• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / بی اطلاعی نماینده کوهدشت از رزومه استانداران گذشته لرستان

  رزومه استانداری چهار استاندار گذشته لرستان پیش از حضور در استان

  بی اطلاعی نماینده کوهدشت از رزومه استانداران گذشته لرستان

   

   

  عصر سه شنبه بلافاصله بعد از انتصاب موسی خادمی بعنوان استاندار جدید لرستان ،الهیار ملکشاهی نماینده کوهدشت و رومشکان در گفتگو با مهر به انتصاب واکنش نشان داد.  وی در حالی در گفتگوی خود با مهر از اجماع نمایندگان استان بر سر عزل بازوند در لرستان خبر داده که این موضوع امری تازه نبوده و هیچ نکته تازه ای در گفتگوی  او نیز مشاهده نشد.

  اما در میان سخنان او نکته ای وجود داشت که احتمالا نشان دهنده کم اطلاعی الهیار ملکشاهی از رزومه و کارنامه کاری استانداران پیشین لرستان است.نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی خود با مهر با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با وزیر کشور برای انتخاب استاندار لرستان گفته بود:” با آقای وزیر هماهنگ شده بود که گزینه استانداری لرستان تجربه و سابقه استانداری داشته باشد و لرستان به روال دوره های قبل به محل آزمون و خطا تبدیل نشود.”الهیار ملکشاهی با بیان اینکه متاسفانه تاکنون کسی که سابقه استانداری داشته به لرستان نیامده است یادآور شده بود: “ما در صحبتی که با وزیر کشور داشتیم صرف نظر از اینکه مصداق چه کسی باشد تاکید کردیم که استاندار بعدی لرستان باید سابقه استانداری داشته و حتی المقدور در این دولت استاندار بوده باشد.”

  این سخنان در حالی در لابلای گفتگوی الهیار ملکشاهی با خبرگزاری مهر استخراج شده است که در بین استانداران لرستان چهار استاندار قبل از انتصاب به عنوان استاندار لرستان در  سایر استان ها نیز سابقه استانداری داشته اند و این که نماینده کوهدشت بیان داشته تاکنون کسی که سابقه استانداری داشته به لرستان نیامده است نشان دهنده بی اطلاعی او از رزومه استانداران گذشته لرستان است .

  در بین پانزده استاندار پس از انقلاب لرستان جهرمی پیش از انتصاب به عنوان استاندار لرستان به عنوان استاندار زنجان از فرودین ۱۳۶۱ تا خرداد 1363فعالیت کرده بود که از 5 تير 1363 تا 29شهریور 1367 در دولت دوم آیت اله خامنه ای به عنوان استاندار لرستان مشغول فعالیت بوده است.

  قربانعلی سعادت استاندار لرستان در دولت دوم اصلاحات نیز که یکی از باسابقه ترین استانداران کشور محسوب می شود پیش از انتصابش بعنوان استاندار لرستان  در سال 69در دولت سازندگی به عنوان استاندار آذربایجان غربی و در سال 1376و در دولت اول خاتمی بعنوان  استاندار قم فعالیت کرده بود  .سعادت از 28مهر 1381تا 8آبان 1384بعنوان استاندار لرستان فعالیت کرده است . او استاندار  استان آذربایجان غربی در دولت یازدهم و رکورددار سمت استانداری در ایران است.

  محمد رضا محسنی ثانی اولین استاندار لرستان در دولت احمدی نژاد نیز بعنوان سومین استاندار دارای رزومه استانداری است که پیش از انتصابش بعنوان استاندار لرستان در استان خراسان قریب به شش ماه در سال 75و در دولت سازندگی به عنوان سرپرستی استانداری فعالیت داشته است.حبیب اله دهمرده آخرین استاندار دولت احمدی نژاد در لرستان چهارمین فرد رزومه داری است که قبل از انتصاب به عنوان استاندار لرستان سابقه استانداری در استان های دیگر داشته است . وی استاندار استان سیستان و بلوچستان از شهریور ۱۳۸۴ تا تا تیرماه 1387،استاندار استان کرمان از تیرماه 87تا تیرماه 89بوده و نهایتآ از تیرماه 89تا شهریور 92بعنوان استاندار لرستان فعالیت کرده است.

  نگاهی به استانداران لرستان پیش و بعد از انقلاب

  بر اساس تحقیقات و پژوهش های سید فرید قاسمی  که در کتاب اسناد خرم آباد قید شده است محدود کنونی لرستان بر اساس تصویب دولت وقت قبل از انقلاب در دی ماه سال 1340از خوزستان جدا و به نام فرمانداری کل لرستان تشکیل  شده است .هادی ضیا ،علی اصغر ادیب محمدی ، علي‌اصغر طاهري‌تفرشي، ابوالحسن معيني، جواد تبريزي، علي سجادي و هوشنگ ناظمي هفت نفری بوده اند که تحت عنوان فرمانداران کل در لرستان فعالیت کرده اند.

  فرمانداری کل استان لرستان در ۹ مهر ماه ۱۳۵۲ بر اساس تصويب‌ هيأت دولت وقت به استانداری لرستان به مرکزیت خرم آباد ارتقا یافته است و از آن تاریخ تا پیروزی انقلاب اسلامی اميرحسين  اميرپرويز  از 15 مهر  1352  تا 12خرداد 1353، ابراهيم  فرحبخشيان  از 12 خرداد  1353  تا 19دی 1355، رضا  صدقياني  از 19 دي   1355  تا 11اسفند 1356،اقبال اقبال راد از 11اسفند 1356تا 20مهر 1357و بالاخره پرویز سهرابیان از 20مهر1357تا پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان استانداران لرستان پیش از انقلاب فعالیت کرده اند.

  پس از انقلاب هم تا کنون پانزده استاندار از سوی دولت های وقت بعنوان استاندار لرستان منصوب شده اند که سید موسی خادمی شانزدهمین استاندار لرستان محسوب می شود که در دولت دوم حسن روحانی کار خود را آغاز خواهد کرد.

  حسين عالي به عنوان اولین استاندار نظام جمهوری اسلامی در لرستان اهل اصفهان   از 29 اسفند 1357  تا 28تیر 1359،حسین محلوجی اهل اصفهان از 28تیر 1359تا 17آذر 1360 در دولت بنی صدر،حسن”امیر” عابدینی اهل تهران بعنوان استاندار دولت اول آیت اله خامنه ای  از 17آذر 1360تا 9بهمن 1362، احمد انتظاری اهل اردبیل بعنوان سرپرست استانداری لرستان از 9بهمن 1362تا 5تیر 1363،سيدمحمدعلي نقي‌جهرمي اهل فارس در دولت اول آیت اله خامنه ای    از 5 تير 1363 تا 29شهریور 1367،اصغر افشاري اهل اصفهان به عنوان سرپرست استانداری لرستان در دولت دوم آیت اله خامنه ای  از از 29 شهريور  1367  تا 17دی 1367،احمد انتظاری اهل اردبیل  از 17دی 1367تا 14دی 1372 در دولت سازندگی ،محمدجواد محمدي‌زاده اهل دزفول استان خوزستان   از 14 دي  1372  تا 27شهریور 1376 در دولت سازندگی ،سيدحسن رسولي اهل خراسان  از 27 شهريور تا 2تیر 1379به عنوان اولین استاندار دولت اصلاحات ، نورالله عابدي اهل خوزستان  از 2 تير 1379   تا 28مهر 1381،قربانعلی سعادت اهل آذربایجان غربی از 28مهر 1381تا 8آبان 1384،محمدرضا محسني‌ثاني اهل خراسان بعنوان اولین استاندار دولت احمدی نژاد از 8 آبان 1384  تا 2اردی بهشت1386 ، سید حسین صابری انارکی اهل کرمان از 2اردی بهشت 1386تا دوم مرداد 1389و حبيب‌الله دَهمرده اهل سیستان بلوچستان  از 2 مرداد 1389  تا 6مهر 1392،هوشنگ بازوند اهل نهاوند همدان بعنوان اولین استاندار دولت تدبیر و امید از 6مهر 1392 تا کنون پانزده استانداری بوده اند که به عنوان نمایندگان عالی دولت در لرستان فعالیت کرده اند.

  عباس دارایی/ سردبیر پایگاه بلوطستان

   

  10 نظر

  1. فعلا كه تونست استاندار ناكارآمد و ضعيف مورد علاقه شما رو عوض كنه، اعصابتون خرابه هر چيزي كه ارومتون ميكنه بنويسيد، خخخخخ

  2. درود بر عباس دارایی عزیز
   عالی بود

  3. دسته گل هاي بيشمار ملكشاهي شهره خاص و عام است

  4. مهندس امرایی -کوهدشت

   انتخابات محک وآزمایش دولت مردان علی الرس استا نداران بوده ومی باشد که چگونه از این امتحان سربلند بیرون بیایند ویا عملکرد خوبی نداشته باشند پر واضحه است اگر به محض جلوس رنگ عوض نکنند ومحافظه کار نشوند وبه رای مردم وشعار رییس جمهور مستقر پایبند باشند گر چه ممکن است برای یک عده معدود خوشایند نباشد اما برای قاطبه ملت رضایت بخش وافتخار آمیز می باشداین تجربه وتلنگر در مدیریت جناب بازوند قانع کننده ورضایت بخش که نبود ملامت آور وانگیزه کش بود به جهت اینکه مشی سیاسی ایشان اصول گرا واز مدیران احمدی نژاد بودواصولا” برایش آسان نبود این گونه عمل نکند چرا که سر سفره احمدی نژاد نشسته بود ونمک ایشان را خورده بود ونتیجه اش را به خوبی در مدیریت استان ملاحظه کردیم در بدو استقرارش از قدرت ولددر راس سازمان صنعت ،معدن وتجارت استفاده کرد که با مخالفت سرسخت اصلاح طلبان وحامیان دکتر روحانی همراه بودو اعتنایی به اعتراض این عزیزان از خود نشان نداد اما خوشبختانه نظر اصلاح طلبان کار ساز بود ودیری نپاید قدرت ولد عزل وبرکنار گردید اما این مهم درس عبرت وآزمون روشنی برای استاندار نشد وبلافاصله بدون مشورت با حامیان دولت وخصوصا” اعضای اصلی ستاد های انتخاباتی دکتر روحانی صفی خانی اصول گرای محافظه کار را مدیر کرد که آثار زیانبارش تا کنون ماندگار که خوشبختانه با انتصاب استانداری اصلاح طلب و با تجربه وحامی رای مردم ان اشا ء الله اینده ای بهتر از گذشته داشته باشیم ومدیریت استان معرکعه ومیدان جولان زدن این گونه مدیران نباشیم وجناب استاندار جدید به فکر روزی باشند که همچون بازوند باید با الاجبار این استان را ترک کنند آن روز مردم لرستان وحامیان دولت خاطره به یاد ماندنی از ایشان داشته باشند ونه اینکه همچون رفتن بازوند مردم خوشحال باشند همین بس.

  5. ولی گزینه ملکشاهی کس دیگری بود که نشد
   البته ایشان موتور چرخشش خیلی روان ایت اصلا باور نکرونی

  6. جناب دارایی باسلام
   ابنقدر برطبل اختلاف نکوبید حالا چه ضرورتی براین نقد هست که جنابعالی اظهار داشته ای هست عزیز برادر برمحور ومدار وحدت حرکت کنید وآنرا تقویت نمائید

  7. جناب دارایی گذشته شما هم روشن است در سپهر سیاست . از 15 استاندار 4 استاندار سابقه داشته باشند اینقدر ذوق کردن نداره . این تعداد هم سوابق همشون شاید نصف سابقه بازوند در لرستان نمی شود . ای خدا هوار عباس هم بیسه سیاسی گیر به نماینده با اون همه سوابق میده.

  8. بگذریم از انتقادات که هست و انتظار می رود در تخریب یک چهره مطرح ملی مانند آقای ملکشاهی و سایر نخبگان منطقه توسط خبرنگاران و سایت های محلی باید احتیاط بیشتری کرد . همینکه عین انتقاد را بدون سانسور درج نموده اید از آقای دارایی نهایت تشکر را داریم .

  9. سلام
   خدای بنده از طیف جدای استاندار بازوند بودم …و یک کارمند جز هستم و در دوره ایشان بخاطر سیاست ایشان متضرر هم شده ام …اما مطمن باشید استان لرستان حسرت چنین استانداری را خواهد کشید .ما امیدواریم این استاندار جدید هم پشتکار و غیرت جناب بازوند را داشته باشد …
   بیش از صدها بنر در تجلیل از آقای بازوند در سطح شهر خرم آباد زده شده و این برای هیچ استاندار دیگری سابقه نداشته …

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا