• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / ارزشمندترین رویداد صنعت نفت جهان

  کنگره جهانی نفت در گفت‌وگو با امین و فرید امرائی دبیر و همانگ‌کننده‌ی کمیته‌ی جوانان بیست و دومین کنگره جهانی نفت - استانبول

  ارزشمندترین رویداد صنعت نفت جهان

   

  به گزارش بلوطستان؛ دوم تیرماه امسال، مرکز همایش های بین المللی ترکیه میزبان بزرگترین گردهمایی مدیران و صاحبان صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی جهان بود، بیش از پنج هزار نفر از فعالان و متخصصان صنعت نفت از ۱۰۰ کشور جهان و ۶۰۰ سخنران بهمراه ۲۰۰۰۰ بازدیدکننده در فواصل روزهای نهم تا سیزدهم جولای (۱۸ تا ۲۲ تیرماه) در پایتخت اقتصادی ترکیه گرد هم آمدند تا بزرگترین المپیک نفتی جهان را با حضور تمامی مدیران ارشد شرکت های بزرگ نفتی و ۵۰ وزیر از کشورهای فعال در حوزه تولید – مصرف و انرژی رقم بزنند.
  حضور مقتدرانه ایران در بیست و دومین کنگره جهانی نفت، به عنوان یکی از تاثیرگذارترین قدرت های نفتی جهان فرصت های تازه ای را برای کشورمان رقم زد و زمینه لازم برای ارتقای شرکتهای داخلی و صاحبان فن را فراهم ساخت.
  جوانان صنعت نفت ایران با حکم مدیریت عالی شرکت ملی نفت ضمن اینکه به عنوان نماینده ایران در این رویداد بزرگ به معرفی بلوک های اکتشافی و فرصت های سرمایه گذاری ایران که در راستای ارتقاء شرکت‎های داخلی و افزایش تعاملات دو و چندجانبه با دیگر صاحبان مطرح صنایع نفت و گاز جهان پرداختند، بار دیگر برگ زرینی را به کارنامه صنعت نفت ایران در مناسبات بین المللی افزودند.
  درخشش جوانان ایران در بخش مقالات علمی و کسب رتبه سوم مقالات برتر در این المپیک جهانی نشان از دفاع مقتدرانه از عملکرد جمهوری اسلامی ایران در برابر تحریم های ضالمانه می باشد.
  اقای امین و فرید امرائی نویسندگان مقاله زیر در گفت‌وگو با بلوطستان، این رویداد بزرگ را ارزشمندترین رویداد صنعت نفت جهان خواندند و حضور جمهوری اسلامی ایران در این فروم جهانی را در بخش های کنفرانس، نمایشگاهی و جوانان را نقطه قوتی دانستند. ایشان معتقد بودند که پیگیری اهدافی چون جذب سرمایه و همکاری های فناورانه و بومی سازی فناوری های مرتبط با صنایع نفت و گاز در این کنگره جهانی، می تواند آینده صنعت نفت ایران را تضمین کند.

  گفتنی است، امین امرائی، عضو کمیته ملی ایران در شورای جهانی نفت، نماینده دوم کمیته جوانان صنعت ایران در شورای جهانی نفت و هماهنگ کننده تیم سرمایه گذاری کمیته جوانان این همایش بود و  فرید امرائی، هم عضو کمیته ملی ایران در شورای جهانی نفت بود که دبیری کمیته جوانان صنعت نفت ایران در شورای جهانی نفت را بر عهده داشت. این دو اهل کوهدشت لرستان هستند.

   
  فارغ از دستاورد های ارزشمند ایران در بخش های نمایشگاهی و استقبال بی نظیر مقامات کشورهای عضو شورای جهانی نفت از غرفه شرکت ملی نفت ایران، ایجاد ارزش افزوده جوانان صنعت نفت ایران هم، نقطه قوت جمهوری اسلامی ایران در بخش های کنفرانس این رویداد عظیم بود که کمترین اثرات مثبت آن ارتقای جایگاه صنعت نفت کشورمان، می باشد.
  کمیته جوانان در ایران با هدف به اشتراک‎گذاری ایده‌های نوین جوانان در صنعت نفت، ترویج یک تصویر واقع‎بینانه از صنعت نفت، تبیین چالش‌ها و فرصت‌های این صنعت و کاهش فاصله بین نسل‌ها از طریق ایجاد شبکه‌های مربیگری تشکیل شد.و هدف اصلی این کمیته ایجاد ارزش افزوده برای صنعت نفت ایران می باشد.
  حضور فعال در نمایشگاه‎ بین‎المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، برگزاری تکنیکال تور در مناطق عملیاتی و دانشگاه‎های مختلف از جمله دانشگاه‎ امیرکبیر، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده نفت اهواز و دانشکده نفت آبادان، برگزاری سمینارها و نشست‎های علمی به منظور ارتقا دانش جوانان متخصص و برگزاری نخستین کنفرانس انتقال فناوری همزمان با بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت با حضور متخصصان داخلی و خارجی، نمونه‎هایی از فعالیت‎های این کمیته بوده است.
  سازماندهی تیم اعزامی ایران به بیست و دومین کنگره جهانی نفت نیز از طرف کمیته ملی ایران در شورای جهانی نفت به کمیته جوانان واگذار شده است.
  از مهمترین دستاورد های کمیته جوانان کسب مقام سوم دنیا در ارائه مقالات در بیست و دومین کنگره جهانی نفت استانبول و نیز به اشتراک گذاشتن آموخته‌های کسب شده در کنفراس‌های مختلف به دیگر جوانان صنعت نفت ایران، کسب جایگاه سوم کمیته جوانان صنعت نفت ایران در سال ۲۰۱۶ در بین کشورهای کنگره جهانی نفت از لحاظ فعالترین کمیته جوانان در بخش‎های مختلف و همچنین کسب عنوان فعال‎ترین کمیته در بخش خاورمیانه و غرب آسیا از سال ۲۰۱۴ تا 2017 از افتخارات کمیته جوانان صنعت نفت ایران به شمار می‎رود.
  به‌کارگیری ظرفیت‎های جوانان در مسیر توسعه تعاملات بین‎المللی
  امین امرائی از برنامه‎ریزی‎های لازم برای حضور فعال کمیته جوانان در کنگره جهانی نفت خبر داد و گفت: با تلاش کمیته جوانان صنعت نفت، تعاملات صنعت نفت و بخش خصوصی با تصمیم سازان جهانی در بیست و دومین کنگره جهانی نفت گسترش می‌یابد و این کمیته می‎تواند شرکت ملی نفت ایران را در دستیابی به اهداف ارتباطات بین‎المللی با استفاده از پتانسیل جوانان یاری کند.
  وی با اشاره به تقسیم بندی فعالیت‌ها در این کنگره توسط شرکت ملی نفت ایران در سه حوزه فرصت‎های سرم ایه‎گذاری، بلوک‎های اکتشافی و مبحث تجهیزات، ادامه داد: اعضای این کمیته در کنار مدیران ارشد وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران به‎صورت هدفمند در کارگروه‎های مختلف در نشست‌ها، پنل‎ها، کارگاه‎ها و مذاکرات تخصصی حضور فعال و مستمر خواهند داشت.


  انرژی جوانان به عنوان نیروی محرکه در راستای توسعه پایدار
  به ترویج نوآوری و همکاری‌های بین‌المللی بین همسالان و کارشناسان ارشد در زمینه تعاملات جهانی انرژی مي انجامد. كميته جوانان كنگره جهاني نفت با هدف تقويت نيروي جوان صنعت نفت كشورهاي مختلف جهان جهت ارائه راهكارهايي در جهت رفع چالش‌هاي پیش روی صنایع انرژي جهان و تربیت مدیران و رهبران آینده این صنعت در سال 2006 بصورت رسمي تشكيل شد و با گسترش فعالیت‌های شورای جهانی نفت در ایران هم به طبع کمیته جوانان تشکیل گردید و یکی از فعال‌ترین کمیته جوانان کشورهای عضو شورای جهانی نفت می‌باشد و کمیته جوانان در کنگره جهانی نفت استانبول در بخش‌های مختلف کنگره حضور فعال و موثر دارد که شامل حضور در پنل‌ها، سخنرانی‌ها، برگزاری تکنیکال تورها و … می‌باشد و تمام هماهنگی‌ها مرتبط با این کنگره توسط کمیته جوانان انجام گردیده است. بی‌تردید حمایت مدیران ارشد صنعت نفت و استفاده از پتانسیل جوانان از موارد مهم جهت اعتلای صنعت نفت است

  شورای جهانی نفت
  جهانی نفت در سال 1933 با هدف فراهم نمودن فضایی مؤثر برای طرح موضوعات و چالش‌های مهم پیش روی صنعت نفت کشورهای جهان در شهر لندن تشکیل گردیده است. این شورا به عنوان یک سازمان و نهاد بین‌المللی و غیرسیاسی با هدف فراهم کردن فضایی مؤثر برای طرح موضوعات و چالش های مهم پیش روی صنعت کشورهای جهان بنا نهاده شده است. هم‌اکنون این شورا دارای 70 کشور عضو می‌باشد که شامل 96 درصد کشورهای کشورهای اصلی تولید‌کننده و مصرف‌کننده نفت و گاز در جهان هستند و کشورهای عضو اوپک یا غیر عضو اوپک، عضو این شورا می‌باشند. ایران نیز از ابتدا عضو و جز بنیانگذاران شورای جهانی نفت بوده است و نقش تصمیم‌ساز در این شورا را دارد.

  مهم ترین وظایف شورای جهانی چیست؟
  در این شورا چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی صنعت نفت مورد بررسی قرار می‌گیرد. فهم بهتر مسائل و مشكلات اين صنعت، موقعيت‌هاى همكارى چند جانبه با رويكرد جهانى، همكارى و هم‌انديشى با ساير نهادها و موسسه‌هاى دست‌اندركار اين صنعت، نمايش توانايى‌ها و قابلیت‌هاى صنعت نفت و گاز در عرصة جهانى و ارائه بهترين روش‌هاى كارى، بحث و مناظره در خصوص ارتقاى موقعيت‌های كارى، اطلاع‌رسانى و نشرِ دانش از طريق برگزارى كنگره‌ها، همايش‌هاى منطقه‌اى، كارگاه‌هاى آموزشى و تهيه گزارش‌هاى فنى و ارائه ابتكارات و خلاقيت‌ها به منظور به كارگيرى و حفظ هر چه بهتر تخصص‌ها و مهارت‌ها. در این گرد‌همایی‌ها ضمن بررسی آخرین یافته‌های پژوهشی در بخش علوم، فناوری و اقتصاد و مدیریت صنایع بالادستی و پایین‌دستی نفت و تحولات شگرف صورت گرفته در فناوری‌های اکتشاف و تولید، روش‌های افزایش برداشت، بهینه‌سازی مصرف سوخت و کاهش شدت مصرف انرژی، تغییرات جوی و نیز راه‌های مقابله با آلودگی محیط زیست، مورد بحث قرار می‌گیرد.

  كيفيت كنگره جهاني نفت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
  شورای جهانی نفت هر سه سال یک بار، کنگره جهانی نفت را به عنوان اصلی‌ترین همایش بین‌المللی در عرصه نفت و گاز دنیا برگزار می کند. این نمایشگاه که از مهم‌ترین نمایشگاه صنعت نفت می باشد، شامل سخنرانان کلیدی (Keynote Speakers)، نشست ها، پنل‌ها، کارگاه‌ها، سخنرانی وزیران نفت کشورهای مختلف (Ministerial Sessions)، مدیرعامل شرکت‌های مهم نفتی جهان (CEO Panels ) ، برنامه‌های کمیته جوانان و ارائه مقالات می‌باشد که فرصت همکاری‌ها در بخش های مختلف صنعت نفت را فراهم می‌کند. بیست‌و‌یکمین دوره این گردهمایی جهانی در سال 2014 در روسیه برگزار گردید و بیست‌‌دومین کنگره جهانی نفت در شهر استانبول ترکیه برگزار خواهد شد
  بعد از کنگره 2014 مسکو و گسترش فعالیت‌های شورای جهانی نفت و وجود بستر‌های لازم، کمیته جوانان در ایران تشکیل گردید. ماموریت كميته جوانان كنگره جهاني نفت شامل تشکیل و پرورش یک کمیته جهانی و مشارکتی برای به اشتراک‌گذاری ایده‌های نوین جوانان در صنعت نفت، ترویج یک تصویر واقع بینانه از صنعت نفت، چالش‌ها و فرصت‌ها، کاهش فاصله بین نسل‌ها از طریق ایجاد شبکه‌های مربی‌گری (mentorship networks) توسط متخصصین باتجربه صنعت نفت می‌باشد و کمیته جوانان صنعت نفت ایران به دنبال ایجاد ارزش افزوده برای صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران و وزارت نفت است.
  فعالیت‌های کمیته جوانان در ایران شامل چه نوع رویکردهایی است؟
  کمیته جوانان با تشکیل ساختار منسجم و جذب جوانان متخصص صنعت و علاقمند و به صورت دوطلبانه فعالیت‌های وسیعی انجام داده است. حضور فعال در نمایشگاه‌‌های بین‌المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، برگزاری تکنیکال‌تور در مناطق عملیاتی و در دانشگاه‌های مختلف شامل دانشگاه های امیرکبیر، تهران، صنعتی شریف، نفت اهواز، آبادان و گرمسار آشنایی با فعالیت‌های کمیته جوانان، برگزاری سمینار‌ها و نشست‌های علمی در راستای ارتقای دانش جوانان متخصص، برگزاری اولین کنفرانس انتقال تکنولوژی همزمان با بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت باحضور متخصصان داخلی و خارجی نمونه های از فعالیت‌های کمیته جوانان می‌باشد. اخذ کارآموزی و فرصت‌های همکاری در بخش دانشگاهی عضو کمیته جوانان صنعت نفت از دیگر فعالیت‌های کمیته است.


  دستاوردهای کمیته جوانان شامل چه مواردی بوده است؟
  به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش جوانان از طريق وب سایت تخصصی جهت اعضا کمیته جوانان ایران، به اشتراک‌گذاری آموخته‌های کسب شده جوانان دیگر کشورهای عضو کنگره جهانی نفت در Youth Connect در موضوعات صنایع بالادستی، میان‌دستی، پايین‌دستی و نیز انتقال تکنولوژی‌های روز دنیا و تجربیات در صنعت نفت به جوانان ایران و به کار گرفتن این آموخته‌ها در کشور، ایجاد تیم‌های مختلف 17 گانه در جوانان و تمرکز بر فعالیت‌های Local Content و نیز ایجاد Value برای صنعت نفت ایران، جلسات مداوم با مدیران صنعت نفت جهت همراستایی و همسویی اهداف استراتژی و برنامه های کمیته جوانان با وزارت نفت، ارایه مدل جدید “تعمیر و نگهداری “به صنعت نفت ایران در سال 1395، تسهیل در انجام تست کاتالیست‌های در آزمایشگاه‌های خارج از کشور جهت شرکت‌های پتروشیمی، برگزاری تکنیکال تور و معرفی فعالیت‌های کمیته جوانان صنعت نفت ایران در دانشگاه‌های امیرکبیر، تهران، صنعتی شریف، نفت اهواز، آبادان، شهیدچمران و نیز مناطق عملیاتی شامل پتروشیمی و پالایشگاه‌های گازی مستقر در منطقه ماهشهر و عسلویه، سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس و پژوهشگاه صنعت نفت ایران، برگزاری دومین گردهمایی سالانه کمیته جوانان صنعت نفت باحضور مدیران صنعت نفت و اعضای NC در سال 1395، همکاری مشترک با جوانان EAGE & SPE ایران و برگزاری جلسات جهت ارائه فعالیت های بخش جوانان کنگره جهانی نفت، عهده‌دار مسئولیت هماهنگی غرفه کمیته ایران و نیز Pavilion شرکت‌های E&P شرکت‌های ایرانی در بیست‌ودومین کنگره جهانی نفت استانبول بخشی از فعالیت های کمیته جوانان می باشد. در حقیقت سازماندهی تیم اعزامی ایران به این المپیک نفتی از طرف کمیته ملی ایران در شورای جهانی نفت (NC) به کمیته جوانان واگذار شده است.
  در بخش بین الملل کمیته جوانان دارای فعالیت‌های بسیار گسترده می‌باشد. کسب مقام سوم دنیا در پذیرش مقالات در بیست‌ودومین کنگره جهانی نفت استانبول و نیز به اشتراک گذاشته شدن آموخته‌های کسب شده در کنفرانس‌های مختلف به دیگر جوانان صنعت نفت ایران، کسب جایگاه سوم کمیته جوانان صنعت نفت ایران در سال 2016 در بین کشورهای کنگره جهانی نفت از لحاظ فعال‌ترین کمیته جوانان در بخش‌های مختلف و همچنین به عنوان فعال‌ترین کمیته در بخش خاورمیانه و غرب آسیا از سال 2014 تاکنون و حضور فعال در نشست‌های رسمی، سمینارها و برنامه‌های شورای جهانی نفت بخشی از فعالیت‌های بین‌المللی کمیته جوانان می‌باشد. کمیته جوانان در ارتباط و همکاری‌های دو جانبه با Brussels Energy Club و دانشگاه‌های خارج از کشور (با دانشگاه‌های روسیه، ایتالیا، مجارستان، آلمان، نروژ و فرانسه) و سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) می‌باشد.
  کیفیت حضور کمیته جوانان در کنگره جهانی نفت استانبول را چگونه می بینید؟
  کمیته جوانان صنعت نفت ایران در کنگره جهانی نفت استانبول حضور فعال دارد. کمیته جوانان در بخش‌های ارائه مقالات، Excellence Award ،Social Responsibility و بانوان حضور فعال دارد. همچنین مدیریت تیمLinkedIn شورای جهانی نفت با نماینده کمیته جوانان ایران می‌باشد و توانستیم شبکه گسترده از متخصصان داخلی و خارجی ایجاد نماییم که دانش و اطلاعات خود را به اشتراک گذاشته و الان بیش از 20
  00 نفر عضو از جوانان سرتاسر جهان دارد. نماینده کمیته جوانان ایران در بخش های Advisor بین المللیCorporate Social Responsibility و به عنوان داور و پرزنتر در بخش Social Responsibility Global Village ، به عنوان داور درExcellence Award و پرزنته در Mentorship program کنگره حضور فعال دارند. همچنین برای اولین بار 7 نفر از اعضای کمیته جوانان بعنوانvolunteer در کنار جوانان سایر کشورها در بخش‌های مختلف کنگره حضور دارند که 2 سهمیه برای بانوان در نظر گرفته شده است. همچنین 7 نفر از اعضای کمیته جوانان در Oilympics کنکره حضور دارند. در این کنگره برای اولین بار سهمیه‌های مختلف و رایگان برای اعضای فعال کمیته جوانان صنعت نفت اخذ شده است که تاکنون بی‌سابقه بوده است و از هیئت 70 نفره اعزامی تعداد 25 نفر از آنان را جوانان عضو کمیته که تعداد 9 نفر از آنها بانوان و همچنین تعداد 15 نفر از مقاله دهندگان عضو کمیته می باشند. امیدواریم این حضور که با شناخت دقیق نیازها و فرصت‌های صنعت کشورمان همراه می باشد خروجی و نتایج آن در صنعت نفت مورد استفاده قرار گیرد. در این کنگره 50 وزیر از کشورهای مختلف، 500 مدیر عامل شرکت‌های بزرگ نفتی، بیش از 5000 نماینده از کشورهای مختلف و 650 کارشناس بعنوان سخنران حضور دارند. قرار است بیش از 20 نقر از نمایندگان کمیته جوانان کشورهای مختلف در غرفه شرکت ملی نفت ایران حضور پیدا کنند و در این تکنیکال تور پرزنته‌ای از فعالیت‌های صنعت نفت ایران، فرصت های سرمایه گذاری و انتقال تکنولوژی و فعالیت های کمیته جوانان (Local Content ) انجام گیرد.

  نقش‎آفرینی بانوان در کمیته جوانان صنعت نفت
  تدوین نقشه راه به منظور توانمندسازی بانوان صنعتی و دانشجویان، برگزاری نشست تخصصی بانوان در کنفرانس انتقال فناوری، جلسات با ذینفعان کلیدی در حوزه بانوان و تسهیل مسیر حضور بانوان توانمند در تیم‎های دیگر کمیته جوانان از جمله فعالیت‎های انجام شده بوده است.

  نحوه و کیفیت حضور ایران در بیست و دومین کنگره جهانی نفت چگونه خواهد بود؟
  در شرایط پسا برجام و شرایط بین‌المللی پیش روی، ایران حضور در این کنگره را بسیار با اهمیت می‌داند. بر این اساس، ایران در بخش‌های مختلف کنگره جهانی نفت حضور فعال دارد که شامل حضور معاونت بین‌الملل وزارت نفت که برای فعال‌سازی نقش وزارت نفت در این رویداد بوده است و قرار است مجموعه کاملی از صنعت نفت شامل شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز، شرکت ملی پالایش و پخش، شرکت ملی نفتکش و شرکت‌های خصوصی و E&P حضور داشته باشند که شامل سخنرانی مقامات وزرات نفت در پنل‌های مختلف، ارائه تجارب و دستاوردهای صنعت نفت در بخشی نمایشگاهی، ارائه مقالات و حضور فعال کمیته جوانان می‌باشد.

  لطفا در مورد بخش علمی و ارائه مقالات بیشتر توضیح دهید؟
  کنگره جهانی نفت در چهار بخش اصلی که شامل اکتشاف و تولید در بخش بالادستی، پالایشگاه های نفت، انتقال و پتروشیمی، فرآیند گاز و انتقال و بازریابی آن و در نهایت بخش های مدیریتی در صنعت نفت (منابع انسانی، مدیریت دانش، HSE و….) شامل می‌شود. ایران یکی از مهم‌ترین کشورهای دارنده ذخایر نفت و گاز در جهان می باشد و در تمام زمینه‌ها مقالاتی از سوی کارشناسان ایرانی ارائه گردیده و در بخش‌های مختلف کنگره پذیرفته شده و مورد حمایت شرکت ملی نفت برای پرداخت هزینه‌ها قرار گرفته است که بر این مبنا رتبه سوم در پذیرش مقالات در کنگره جهانی نفت استانبول را کسب نمودیم.
  با توجه به شرایط بین‌المللی حاضر، نقش ایران در این کنگره را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
  پس از رفع تحریم‌ها، ارتباطات ایران در سطح بین المللی بسیار افزایش یافته و شرکت‌های متعددی برای همکاری با ایران در حوزه نفت و گاز اعلام آمادگی کرده‌اند و این کنگره فرصتی مناسب برای ارائه بسته‌های سرمایه‌گذاری و همکاری در بخش‌های مختلف صنعت نفت و گاز می باشد. در دوران پسابرجام، شرایط مناسب همکاری به منظور حضور شرکت‌های بین‌المللی در توسعه صنایع ایران فراهم شده است. از این کنگره به بعد هم مقرر شده است نقش ملی کمیته ایران در شورای جهانی نفت را انجمن نفت برعهده داشته باشد.

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا