• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / “عفو ملوکانه”

  در پی درخواست محمد‌حسین خان غضنفری برای نریمان‌خان محمدی صورت گرفت

  “عفو ملوکانه”

  این عفو سبب پایان دادن به 15 سال ماندن در کوه برای نریمان خان محمدی گراوند(معروف به خان) شد که بواسطه محمدحسین خان غضنفری (مسی‌خو)  و با همکاری حیاتقلی خان خسروی و عظیم خان محمدی گراوند از شخصیت های نام‌دار ترهان صورت گرفت.

  به گزارش بلوطستان، قبل از این‌که خان محمدی بواسطه محمدحسین خان از حکومت پهلوی تأمین(عفو) بگیرد، دو سه بار به بهانه تأمین میخواهند او را دست‌گیر کنند که متوجه فریب ماموران حکومتی می‌شود و از کوه پائین نمی‌آید و کار به درگیری می‌کشد.
  و یک‌بار هم در کوه گَور چادری برپا میکند به نشانه اینکه این مال و زندگی منه و متواری نیستم.
  تا این‌که این بار هم یکی از ماموران حکومتی بنام سرهنگ طلوعی به دروغ و بهانه این‌که تأمین نامه‌ات را آورده‌ایم خودت را تسلیم کن، سراغ خان می‌رود که خان باز هم متوجه دروغ و فریب سرهنگ طلوعی می‌شود و پس از درگیری بار دیگر به کوه می زند. (مِه اِ کوه)

  ایلخانی محمدی گراوند

  و این در حالی بود که یکبار دیگر سرهنگ طلوعی و نیروهای همراهش در زیرتنگ بیجنوند شیروان چرداول در تعقیب خان که در خانه مرحوم محمدرحیم خان دارابی، حاکم بیجنوند بودند قصد جستجوی خانه به خانه را داشتند که “استوار  قپان وری” توسط عظیم خان دارابی و کاظم خان دارابی کتک می‌خورد و به او می‌گویند، خان، خانه ما هست، اگر جرات داری بیا دستگیرش کن.

  بار آخر ماموران زیادی از خرم‌آباد برای دست‌گیری خان راهی کوهدشت می‌شوند و قبل از این‌که به سرطرهان بیایند نزد محمدحسین خان غضنفری می‌روند و طی مشورتی با محمدحسین خان غضنفری، مامور مسٶل تسلیم کردن خان قول تأمین(عفو) خان را گرفته و مسی‌خو(محمدحسین‌خان) به ماموراها می‌گوید، شما دیگر کاری نداشته باشید تا من بروم و خان را از کوه پائین بیاورم.
  خلاصه محمدحسین خان همراه ماموری که مسٶل تسلیم کردن خان است راهی سرطرهان شده و به خانه ایلخانی عموی خان رفته و با ایلخانی صحبت می کند و میگوید بنظر شما خان به من اعتماد می‌کند. ایلخانی هم در جواب می گوید: خیلی و خیالت راحت، شما جان هم بخواهی نَه نمی گوید. یکی را میفرستند که به خان پیغام بدهد که این بار محمدحسین خان قول داده که تأمینت را گرفته خیالت راحت درگیر نشو.

  خان محمدی گراوند (نریمان)


  خان هم قبول کرده و در کوه “خِه ر” قرار ملاقات میگذارد ولی باز هم محض احتیاط تفنگچی هایش در محل قرار کمین میکنند، زمانی محمدحسین خان و ماموری که مسٶل تسلیم کردن او است به محل قرار می رسند کاملا در کمین و تیر رٲس او قرار دارند. خان به محض دیدن محمدحسین خان به خدمتش رفته و محمدحسین خان میگوید حاضری خودت را تسلیم کنی؟ خان هم می گوید بله هرکجا که جنابعالی امر بفرمائید حاضرم، نمیزارم دست خالی برگردی حتی اگر بدونم پنجاه بار اعدام میشوم، محمدحسین خان به او میگوید حالا تنها آمده بودی!؟خان هم میگوید نه ولی قبل از رفتن صبر کن تا با تفنگچی هایم خداحافظی کنم با یک علامت به تفنگچی های همراهش اشاره میکند و از کمینی که کرده بودن بیرون می آیند و بعد از خداحافظی به اتفاق محمدحسین خان راهی منزل میشوند،محمدحسین خان، خان را به ایلخانی می سپارد و خودش هم به خانه یدالله خان میرود که فردا صبح به اتفاق هم بروند و خان خودش را معرفی کند و او نیز تأمین ش را بگیرد.
  صبح محسی خان، خان را از سرطرهان و از سمت کرمانشاه و بعد به خرم آباد می برد و عفو ملوکانه را برایش گرفته و او را به کوهدشت می آورد که آن روز مردم زیادی هم برای دیدار خان در شهر جمع شده بودند و خان را تا خانه برادرش عبدالله خان همراهی می کنند که عبدالله خان میگوید قدردانی از این جمعیت بکنید تا به خانه هایشان بروند و خان هم با تشکر و قدردانی جمعیت را بدرقه می‌کند…

  ‍ نریمان خان محمدی گراوند (معروف به خان) فرزند نعمت الله خان نوه نریمان خان از نوادگان حسن‌خان (حَسکَه، بزرگ خاندان محمدی گراوند) برادرزاده ایلخانیست، شایان ذکراست مادر ایلخانی (نورالعین) خواهر پدری محمدرضاخان دارابی(سرتیپ) می باشد.

  تولد(خان)احتمالا 1313ه.ش و وفاتش 1351 بوده که در سن 38 یا 40 سالگی درگذشته و در قبرستان وادی‌السلام قم به خاک سپرده شده است.
  روح همه درگذشتگان شاد

  نتیجه تصویری برای مهران یوسفی‌فر،

  🌷مهران یوسفی‌فر، بلوطستان

  4 نظر

  1. همانطور که مخاطبین فهیم بلوطستان باخبرند، در پی انتشار مطلب بالا شخصی به اسم آقای محمدی گراوندمدعی شد که مطلب متعلق به اوست و همین سبب گردید جهت رعایت حق و حقوق وی و پرهیز از جانبداری، بلوطستان دیدگاه‌های ارسالی از سوی وی را بدون کم‌کاست درج کند ولی متاسفانه این امر که نشان از منصف بودن و حسن نیت نشریه داشت باعث سو برداشت گردید و سخنانی طرح شد که نباید بیان می‌گردید و دو طرف ماجرا طی چند روز گذشته کامنت‌های فراوانی درباره ی هم درج نمودند و به تخریب هم پرداختند
   از آن‌جا در بحث ها بیشتر از هر چه به حواشی پرداخته شده بود و حواشی مطرح شده سبب دل‌خوری طرفین می‌گردید، به درخواست خودشان و به منظور پایان یافتن سؤتفاهم پیش آمده مبادرت به حذف همه کامنت‌ها کردیم. امیدواریم زین پس از سخنان غیرضروری و کینه‌ورزانه پرهیز شود و همه سعی در طرح حرفهای عبرت آموز و راه گشاه داشته باشند.

  2. با سلام خدمت جناب اقای بساطی
   بنده از شما متشکر بابت منتشر کردن این مطلب در سایت بلوطستان در جهت یاد و خاطره بزرگان طرهان ،همانطور که اول هم از شما متشکر بودم.یه سوتفاهم پیش اومد حالا یا من یا شما یا اقای یوسف فر یکیمون مقصر بود،نباید در سایت عمومی بحث میشد که شد.حالا هم بنده از شما معذرت میخوام اگه سوتفاهمی پیش اومده و سبب ناراحتی شما شدم، از همه عزیزانی که به حق یا بدلیل نااگاهی به ناحق کامنت گذاشتن،از همشون ممنونم و عذرخواهی میکنم.با ارزوی موفقیت برای شما و تک تک این دوستان،دست حق بهرات

  3. کاش اینو مینوشتی زمانی که سرهنگ طلوعی برای دستگیری مرحوم خان میرود زنده یاد شیر مرد گراوند محمدصالح گراوند به درگیری لفظی با وی می پردازد شما که جناب یوسفی فر گراوند نسبت پسر عمو با مرحوم محمدصالح داری از ایشان یادی می کردی که از یاران مرحوم خان بودند به هرحال تشکر از شما و خداوند روح همه گذشته گان را شاد کند

  4. تشکر از مهران عزیز و درود و رحمت خداوند وتمامی گذشته گان ایل همیشه سرافراز گراوند.خیلی خیلی خوب بود

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا