• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / «روحانی» به دنبال چیست؟

  گردش رئیس جمهور از منتهی علیه چپ به راست

  «روحانی» به دنبال چیست؟

   

   آیا حسن روحانی پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری از مواضع خود عدول کرده است؟ چرا کابینه حسن روحانی در راستای مواضع وی در طول مبارزات انتخاباتی نیست؟ آیا نوع چینش کابینه جدید سبب فاصله اصلاح‌طلبان از دولت آقای روحانی خواهد شد؟ این روزها این سؤالات ذهن بدنه اجتماعی حامی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را به خود مشغول کرده است.

   این در حالی است که اغلب چهره‌های اصلاح‌طلب به شکل‌های مختلف نسبت به رویکرد آقای روحانی در انتخاب اعضای کابینه انتقاد کرده‌اند و این رویکرد را گردش‌به‌راست قلمداد کرده‌اند. بااین‌وجود باید چند نکته مهم را در رویکرد پیش روی حسن روحانی در چهار سال آینده در نظر گرفت.

   نخست اینکه به نظر می‌رسد حسن روحانی که از همراهی اصلاح‌طلبان اطمینان خاطر دارد با چینش محافظه‌کارانه کابینه خود تلاش کرده برخی از نهادهای سنتی قدرت را نیز با خود همراه کند. روحانی حداقل به دنبال این بوده که حساسیت این نهادها را نسبت به دولت و رویکرد خود برنینگیزد. نکته دوم اینکه روحانی در چهار سال آینده به دنبال این است که قدرت اجرایی در کشور همچنان در اختیار نیروهای میانه‌رو قرار داشته باشد و به همین دلیل روزبه‌روز فاصله خود را از جریان اصلاحات و همچنین راست افراطی بیشتر می‌کند.

   روحانی به خوبی به این نکته آگاهی دارد که اگر پس از دولت وی یک دولت اصلاح‌طلب روی کار بیاید حرکت سلبی دولت وی را به حرکت ایجابی تبدیل می‌کند و به همین دلیل ممکن است با واکنش‌های راست رادیکال مواجه شود و درنتیجه فضای کشور دوباره مانند سال‌های دولت اصلاحات خواهد شد. این در حالی است که اگر در سال 1400 یک دولت راست‌گرای رادیکال روی کار بیاید رویکرد اعتدالی کشور در هشت سال گذشته را به سمت رادیکالیسم سوق خواهد داد که به مذاق هیچ‌کدام از گروه‌های سیاسی خوش نخواهد آمد.

  درنتیجه حسن روحانی تلاش می‌کند از هم‌اکنون زمینه روی کار آمدن یک دولت میانه‌رو را مهیا کند. بدون شک بهترین گزینه نیز برای ادامه این رویکرد علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی است که روزبه‌روز فاصله خود را با حسن روحانی کمتر می‌کند. روحانی احساس می‌کند اگر در آینده قصد داشته باشد به جایگاه‌های بالاتری در نظام سیاسی فکر کند بهترین فردی که می‌تواند تعادل جریان‌های سیاسی را حفظ کند علی لاریجانی است که بااینکه یک اصولگرای میانه‌رو است اما در انتخابات مجلس شورای اسلامی در لیست اصلاح‌طلبان قرار داشت و اصلاح‌طلبان وی را جزئی از گفتمان اعتدالی- اصلاحی خود قلمداد می‌کنند.

   این در حالی است که به نظر می‌رسد حسن روحانی از بین گزینه‌های عارف،جهانگیری و علی لاریجانی تمایل بیشتری به سمت علی لاریجانی خواهد داشت. بااین‌وجود باید منتظر بود و رفتار شناسی سیاسی لاریجانی را در چهار سال آینده مورد بررسی قرار داد که آیا وی برای پیروزی در انتخابات گرایش رفرمیستی خود را افزایش خواهد داد و یا اینکه همچنان تلاش خواهد کرد با نزدیکی به نهادهای قدرت و رویکرد معتدل برای خود کسب اعتبار کند.

  منبع / رویداد 24

  3 نظر

  1. درود بر روحاني سلام بر لاريجاني
   ان شاءالله مردم ديگه شاهد روي كار امدن چپ و راست هاي افراطي نباشند، زنده باد اعتدال و عقلانيت

  2. باتشکرازتحلیل بالا-متاسفانه اصلاح طلبان تصورمیکننددولت جناب آقای روحانی با دولت اصلاحات تشابه محتوایی وآرمانی دارددرحالیکه چنین نیست.کاندید اصلاح طلبان درانتخابات مشخص بود.رئیس جمهورمحترم براساس آرمان اعتدالی دولت که ترکیبی ازاصولگرایان واصلاح طلبان میانه رو است درکابینه ازآنها استفاده کرده است.اگربرخی آقایان معتقدندکه آقای روحانی تندعمل نمیکندیاگردش به راست داردبانگرش دولت کنونی آشنایی ندارند.

  3. باتشکرازتحلیل بالا-متاسفانه اصلاح طلبان تصورمیکننددولت جناب آقای روحانی با دولت اصلاحات تشابه محتوایی وآرمانی دارددرحالیکه چنین نیست.کاندید اصلاح طلبان درانتخابات مشخص بود.رئیس جمهورمحترم براساس آرمان اعتدالی دولت که ترکیبی ازاصولگرایان واصلاح طلبان میانه رو است درکابینه ازآنها استفاده کرده است.اگربرخی آقایان معتقدندکه آقای روحانی تندعمل نمیکندیاگردش به راست داردبانگرش دولت کنونی آشنایی ندارند.-

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا