیدوند بخوبی در متن مقاله و جریان سوریه به این نکته اشاره کردند که دشمن ابتدا با سلاح بدبینی و شایعه پراکنی وحدت اقوام را بهم میزند بعد وارد فاز تروریستی میشود.

  8. لک از لر جداست ما مردم لک هضم هیچ قومی نمیشویم‌

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا