• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / آزمون بزرگ استاندار جدید لرستان

  سنگ محک معشوره؛ عیار خادمی بودن سیدموسی

  آزمون بزرگ استاندار جدید لرستان

  بالاخره پس از تمام خط و نشان کشیدن های جریانات و احزاب و اشخاص مختلف بر سر انتخاب استاندار شانزدهم، هیئت دولت رای به رفتن مهندس بازوند داد تا نشان دهد تعریف و تمجید قاطبه ی هیئت دولت از فعالیت های چهار ساله ی بازوند یک بحث است و تصمیم رحمانی فضلی و سیاست های پشت این تصمیم بحثی دیگر!

  اما نخست بایستی یادآور شد که جانشین مهندس بازوند هرشخصی و با هر برندی که باشد
  در استانی که یکی از قطب های صادرکننده ی مدیر در سطوح مختلف مانند استاندار، فرماندار و شهردار به سایر نقاط کشور است که حتی در مواردی برخی از مدیران در سنین زیر 30 سال دوران مسئولیت خود را آغاز کرده اند، وارد کردن مدیر غیر بومی محلی از اعراب ندارد. مرتفع کردن آلام این استان نیازمند عزمی همگانی در کنار طبیبی جهادی، مستقل، کارکشته و کاملا آشنا با سندروم های گوناگون این استان است. وضعیت اورژانسی لرستان ابدا فرصتی برای آزمون و خطای مدیران ناآشنای با آمایش سرزمینی این استان ندارد مگر اینکه مدیریت منتصب یا از کرات دیگر با ویژگی های خارق العاده آمده باشد و یا برای انجام ماموریتی ویژه در راستای کانالیزه کردن فضای سیاسی استان منتصب شده باشد که البته این قلم قصد بر پیش داوری ندارد اما در آینده دقت بیشتری در این رابطه خواهیم داشت.

  والی لرستان با والی استان های دیگر فرق های عمده ای دارد. اینجا والی جدای از اینکه بایستی واحدهای تئوری و عملی مدیریتی فراوانی گذرانده باشد بایستی یک “هنرمند چیره دست” باشد. البته نه هنرهایی از جنس سینما و موسیقی و فلان و بهمان. بلکه هنر ترسیم خط تعادل و توازن در توزیع منابع مالی کل استان، هنر همراهی با توده مردم در برابر زیاده خواهی خواص، هنر برگزاری انتخابات سالم، هنر توسعه صنعت توریسم برای دیده شدن لرستان، هنر برگرداندن امید به دل توده ی مردم و ده ها هنری که مانع از تخلیه کامل این استان شود. در یک کلام هنر استانداری! جناب آقای خادمی به خوبی مطلع هستند که در خوش بینانه ترین حالت ایشان 48 ماه یعنی 4 سال استاندار لرستان خواهد ماند. فرصتی کوتاه اما پرفراز و نشیب. اینجا سنگ محک های بسیاری وجود دارد که دست و پنجه نرم کردن آقای استاندار با آنها، عیار “خادمی” بودنشان را نشان خواهد داد. از آن جمله می توان به سنگ محکی به نام “سد معشوره” اشاره کرد. پروژه ای بر زمین مانده برای رفع عطش بین النهرین تشنه ای به نام کوهدشت و رومشگان. پروژه ای حیاتی و موتور محرکی برای ایجاد توسعه پایدار در چندین شهرستان استان که به دلایل گوناگون (خارج از حوصله ی این بحث) تاکنون عملیاتی نشده است.

  از هرچه بگذریم سخن دوست خوشتر است. حضرت امیر(ع) در قسمتی از نامه ی خود خطاب به مالک اشتر نخعی به عنوان فرماندار مصر می نویسد:
  “ای مالک، این را نیز بدان که احدی از رعایا از نظر هزینه ی زندگی در حالت صلح و آسایش بر والی سنگین تر و به هنگام بروز مشکلات در اعانت و همکاری کمتر و در اجرای انصاف ناراحتتر و به هنگام درخواست و سوال پراصرارتر و پس از عطا کم سپاس تر و به هنگام منع خواسته ها دیر عذرپذیرتر و در ساعات رویارویی با مشکلات کم استقامتتر از گروه خواص نخواهند بود ولی پایه ی دین و جمعیت مسلمانان و ذخیره ی دفاع از دشمنان تنها “توده ی ملت” هستند! بنابراین باید گوشت به آنها و میلت با آنان باشد.”

  جناب آقای خادمی، استاندار شانزدهم لرستان، اینجا نمایندگانش پهلوانان چارشانه ای هستند که چنگ در چنگ حریفان قدر نمی افکنند. آسمان را به زمین می دوزند تا مدیر فلان ارگان را عوض کنند ولی کاری به کار سدسازی و جاده و فرودگاه و راه آهن و کارگاه و کارخانه ندارند.
  اینجا مردم از ذوب آهن و پتروشیمی فقط تابلویش را دیدند که آنهم به لطف شعبده بازی یک شبه تبدیل به تابلوی کارگاه تولید کاغذ شد و شاید هم فردا روز جایش را به تابلوی سفره خانه سنتی و رستوران بین راهی بدهد!
  اینجا سر و کارتان با خواصی ست که از دل کیمیای مفقودی مثل “سد معشوره” دعوای حیدری و نعمتی بین مردم چند شهرستان راه می اندازند تا قهرمان داستان باقی بمانند. پروژه های کلان اینچنینی بی فرجام می مانند تا هرجا قافیه به تنگ آمد کاسه و کوزه را سر استاندار و تیم و تشکیلاتش بشکنند و بدرقه اش کنند.
  جناب آقای خادمی هوشیار باشید، خواص این استان “خوش استقبالند و بد بدرقه”.

  جناب آقای استاندار، کسی انتظار شق القمر از شما ندارد اما کنار مردم بودن و تلاش برای بهبود اوضاع مردم حداقل انتظاریست که از شما می رود. تنها یک استاندار برای رفع تکلیف نباشید، مردم این دیار یک استاندار هنرمند می خواهند.
  بدانید که “خادمی” در سخت ترین شرایط حتی آن زمان که خواص هم او را تنها گذاشتند، مردم در کنار او خواهند ماند.

  ✍️عرفان رستمی امرایی؛بلوطستان

  3 نظر

  1. کامبیز نجات پور

   براي آباداني يك سرزمين اول بايد مردمش دانا باشند و خواهان آباداني باشند،مگر يك نفر به عنوان استاندار يا مديركل چقدر توان دارد؟
   خواسته نمايندگان براي تغيير مديران جبري است از سوي عده اي منفعت طلب به نام مردم.

  2. درود بر عرفان عزیز اینجا به یک هنر مند نیاز دارد تا یک مهندس انتخابات

  3. درود بر عرفان عزیز اصلاح طلب

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا