• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / کوتاه سخنی با استاندار شانزدهم!

  رضا بهرامی

  کوتاه سخنی با استاندار شانزدهم!

   

   

  20ام اسفند ماه 87، در اردوگاه اصلاح‌طلبان به جای بویِ عیدی، بویِ توپ و بویِ کاغذ رنگی، بویِ تندِ سیاست و انتخابات پیچیده است. روز هنوز به نیمه نرسیده که شایعات هفته‌های گذشته پیرامون نامزدی میرحسین موسوی رنگ واقعیت به خود گرفته و آخرین نخست‌وزیر ایران با صدور بیانیه‌ای مفصّل، کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم را اعلام می‌کند. محمد خاتمی نیز که درست یک ماه پیش از این پا به عرصه‌ی رقابت نهاده، همان‌طور که پیش‌تر عهد کرده بود، به نفع رییس خود در دولت‌های دوم و سوم جمهوری اسلامی از کارزار انتخابات کناره می‌گیرد.

  سلام آقای استاندار! شاید این مقدمه در نگاه اول با تیتر یادداشت سخت در تناقض باشد. اعلام کاندیداتوری مهندس موسوی در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم کجا و معارفه‌ی استاندار شانزدهم لرستان آن هم در دولت دوازدهم کجا؟ آری! شاید از هر منظری که بدان بنگرید، سراسر تباین ببینید و ناسازگاری! تنها و تنها فصل مشترک این دو اما به “حال” قاطبه‌ی اصلاح‌طلبان کشور و استان متعاقب اعلام خبر این دو رویداد مهم باز می‌گردد.

  آقای دکتر! در اوج نوجوانی، عاشق خاتمی بودیم و اتفاقاً بی‌تعارف بگویم که بیش‌تر عاشق چشم و ابرویش بودیم تا توفیق او در کنترل تورم و بیکاری و یا تنش‌زدایی با کشورهای همسایه! آخوندی شیک‌پوش و همیشه خندان با روش و منشی به غایت متفاوت از هم‌لباسانش که برای نسل جوان حرف‌های تازه داشت و سخت جذّاب می‌نمود. موسوی اما همان سال‌هایی که ما تازه راه رفتن را مشق می‌کردیم، چهار گوشه‌ی تشک سیاست را بوسیده و به کارگاه نقاشی‌اش پناه برده بود و در یک کلام از نگاه یک جوان فاقد جذابیت‌های خاتمی بود. این‌ها به کنار، با خاتمی یک پیروزی آسان و با موسوی راهی پرسنگلاخ را پیش‌بینی می‌کردیم و این‌گونه بود که رفتنِ خاتمی و آمدنِ موسوی حال‌مان را سخت ناخوش‌ ساخته بود!

  می‌دانید آقای خادمی! نگارنده برخلاف آن دسته از سیاست‌بازانی که تفاوت مواضع صبح و شام‌شان از عرش است تا به فرش، هیچ‌گاه از گردش نوکِ قلم بر پیکرِ کاغذ در پِی نام و نان نبوده که “عاشق دُردی‌کش اندر بند مال و جاه نیست”. راستش را بخواهید، اینک پس از گذشت قریب به 9 سال از آن روزهایِ سراسر ناخوش‌احوالی، همان حسّ قدیمی باز هم به سراغ‌مان آمده است. این بار اما نه خاتمیِ جذّاب و متفاوت که بازوندِ جدی و درشت‌هیکل قهرمان داستان است که حتا اگر بخواهی هم نمی‌توانی عاشق چشم و ابرویش باشی! آری آقای دکتر! حالِ 87 هر چه که بود، تماماً از سرِ “احساس” بود و حالِ 96 هر چه که هست، انشاالله سراسر از سرِ “عقل” است.

  آقای استاندار! از منظر منطق که به ماجرا بنگریم، به همان اندازه که یک دوره‌ای شدن ریاست‌جمهوری دکتر روحانی امری غیرمنطقی بود، به همان اندازه نیمه‌تمام گذاشتن ماموریت بازوند در لرستان هم نه عقلانی بود و نه کارشناسی‌شده! بازوندی که از شهریور ماه 92 بدین سو و با وجود انتقادات وارده به مديريتش اما اقدامات زیربنایی قابل توجهی در عرصه‌های مختلف در استان کلید زده بود و می‌دانست در ادامه مسیر را به چه شکلی باید پیمود، به ناگاه در میانه‌های راه از خدمت در لرستان معاف شد تا با حضور استاندار جدید، روز از نو شود و بالتبع، روزی هم از نو! و حال هفته‌ها و شاید ماه‌ها باید بگذرد تا شما با راه و رسم حکم‌رانی در استانی با پیچیدگی‌های خاص سیاسی – اجتماعی آشنا شوید!

  در این میان البته تجارب کلان مدیریتی به ویژه داشتن سابقه‌ی استانداری، زاگرس‌نشین بودن، وام‌دار نبودن به جریان‌های سیاسیِ لرستان، مشورت‌پذیری و سن پایین – در مقایسه با دیگر استانداران – از جمله پارامترهای مساعدی است که افکار عمومی استان را به سرانجام کار شما در دیار بلوط امیدوار خواهد ساخت. آقای دکتر! خوش‌بینانه علاقه‌مندیم چشم بر نیمه‌ی خالی لیوان بسته و انتقاداتی که از سوی اصحاب رسانه در چهار سال استانداری زادگاه‌تان به سوی شما روانه شده را نبینیم. اعمال نظر نمایندگان استان در عزل و نصب‌های مدیریتی، عدم استقرار در استان یا همان پروازی بودن، ترجیح قوم‌سالاری بر شایسته‌گزینی، ضعف مفرط تیم اطلاع‌رسانی استانداری و عدم استفاده از زنان و جوانان در دایره‌ی مدیریت استان را از این گوش می‌شنویم و از گوش دیگر در می‌کنیم به این امید که نقاط ضعف احتمالی گذشته را اصلاح نموده و روزی که کاخ استانداری لرستان را ترک می‌کنید، به یک اندازه دلتنگ چشمه بلقیس چرام و کیوِ خرم‌آباد باشید و البته نمره‌ای بیش‌ از 15 را به خود ارزانی دارید. آقای رییس! به لرستان خوش آمدید!

  رضا بهرامی /بلوطستان

  2 نظر

  1. بابا ول كنيد ديگه، بزاريد كارش رو بكنه، از همين الان كمر به تخريب استاندار جديد بستيد كسايي كه از رفتن بازوند ناراحتن باهاش برن اون استاني كه ميره شروع كنن بخور بخور

  2. حامیان دکتر روحانی ---الیگودرز

   برای فعالیت وخدمت صادقانه به دیار چهار فصل استان زر خیز به مدیرانی با لیاقت ،با شجا عت ،دست پاک،ومردم محور والبته با صبغه اصلاح طلب واقعی که دین خود را به راه رسم اصلاح طلبی به خوبی ادا کند و رو راس وصادق وهم نوا وهم ندا با رئیس جمهوری باشد که به او رای داده وبرای مردم مسعجل شده که در این را ه واین مسیر خوب امتحان داده وخوب از آب در آمده نه اینکه از دور دستی بر آتش ( انتخابات ریاست جمهوری ) نداشته وچاپلوسا نه وریا کارانه می خواهد به رنگ حامیان دولت در آید چرا که منفعت خود را در این می بیند نمونه آشکارش که برای مردم لرستان اظهر ومن الشمس بود ق ص سازمان صنعت معدن وتجارت که به علت داشتن لابی و همراهی استاندار سابق ضربه جبران نا پذیری هم به سیاست وهم به اقتصاد وصنعت لرستان وارد کردند که جبران آن احتیاج به مدیری قوی واز سنخ صنعت معدن دارد که ان شا الله با تدبیر وشور ومشورت با صاحبان عقل خرد که دل در گرو ملت ورئیس جمهور دارند رقم بخورد ان شا ء الله

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا