• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / ✅ استانداران لر

  ✍️فرود آزادبخت

  ✅ استانداران لر

  به سراغ یکی از شجاع ترین اقوام ایرانی یعنی لرها می رویم که دلاوری های آنها در طول تاریخ به کمک سرزمین ایران آمده و همیشه نقش قهرمانان را ایفا نموده اند.
  لرها آمیزه ای از قبایل ایرانی مهاجر از آسیای میانه و قبایل قبل از آریایی ساکن در غرب ایران، مانند کاسیها، لولوبیها و عیلامیها هستند بر مبنای مطابقت و مشابهت جغرافیایی شواهد باستان‌شناسی برخی تاریخ دانان لرها را بقایای عیلامیها می دانند که پس از سلطه آریایی ها دچار تغییرات زبانی شده اند.
  لر نام قومی ایرانی است که در غرب و جنوب باختری ایران زندگی می کنند. لرها تنها محدود به منطقه لرستان نیستند در استان های خوزستان، ایلام، همدان، کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و بخشی از استان فارس سکونت دارند.
  نام سرزمین لرستان پیش از اسلام پهله بوده و پهله شامل بخش بزرگی از ایران زمین کهن بوده که پیش از آن یونانیان آن را زاگرس نامیدند.
  زاگرس اولین بار توسط حسن پیرنیا در کتاب تاریخ ایران باستان تا انقراض ساسانیان بکار برده شد و وی تاکید نمود که اروپایی ها به این نام نامیدند ،زاگرس سرزمینی بود که ماد و پهله را شامل می شود و ظاهرا واژه زاگرس از واژه زاگرتی مادی الهام گرفته شده است.
  گاها دیده ایم لرستانی ها را زاگرس نشین می نامند چون رشته کوهای زاگرس در غرب و جنوب باختری ایران است ،این رشته کوه ها از کرانه های دریاچه وان در کردستان ترکیه آغاز شده و پس از گذشتن از استان های آذربایجان غربی،کردستان، کرمانشاه،همدان ،ایلام ،اصفهان ،کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و لرستان تا استان های فارس ،کرمان و هرمزگان ادامه می یابد و دامنه آن به شمال عراق می رسد و لرها در زاگرس مرکزی سکونت دارند .

  متوجه شدیم که لرها در بخشی از زاگرس سکونت دارند و دارای ویژگی های از قبیل: مهمان نوازی، مردانگی، انسان دوستی، سخاوت، باهوشی، سادگی ،متعصب بودن ،سخت‌کوش ،عادل ، تدبیر ، کیاست واز همه مهمتر آستانه تحمل بالا بواسطه زندگی در شرایط سخت کوهستان بوده و با وجود این ویژگی های مثبت متاسفانه در سالیان گذشته مجال خدمت به آنان داده نشده و از زمان مشروطه تاکنون رشادت های آنان تعیین کننده بوده و در زمان جنگ تحمیلی در استان لرستان تقریبا ۵۹۹۴نفر و در سایر استان های لر زبان نزدیک ده هزار نفر و در مجموع با یک آمار تقریبی حدود ۱۵هزار نفر شهید تقدیم نظام نمودند ، نثار خون شهدا و رشادت های جوانان غیور لر در میدان های حق علیه باطل بر کسی پوشیده نبوده و نیست.
  هم اکنون در دولت دوازدهم برابر سیاست های اتخاذ شده از سوی وزارت کشور تعدادی از استانداران لر زبان بوده که در سایت ها و فضای مجازی عده‌ای شروع به تخریب و ایجاد نفاق نموده که لازم می دانم جهت اطلاع، گوشه ای از تاریخ اقوام لر را مطالعه و یقین حاصل کنید اگر تمام استانداران ، وزرا و ریاست جمهوری هم لر زبان باشند ذره ای از عدالت آنان کاسته نخواهد شد، بلکه این قوم بزرگ برای حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران همیشه با ارزش ترین گوهر وجودی خود را تقدیم می نمایند .
  مردمان لر هیچ وقت در طول تاریخ به فکر جدایی از کشور نبوده و با هرگونه نفاق و تفرقه جنگیدند و همیشه باعث وحدت و تثبیت نظام اسلامی بوده اند .
  همانطور که در مورد عدالت آنان بزرگ مردی چون امیرکبیر می گوید:
  ای کاش هرچند وقت یکبار شیر بچه ای لر در ایران شاه می شد تا مردم طعم عدالت را می چشیدند.
  اگر بخواهیم یک مثال قوی از سرسختی لرها بزنیم می توانیم به دوران قاجار باز گردیم ،در زمان مظفر الدین شاه تا اوایل ۱۳۰۰هجری شمسی دولت مرکزی نفوذی در لرستان نداشت چون لرها هیچگاه در طول تاریخ زیر بار حرف زور نرفته اند و همیشه در مقابل زورگویی و دشمنان با تمام قدرت به نبرد پرداخته اند .
  امروز این استانداران لر آمده اند تا گامی برای رشد ،توسعه ، پیشرفت کشور و ایجاد اشتغال و رفع هرگونه تبعیض ، بی عدالتی و جلوگیری از نفاق و تفرقه بردارند، تا عشق و علاقه خود را به نظام جمهوری اسلامی ایران نشان دهند ، و همچنین به شهدا و خانواده های آنان بگویند ما هنوز هستیم تا از قطره‌ های خون شهدا دفاع کنیم و نگذاریم در این شرایط حساس منطقه یک وجب از خاک کشور به دست بیگانه بیافتد و در عین حال آمده ایم تا ایران را آباد و سربلند کنیم .
  امروز در هر دانشگاهی اعضای هیات علمی و دانشجویان لر زبان به وضوح دیده می شود، این قوم بزرگ و اصیل هیچ وقت غیر از آبادانی و توسعه کشور بدنبال چیز دیگری نبوده و نیستند.
  پس همه بیاییم با تدبیر و دور اندیشی زمینه رشد و ترقی کشور را با وجود این مدیران لایق فراهم کنیم و اثبات کنیم جان خود را در راه حفظ و نگهداری نظام جمهوری اسلامی ایران خواهیم داد.

  یک نظر

  1. این آقایان هرکدام چندسال سابقه دراستانداری های کشوررادارند!

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا