• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / توسعه و کرامت انسانی

  دکتر محمدجعفر محمدزاده

  توسعه و کرامت انسانی

   

   

  تردید نداشته باشید که یکی از مشکلات ما در مسیر توسعه، نداشتن تعریف درست از مفاهیم و موضوعات است. مثلا سر این که توسعه سیاسی مقدم است یا توسعه اقتصادی دعوا می کنیم اما در تعریف توسعه با مؤلفه های جامعه خود مانده ایم. با این مقدمه خوب است بدانیم که از جمله نارسایی های مفهوم توسعه در نگاه نظام های لیبرال_ دموکراسی، غفلت از جایگاه محوری انسان است. در این نظامها اگر از انسانْ محوری سخن می رود،انسانِ مادی و جدا از فطرت و آخرت است.حال آنکه قرآن کریم در آیات بسیار، پیشرفت جهان را مبتنی بر فطرت و در خدمت تکامل انسان دانسته است.
  چشم انداز توسعه، ویا به عبارت دقیق تر تکامل، در مردم سالاری دینی هرگز به پیشرفت در فناوری و صنعت محدود و منحصر نمی شود وافق آرمانی آینده را با گسترش فضایل اخلاقی، ایجاد فرصتهای برابر، استحکام نهاد خانواده ،فقرزدایی،تبعیض ستیزی،نواندیشی و پویایی فکری واز این قبیل، در کنار دستیابی به جایگاه برتر اقتصادی و علمی ترسیم می کند؛ چرا که توسعه در فرهنگ اسلامی به دست انسان و برای انسان و با مشارکت یکایک شهروندان صورت می گیرد و از این منظر جز در سایه شناخت و حفظ کرامت آدمی، راهی به سوی تکامل و تعالی انسان و جامعه متصور نیست.

  دکتر محمدجعفر محمدزاده/ بلوطستان

  2 نظر

  1. سلام و عرض ادب خدمت دکتر محمد جعفر محمدزاده و خوانندگان بلوطستان
   مردم کشورهای در حال توسعه برای دست یابی به رشد و توسعه همه جانبه باید با مشکلات خاص که نشات گرفته از طرز فکر انان است دست و پنجه نرم کنند و توسعه با 10 یا 20 سال حاصل نمیگردد.همانطور که می دانید فکر کردن و استفاده از ان مشگل ترین عمل انسانست و خوشبختی و بدبختی فرد و جامعه به توان فکری فرد و جامعه بستگی دارد. البته نباید از عوامل دیگر همچون عوامل داخلی و خارجی که از موانع توسعه یافتگی هستند غافل شد.عواملی از این قبیل دست به دست هم میدهند تا امروزه کمتر کشوری بتواند مسیر توسعه را براحتی طی کند و به توسعه ایده ال برسد.
   کشور ما هم مستثنی نیست عوامل خارجی همچون هشت سال حنگ تحمیلی،تحریم ها و جنگ نرم و… و عوامل داخلی همچون شورش های اوایل انقلاب در داخل و تشکیل گروهک های ضد انقلاب،ترور شخصیت ها (بطور فیزیکی و شخصیتی) و…می رفت تا انقلاب را از مسیر اصلی خارج کند اما آگاهی مردم و رهبریت امام خمینی (ره) که نشات گرفته از تفکر ایرانی اسلامی بود اجازه ندادند انقلاب از مسیر خارج شود هر چند انقلاب صدمات مهلکی بر پیکره کشور ما وارد شد اما در نهایت از این معرکه جان سالم بدر بردیم.
   توجه به سه علوم پایه انسانی (مدیریت و روانشناسی و جامعه شناسی)که زیر بنای توسعه فکری جامعه هستند میتواند نجات بخش جامعه در حال توسعه باشند.متاسفانه در کشور ما منشاء این علوم خارجی هستند و تا بحال نتوانسته ایم با استفاده از ظرفیت های بومی ایرانی اسلامی از آنان بهره برداری کنیم.اندیشمندان و دانشمندان برجسته علوم فوق غربیها هستند که طرز تفکر انان و همچنین ارزشهای جامعه انان با جوامع ما متفاوت است،تفاوتهای بنیادی که نشات گرفته از تفکرات فرد و جامعه است.متاسفانه بسیاری از اندیشمندان ما کار تحقیق بر ظرفیت های بومی را رها کرده و فقط فقط به مطالعه نظریه های قرون گذشته اندیشمندان غربی می پردازند و تلاش دارند انان را در کشورپیاده کنند و این یک اشتباه بزرگ است که خواسته یا ناخواسته دامن گیر جامعه ما شده است.یکی از مهمترین راه های توسعه یافتگی از تمام جهات (سیاسی و اقتصادی و…)بومی سازی علوم فوق و توجه به سازندگی به نیروی انسانی است و بدون نیروی انسانی کارآمد هرگز توسعه ای بدست نخواهد آمد.بهره گیری از هوش ایرانی و الگوها و نظریه های اسلامی ره گشای توسعه همه جانبه است کاری بس مشکل اما شدنی است.

  2. چیزی که انتهانداردجهل ونادانی است !!!……….(ناپلئون)وترویج خرافات که نشات گرفته ازجهل انسانهامی باشدباعث عدم توسعه وعقب ماندگی کشورهابخصوص کشورهای جهان سوم!ودرنهایت سقوط خودشخص باجهالت می باشدکه آثارآن هم برآیندگان برجای می گذارد!#

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا