• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / ابلیس یا قدیس؟ نگاهی تازه به امیرکبیر

  ساسان والی زاده

  ابلیس یا قدیس؟ نگاهی تازه به امیرکبیر

   

   

  بی مبالاتی در معرفت و سهل انگاری در شناخت ، آفت فرهنگ است.. اشکال آنجاست که نگاه قطبی باشد و بدتر این که فرصتی برای مطالعه و قضاوت روشن نداریم.
  اولین مدعی که بگوید فلان بر حق است و دیگری نه، بی تامل و تعمق تکرار می کنیم: فلان بر حق است. بلکه گاه فریاد می زنیم: فقط فلان بر حق است ولاغیر! و البته دندان را بر هم سائیده ، رگ گردن تند و مشت را هم گره می کنیم!
  این را گفتم تا بگویم میرزا آقاسی دچار همین قضاوت های اینچنینی شده است. حاجی ملا عباس بیات ایروانی معروف به حاجی میرزا آقاسی موسس اصلی دارالفنون است و نخستین کتاب های علمی به دستور او ترجمه شد اما این خدمت او به نام امیرکبیر نوشته شد.
  فراموش نشود دارالفنونِ میرزا تقی خان در خدمت اشراف قرار داده شد. البته این که جناب امیر چگونه ناگهان صاحب امیرآباد شد و ملک او فزونی یافت موضوع بحث من نیست. نه می خواهم امیر را کوچک کنم و نه میرزا آقاسی را می خواهم بزرگ بدارم، اما برآنم نه آن قدیس بود و نه این ابلیس. هر دو خدمات و نقماتی داشته اند. اما ذهن و نگاه یکسویه ما یکی را کبیر کرده است و دیگری را تحقیر!
  مطالعات استاد محیط طباطبایی دراین باره راه گشاست، برای قضاوت شخصیت ها شاید باید تاریخ را دوباره خواند. حتی تاریخ معاصر را!

  ساسان والیزاده / بلوطستان

  منبع / بدون روتوش

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا