• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / سازه‌ی تازه‌ی استانداری

  سید علی جزایری

  سازه‌ی تازه‌ی استانداری

   

  پس از نصب استاندار جدید و انتشار خبر انتساب وی به جبهه‌ی اصلاحات و یا داشتن گرایش اصلاح‌طلبانه و عدم سابقه‌ی اصولگرایی ایشان، قاعدتاً اصلاح‌طلبان استان می‌بایست از اتفاقی نادر یعنی مدیریت اصلاحات بر استان لرستان راضی شده باشند حتا اگر گزینه‌ی اصلی ایشان برای تصدی پست استانداری لرستان کس دیگری بوده باشد. به‌ویژه این‌که انتقال قدرت از طریق کرسی‌های مجلس و صندوق اخذ رای که هیچ‌گاه به‌دست نیامد یا «نشد» دست‌کم اکنون با استفاده از ابزار انتصابات، برای مدتی شاهد مدیریتی احتمالاً اصلاح‌گرا باشند. اگر این‌گونه فرض شود که تا انتخابات بعدی مجلس، دغدغه و نگرانی کنش‌گران سیاسی اصلاح‌طلب در مورد روند اداره‌ی استان کم‌تر شده‌است، آن‌گاه ذکر مواردی سوال‌برانگیز می‌تواند به درک دلایل تشویش و نگرانی دل‌سوزان کمک کند. مواردی نظیر:
  اول: هنوز عیار اصلاح‌طلبی آقای دکتر خادمی مشخص نیست و تا زمان روشن‌تر شدن اوضاع، تکیه بر روش سیاسی اصلاح‌طلبانه‌ی ایشان، نظیر اشتباه متکلمان در مغالطه‌ی «مصادره به مطلوب» خواهد بود.
  دوم: انتصاب از سوی دولت تدبیر و امید، برهان قاطعی برای اصلاح‌طلب بودن شخص منصوب شده و حتا مشی اعتدالی وی نیست که این امر بعد از انتخاب کابینه‌ی فعلی بیش از پیش به اثبات رسیده است.
  سوم: اعمال فشار از سوی اصلاح‌طلبان استان بر روند تصمیم‌گیری‌ها تنها در صورتی می‌تواند به عنوان عاملی موثر انگاشته شود که بر موارد پیش‌آمده اجماعی مشهود صورت پذیرد که با وضع کنونی و تناقضات بین اشخاص حقیقی و احزاب و هم‌چنین نقش کم‌رنگ احزاب در اتصال جبهه‌ی اصلاحات به بدنه ی اجتماع، وقوع چنین اتفاق نظری از احتمال اندکی برخوردار است. البته روند شکل‌گیری، رشد و مشارکت برخی از احزاب وطنی، خاصه شعبات استانی آن‌ها که از معیارهای شناخته شده‌ی تحزب فاصله دارند، در برانگیختگی این تشتت بی‌تاثیر نیست.
  با بررسی روند فعالیت‌های حزبی و غیرحزبی استان می‌توان پیش‌بینی کرد که نتایج این‌گونه فعالیت‌های محفلی حتا اگر اسماً کار تشکیلاتی نامیده شود اما رسماً هیچ‌گاه به آثار فعالیت‌های احزاب استاندارد، شبیه نخواهد بود. یقیناً تا زمانی که ترجیح منافع شخصی و محفلی بر منفعت عموم ادامه داشته و هم‌چنین  عارضه‌هایی چون (طایفه، روستا و شهر) پرستی در متن و حاشیه‌ی رفتار برخی از اشخاص و «احزاب» (یعنی یکی از چهار رکن دموکراسی و نماد توسعه‌ی سیاسی) بروز می‌کند، امید زیادی به اثرگذاری جمعی و متمرکز اصلاح‌طلبان بر سیاست‌های استان وجود ندارد. پس سنگینی کفه‌ی ترازوی از سوی جبهه‌ی رقیب به‌واسطه‌ی برخورداری از پشتیبانی کانون‌های قدرت و هم‌چنین هشت نماینده‌ی مجلس، هم‌چنان تداوم فرمان‌فرمایی اصولگرایان استان را محتمل می‌سازد. چرا که موضوع اصلاح‌طلب بودن مدیریت ارشد به خودی خود می‌تواند در حکم اکسیر متحد کننده‌ی رقیبان باشد.
  تنها ایرادات ساختاری و عملکردی اصلاحات لرستان و افزایش تحرکات جبهه‌ی رقیب نیست که نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد بلکه گرایش‌های نماینده‌ی عالی دولت در مدیریت سیاسی و غیرسیاسی استان نیز یکی دیگر از دغدغه‌های مهم فعالین مدنی است.
  البته قضاوت را می‌بایست به آینده موکول کرد ولی شنیده‌ها در مورد رایزنی نماینده‌ی مجلس استان همسایه برای انتصاب دکتر خادمی، این مطلب را به ذهن متبادر می‌سازد که مبادا حقآبه این استان وجه المصالحه‌ی دعواهای سیاسی قرار گیرد که در آن صورت دیگر ارزیابی و قضاوت و نقد و گلایه از عملکرد استانداری باعث بازگشت آب رفته از جوی نخواهد بود.
  از سوی دیگر از محل کار قبلی دکتر خادمی زمزمه‌هایی مبنی بر نارضایتی تعدادی از فعالین بومی در خصوص انتصابات انحصاری ایشان از طایفه‌ی سادات کهکیلویه و بویر احمد و عدم استمرار در  شایسته‌سالاری شنیده می‌شود که نگرانی‌ها در مورد انتصاب مدیرانی به سوغات آورده را افزایش می‌دهد.
  درک واقعی مزیت‌های منطقه و به سرانجام رسانیدن طرح‌ها و پروژه‌های دارای اولویت، بدون در نظر گرفتن این‌که طرح در زمان زمامداری چه استانداری طراحی و آغاز شده از دیگر مطالباتی است که نگرانی از دچار شدن به سرنوشتی تکراری یعنی به محاق فراموشی رفتن پس از تغییر دولت یا مدیریت استان، باعث شده تا در صدر خواسته‌های مردم بنشیند.
  هر چند این نگرانی‌ها و دغدغه‌ها ناشی از دردهایی است که چشم محروم مردمان این دیار را ترسانده و ناگزیر زبان نقد را تلخ کرده است اما ناگفته پیداست که هیچ وجدان بیداری از فرهیختگان و فعالان و  کنشگران سیاسی گرفته تا مردم کوچه و بازار  از عملکرد ناموفق مدیریت عالی استان خوش‌حال نخواهند شد چه این‌که عملکرد این دوره‌ی استانداری بار معنایی خاصی داشته و خواه ناخواه به پای اصلاحات نیز نوشته خواهد شد.

  سید علی جزایری-منتشره در هفته نامه سیمره

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا