• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / راه توسعه از این‌جا می‌گذرد!

  از روحانی تا بازوند؛

  راه توسعه از این‌جا می‌گذرد!

  تقویم، بیست و دومین روز از همان ماه پرحادثه‌ی ایرانیان را نشان می‌دهد. علی‌رغم تاکید محمد خاتمی و اکثریت قریب به اتفاق اصلاح‌طلبان نام‌دار بر ضرورت حمایت یکپارچه از حسن روحانی برای نجات ایران از پرتگاهِ عمیقِ برساخته‌ی احمدی‌نژادیسم اما هنوز هم برای بسیاری از پای‌مردانِ گفتمان اصلاح‌طلبی، برگزیدن کاندیدایی که تا پیش از این هیچ‌گاه در دسته‌بندی جریان‌های سیاسی، اصلاح‌طلب خوانده نشده به غایت سخت می‌نماید. اين مهم اما پس از كناره گيري عارف، سرانجام رنگ واقعيت به خود مى گيرد.

  و اینک چهار سال و اندی از آن روزهای مملو از بیم و امید می‌گذرد. در این مدت، حسن روحانیِ نام‌بردار به اصول‌گرایی تا دل‌تان بخواهد با رویکرد اصلاح‌طلبانه به آواربرداری از میراث شوم احمدی‌نژاد پرداخته است. از سیاست خارجی و برجام معروف تا فضای نسبتاً باز سیاسی در داخل و البته اقتصادِ نجات یافته از سقوط آزاد همه و همه به روشنی گواه این مسئله‌اند که بخش قابل توجهی از مطالبات اصلاح‌طلبان برآورده شده که با این اوصاف باید پرسید در چنین شرایطی مگر فرق چندانی هم می‌کند که یک اصلاح‌طلب بر مصدر امور باشد یا سیاست‌مردی عملگرا با رویکرد اصلاح‌طلبانه؟

  هر اندازه که تلاش برای راه‌یابی حسن روحانی به کاخ ریاست‌جمهوری بر بسیاری از اصلاح‌طلبان گران می‌آمد، به همان اندازه هم هضم اینکه هوشنگ بازوند سکان هدایت دولت محلی در لرستان را در دست گیرد، بر بخش قابل توجهی از اصلاح‌طلبان لرستانی که چشم‌انتظار حضور استانداری اصلاح‌طلب بودند، سخت می‌نمود. با این وجود، رویکرد اصلاح‌طلبانه‌ی بازوندِ پراگماتیست در چهار سال گذشته که جهش همه‌جانبه‌ی لرستان را به همراه داشته است، اینک بخش عمده‌ای از همان اصلاح‌طلبان را به این باور رسانده که خواهان ادامه‌ی حضور وی در استان باشند.

  حال اما می‌بایست از اصلاح‌طلبانِ آنتی‌بازوند پرسید، در شرایط کنونی که نمایندگان اصول‌گرایِ استان تمام همّ و غم خود را صرف سپردن مدیریت عالی استان به چهره‌های هم‌طیف نموده‌اند، در صورت رفتن بازوند، شانس راه‌یابی گزینه‌هایِ اصلاح‌طلب آنان به کاخ استانداری چقدر است؟ با کدام منطق، سپردن نقدِ بازوند به نسیه‌ی چهره‌ای اصلاح‌طلب اما بی‌شک کم‌شانس، کنشی هوشمندانه تلقی می‌شود؟ آیا این عده پاسخی درخور برای سناریویِ محتملِ تقدیمِ دودستیِ لرستان به اصول‌گرایانِ ناپخته و شکست‌خورده در عرصه‌ی مدیریت کلان اجرایی کشور و استان دارند؟ آیا اینان دلیلی منطقی برای مخالفت با بازوند آن هم در حالی که در دو کنش مشابه در سال‌های 92 و 96 روحانی را برگزیده‌اند، دارند؟ و اصولاً آیا اگر چرخ زمان به خرداد 92 بازگردد، این طیف از اصلاح‌طلبان به عارف رای خواهند داد یا روحانی؟ عارفی که عملکرد وی در مجلس به تنهایی گویایِ همه چیز است!

  خرداد ماه 92، حسن روحانی در حالی به ریاست‌جمهوری رسید که هوادار چندانی نداشت و عمده آرا وی نیز از جانب اصلاح‌طلبان مردّدی به صندوق ریخته شده بود که وی را نه به خاطر خودش که به توصیه‌ی محمد خاتمی برگزیده بودند. عملکرد اصلاح‌طلبانه‌ی روحانی در چهار سال اول اما کار را به گونه‌ای پیش برد که برای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم، جریان اصلاحات تمام قد پشت او ایستاد. افکار عمومی نیز این امکان را برای وی فراهم نمودند که ایرانِ آواربرداری شده را آباد کند.

  حکایت لرستانِ امروز نیز دقیقاً از همین قرار است. در چهار سال گذشته، بازوند آواربرداری‌های لازم را از پیکری مدفون شده زیر خروارها خاکِ ناشی از سوءمدیریت احمدی‌نژاد‌ی‌ها انجام داده، تحولات جدی در عرصه‌ی سیاست، اقتصاد و فرهنگ را کلید زده و حال با شناخت کامل از لرستان، دیار زاگرس را آماده‌ی ورود به مرحله‌ی آبادانی نموده است. در چنین شرایطی آیا خداحافظی با بازوند عقلانی می‌نماید؟ تلاش برخی اصلاح‌طلبان لرستانی برای عزل بازوند درست شبیه این است که اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری 96 حمایت خود را از روحانی برداشته و به حمایت از کاندیدایی دیگر می‌پرداختند اما آیا آنان لحظه‌ای این سناریویِ خام و ناشی از بی‌تجربگی در دنیای سیاست را جدی گرفتند؟ ایرانیان و به ویژه اصلاح‌طلبان در خرداد ماه 96 این فرصت را بار دیگر در اختیار حسن روحانی قرار دادند تا کارهای نیمه‌تمامش را به انجام برساند. درسی که باید سرمشقی باشد برای سیاست‌مردانِ لرستانی به ویژه آنانی که اندک زمانی است پا در صحنه‌ی تئاترِ سیاست استان نهاده‌اند!

  رضا بهرامی، بلوطستان

  2 نظر

  1. لطفا از طرف همه اصلاح طلب ها حرف نزن، واقعا براي اون دسته از اصلاح طلبها كه بله قربان گوي هتل نشينان ساليز شدند متاسفم، يعني مركز استان، بروجرد و ديگر شهرستان ها ي استان اينقدر نفوذ و قدرت ندارند كه دنباله روي مديران اين هتل نشوند

  2. من كه ميگم بازوند از استان بره، مردم هيچ استاني زير بار نميرن كه اين ادم ضعيف استاندار شه و حتي دولت هم ديگه اين اشتباه رو نمي كنه كه اينو استاندارش كنن
   وجدااااااانا استان رو با خاك يكسان كرد

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا