• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / شاعری که پس از مرگش شناخته شد؛

  زنده یاد فتح اله نادری «نیمایی» که گمنام نمی‌ماند

  شاعری که پس از مرگش شناخته شد؛

   

  فتح‌اله نادری، فرزند حسین متخلص به نیما در چهارمین روز از ماه پایانی زمستان 56 در خانواده‌ای مذهبی و ادب‌دوست در شهر ماژین دیده به جهان گشود. وی پس از پایان دوره‌ی تحصیلی خود در مدرسه و گرفتن مدرک دیپلم در رشته‌ی ادبیات فارسی موفق به کسب نمره‌ی قبولی در کنکور شد اما به دلیل مشکلاتی از ادامه‌ی تحصیل و رفتن به دانشگاه باز ماند.
  وی در این مدت با توجه به استعداد و توانمندی‌هایی که در این زمینه داشت بیش‌تر وقت خود را صرف نوشتن اشعار به زبان ملی و محلی نمود. وی جدای از توانایی در سرودن شعر، نویسنده‌ای بسیار توانا بود که در کنار آن با عضویت در مجموعه شعر و هنر پل‌دختر و همکاری با انجمن ادبی این شهرستان به سرودن اشعاری پرداخت که برگرفته از ذوق و توانمندی‌های ذهنی وی بود.
  از جمله مهارت‌های ایشان سرودن شعر بدون کمک گرفتن از کتب ادبی و کلاس‌های آموزشی، تکیه بر الفاظ ادبی خاص خود و توانایی برقراری ارتباط میان الفاظ بیگانه بود. به طوری که مجموعه‌ی شعر وی در اوج سادگی ترکیبی از الفاظ است که در کنار هم قرار گرفتن آن‌ها عجیب و بسیار جذاب به نظر می‌‌آید.
  اولین ترانه‌ی وی به نام «یک نفر آمد قرارم را گرفت…» در سن 14 سالگی توسط وی سروده شده، و در مجله‌ی فرهنگی و ادبی استان ایلام به چاپ رسید و مورد توجه مردم واقع شد. اما متاسفانه به دلیل تاخیر در چاپ دیگر اشعار و انتشار سایر سروده‌های وی، شاعر این ترانه ناشناخته باقی ماند و حتا در بسیاری از سایت‌ها و رسانه‌ها بدون درج نام شاعر به ثبت رسید.
  گفتنی این‌که انتشار دفتر یا مجموعه‌ی اشعار یک شاعر جوان علاوه بر گسترش عرصه‌ی تجربیات ادبی شاعرانه، فرصتی است برای نقد نقاط قوت و ضعف ساختاری و محتوایی و سنجش دیدگاه‌هایی که این اشعار از آن زاده شده‌اند. متاسفانه دفتر اشعار مرحوم فتح‌اله نادری (نیما) در زمان حیات ایشان به دلایلی که در این مجال قصد ورود به آن‌را نداریم، منتشر نشد و نقد این دفتر شعر منجر به بهبود نقاط ضعف و ارتقاء هرچه بیش‌تر نقاط قوت در سروده‌های جدید نمی‌شود.
  با این حال منتشرکنندگان این دفتر، بر این باورند که انتشار، خوانش و نقد اشعار ایشان می‌تواند حیات شاعرانه‌ای را که مدنظر وی بود، در زمان فقدانش نیز امتداد بخشد.
  مرحوم فتح‌اله نادری (نیما) به گواهی آنان که با وی حتا برای مدتی کوتاه هم نفسی کرده و زیسته‌اند نگاهی شاعرانه و تغزلی به مفاهیم پر اهمیتی هم‌چون زندگی، عشق و انسانیت داشت و این نگاه در جای‌جای اشعار ایشان به‌خوبی منعکس شده است.
  وی شعر را نه فقط به مثابه ابزار بیان احساس بلکه مسیری برای نقد تیرگی‌های فردی و اجتماعی می‌دید و با حضور پررنگ خود در محافل و گردهمایی‌های شعر و سرودن شعرهایی با مضامین اجتماعی تعهد خود را به رونق این مسیر نشان می‌داد.
  سخن معروفی در محافل شعر به کرات بیان می‌شود به این مضمون که: «برخی شعرا، شاعر به دنیا می‌آیند و در سرودن شعر بیش از آن که متکی به مطالعه تکنیک‌های شاعرانه و غنی‌سازی دایره لغاتشان باشند به طبع قوی و سرشت و طبیعت شاعرانه خویش تکیه دارند.»
  مرحوم فتح‌اله (نیما) نیز از این دسته شعرا بود و طبع قوی به وی اجازه می‌داد مفاهیمی را که بسیاری از شاعران برای سرایش آن به تکلف و مضیقه می‌افتند، به سهولت و بداهه بسراید و بداهه‌سرایی کمترین لغزش ساختاری یا محتوایی را در اشعار ایشان ایجاد می‌کرد. به طور مشخص غزل‌های مرحوم فتح‌اله (نیما) که با تلفیق سبک شعرای متقدم و غزل‌سرایان معاصر سروده شده است بازتاب لطافت طبع شاعرانه‌ی قدرتمند و بداهه‌سرای وی بود و ابیات درخشانی که در این غزل‌ها یافت می‌شود، نشان‌دهنده‌ی این نکته است که وی تلاش می‌کرد در عین وفاداری به سنت پیشینیان در غزل، احساس خود را در این قالب پرطرفدار به صورت تازه‌ای بیان کند.
  بررسی و نقد دقیق‌تر اشعار این دفتر را به علاقه‌مندان شعر می‌سپاریم و با این امید به این‌که سروده‌های مرحوم فتح‌اله نادری (نیما) الهام‌بخش شعرا، علاقه‌مندان و رهپویان هنر شعر با هر گرایش و سبکی قرار گیرد، این سخن را به پایان می‌بریم.
  یادآور می‌شوم این شاعر و نویسنده‌ی توانا و گمنام در تاریخ سی‌ام تیرماه سال95 در سانحه‌ی‌ دلخراش تصادف جان به جان آفرین تسلیم کرد. روحش شاد و یادش گرامی باد/یاداور میشوم مراسم سالگرد ایشون پنج شنبه 29 تیر 96 میباشد.

  ذوح اله نادری مدیر مجله کاسیان شهر

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا