• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / مثلث اپورتونیسم و رنجی که می‌بریم!

  رضا بهرامی

  مثلث اپورتونیسم و رنجی که می‌بریم!

   

   

  چند سالی است که اصطلاحاتی از قبیل: مجاهد شنبه، دوگانه‌سوز، دوزیست، دونبش، بدلی و … برای اشاره به مدیرانِ منفعت‌طلبی که بی‌اعتنا به دغدغه‌های فکری و گفتمانی، تامین مطامع شخصی را به اولویت اول و آخر خویش بدل ساخته‌اند، پررنگ‌تر از همیشه از دایره‌المعارف سیاسی کشور و استان لرستان بیرون کشیده شده و به کرّات مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدیرانی که نشان داده‌اند هر آن‌جا که باد موافق بوزد، آنان نیز تحت هر شرایطی و به طرفه‌العینی همان‌جا خواهند بود. اینان را باید “کاسبان اعتدال” نامید. کاسبانی که در تنگناهای مختلف و برای فرار از افشایِ خط و ربط خود و با پیش کشیدن مفهوم اعتدال، می‌کوشند تا همان‌طور که رفت، در هر شرایطی میز قدرت را حفظ کنند. در این میان، حقیقتی که همواره از جانب این تیپ مدیران بر آن سرپوش گذاشته شده، این است ‌که اعتدال نه گفتمانی مستقل که تاکتیکی موثر در پیشبرد گفتمان اصلاح‌طلبی است.

  با این حال اما این تمام ماجرا نیست. در تمامی این سال‌ها و با وجود حضور چهره‌های شناسنامه‌دار و قدیمی در عرصه‌ی مطبوعات استان اما کم نبوده‌اند “مطبوعات‌چی‌های دوگانه‌سوز”ی که در جوارِ “تئوریسین‌های دوزیست”، تلاش کرده‌اند تا از یک طرف نام و نانی برای خود دست و پا کرده‌ و از طرف دیگر زمینه‌ی صعود “مدیران دونبش” از پلکان قدرت را فراهم آورند. همان مطبوعاتچی‌هایِ هنرمندی که به عنوان نمونه در گرماگرم انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم در مدح و ثنای دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام تا آن‌جا پیش رفتند که در یادداشت‌هایی احساسی و قومیتی و به دور از هرگونه منطق و محاسبه، وی را “اولین رییس‌جمهور لر” نامیدند و آن‌گاه که دیدند او مطابق معمول در انتخابات شکست خورده است، چونان مجاهدان شنبه، به سرعت و با هنرمندی هر چه تمام‌تر به اردوگاه کاندیدای پیروز پیوسته و سرود پیروزی سر دادند.

  با این حال اما این پایان ماجرا نیست. ناگفته پیداست که تئوریسین‌ها، مدیران و مطبوعاتچی‌های دوگانه‌سوز از هر ابزاری برای نیل به اهداف خود و باقی ماندن در معادلات سیاست آن هم به هر قیمتی سود می‌جویند. در این میان، بهره‌برداری از ناهمگونی‌های قومیتی در استان از مسائلی است که این روزها در دستور کار محافل مذکور قرار گرفته است و شنیده می‌شود که تئوریسین‌های دوزیستِ این محافل بر ضرورت خارج ساختن برخی مدیران شهرستانی از هرم مدیریت استان پای می‌فشارند که در این میان، بی‌تردید تلاش‌ها برای تغییر مدیران دارایِ استقلال فکری بیش از همه است. در روزگاری که پرونده‌ی بحران‌های قومیتی به ویژه در برخی استان‌های مرزی به عنوان یکی از چالش‌های جدی و حساس دولت دوازدهم مطرح شده و پیش‌بینی می‌شود این پرونده در سال‌های آینده به یکی از دغدغه‌های مهم نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و البته فرهنگی بدل شود، شوربختانه در لرستان هستند مطبوعاتچی‌های دوگانه‌سوزی که این روزها در تعامل با تئوریسین‌های دوزیست، تمام هم و غم خود را متوجه برجسته‌سازی تفاوت‌های قومی نموده و بدین ترتیب دانسته یا نادانسته بر طبل جدایی قومیتی می‌کوبند.

  اینک و در حالی که به دلیل علل و عوامل مختلف، شکاف‌های قومیتی در برخی مناطق کشور به مرز نگران‌کننده‌ای رسیده اما در لرستان و تا به امروز جایی برای “پان‌”ها نیست. به باور جامعه‌شناسان و با وجود تنوع قومیتی اما لرستان در مجموع، تا به امروز همگن و یک‌دست مانده و انسجام فرهنگی – اجتماعی خود را حفظ کرده است. با این وجود، حرکات به غایت پرسش‌برانگیز و تفرقه‌افکنانه‌ی مثلث اپورتونیسم که فعال ساختن شکاف‌های قومیتی را چونان ابزاری سودمند در جهت دست یازیدن به اهداف خود و کنار زدن مدیران شایسته می‌نگرد، قابلیت گذار جامعه‌ی لرستان از “تنوع” به “شکاف” و در نهایت “بحران” را ممکن خواهد ساخت. ناگفته پیداست که در این میان، تدابیر مدیریت عالی استان نقش انکارناپذیری در حفظ انسجام جامعه و کوتاه ماندن دست اپورتونیست‌ها از شئونات استان ایفا خواهد نمود.

  رضا بهرامی/ سه نقطه

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا