• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / اندر احوالاتِ برخی رسانه های لرستان

  انتقاد از دولت یا انتقاد از همه!

  اندر احوالاتِ برخی رسانه های لرستان

   

   

  این روزها صدای انتقادشان بلند تر هر صدای دیگری است. چند ماهی هست که به شکل منسجم و با اتاق فکر مشترک جهت هدفی مشترک تشکیل شده اند.با این مقدمه ی کوتاه، به معرفی رسانه هایی میپردازم که این روزها حسابی به دنبال متشنج کردن فضا در لرستان هستند. از توهین به شخصیت های سیاسی مخالف تفکرشان، تا نثار فحش به رسانه های حامی دموکراسی، از هیچ شگردی برای تخریب وجهه رقبایشان دریغ نمی ورزند!

  این داستانِ کانال های تلگرامی است که این روزها به شکل گسترده در سطح فضای مجازی لرستان رشد کرده و در راستای اهدافی خاص و مشترک حرکت می کنند.

  همه شما خوب می دانید که انتقاد از چهره های دولتی در این روزها، کار راحتی بوده و صدا و سیما به عنوان سردمدار انتقاد از دولت روحانی، این وظیفه را به نحو احسن! انجام داده و نشان می دهد که انتقاد از دولتی که با رای مردم روی کار آمده، کار ساده ای بوده و با این کار به شکل غیر مستقیم، دیگر منتقدین و مخالفین را هم به این امر تشویق می کند.

  قطعا هدف نگارنده، دفاع از عملکرد دولت فعلی نبوده و به هیچ وجه قصد نداشته که اصل مهم انتقاد را زیر سوال ببرد، چون خود، بیش از هر رسانه یا شخص دیگری به نقد سازنده اعتقاد دارد.

  اما تامل برانگیزتر آن جاییست که وقتی رسانه یا شخصی، اقدام به انتقاد از دستگاهی غیر از دولت_منتخب_مردم می کند، با برخورد تند همین رسانه ها مواجه شده و بلافاصله همین رسانه های منتقد دولت، شروع می کنند به درج این خبر که فلان رسانه یا فلان شخص، مخالفِ نظام مقدس بوده و با این انتقادش نظام را زیر سوال برده است! این در حالیست که تا کنون هیچکدام از دستگاه های حکومتی، مردم را از نقد این دستگاه ها منع نکرده اند.

  و سوالی که باید از این رسانه ها پرسیده شود، این است که چطور انتقاد از دولت فعلی را آزاد دانسته و گاهی حتی پا را از دایره انتقاد نیز فراتر نهاده و اقدام به تخریب مستقیم دولت می کنند، ولی به هیچ وجه انتقاد از دستگاهی غیر از دولت را نپذیرفته و آن را به عنوان یک نوع مقابله با نظام تعبیر می کنند!

  و سوال دیگر اینکه آیا بزرگانِ تفکری که این رسانه های مجازی از آن ها دفاع می کنند، اصلا اعتقادی به ادامه بقای شبکه های اجتماعی دارند یا اگر قدرت در دستشان بود مانند زمان دولت قبل، اقدام به فیلتر این شبکه ها می نمودند؟!؟ قطعا پاسخ این پرسش، کار زیاد سختی نبوده و با تاملی عمیق در اقدامات چند دهه اخیرِ بزرگانِ جریان فکری مطبوعشان، میتوان به این موضوع پی برد که حامیان این تفکر، هیچگونه میانه ای با نقد سازنده نداشته و اگر امروزه بیشتر از همیشه شروع به تخریب دولت فعلی (به نام انتقاد) می کنند صرفا به خاطر منابعیست که دولت فعلی ، دست آن ها را از آن کوتاه نموده است.

  در پایان، نگارنده بدون محکوم کردن این قبیل حرکات رسانه های مذکور، این دوستان را دعوت به آزاد اندیشیدی کرده و از آن ها درخواست داشته که برای لحظاتی هم که شده از چارچوب خط مشی سیاسی مطبوع خود خروج کرده تا شاید برای ذره ای هم که شده، دنیا را زیباتر از قبل ببیند و دست از این مدل رفتارها بردارند.

  “الم یعلم بأن الله یری”

  مجید بیرانوند / بلوطستان

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا