• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / ویترین تمام نمای فرهنگی ایران

  سخنی با مهندس بازوند درباره ی کرمانشاه

  ویترین تمام نمای فرهنگی ایران

  اختصاصی بلوطستان؛ نام (کرمانشاه) یاد و خاطر هر شنونده‌ای را به درازای کهن این سرزمین می‌کشاند. آنجا که با افسانه و اسطوره (شیرین و فرهاد) آمیخته شده است و شیرینی و حلاوت دل‌نشینی به شنونده دست می‌دهد. آغاز تاریخ مکتوب ایران با (مادها) شروع می‌شود و پس از هکمتانه، پایتخت کرمانشاه اصلی‌ترین و مهم‌ترین شهر مادها بوده است. نام (ماهی دشت) کنونی (مادی دشت) یادگاری ماندگار از آن دوران است. نوبت به هخامنشیان که رسید از مقام و ارجمندی کرمانشاه کم نشد. داریوش دستور داد برای ماندگاری نام و اقداماتش بزرگ‌ترین کتیبه خطی جهان را در دل کوه افسانه‌ای بیستون هنرمندان و حکاکان چیره‌دست حکاکی نمایند. تا مهم‌ترین سند امپراتوری‌اش بر سینه بیستون و جلوی چشم رهگذران جاده ابریشم و شاهی که از پای بیستون می‌گذشت نهاده شود. عصر ساسانیان عصر شکوفایی و رونق کرمانشاه بوده است به طوری که به دلیل اهمیت این منطقه شاهزاده‌ی ساسانی به حکومت کرمانشاه برگزیده می‌شود و (کرمان) شاهزاده ساسانی نام خود را بر این شهر نهاده و کرمانشاه می‌خواندندش. در جنگ‌های خسروپرویز با رومیان گذر شاهنشاه به کرمانشاه می‌افتاد و او در کنار سراب و چشمه و باغات دل انگیز طاق بستان با خدم‌وحشم دربار فارغ از هیاهوی نبرد بساط عیش و تنعم می‌گسترانید و (باربد و نکیسا) بر چنگ و عود زخمه زده و خنیاگران و رامشگران به شکرانه پیروزی بر ساز خویش می‌دمیدند و رقاصان و سماعان دست‌افشان و پای‌کوبان ساعاتی خوش را برای پادشاه پرشکوه و جلال خویش فراهم می‌ساختند. پادشاه پرجلال و جبروت ساسانی دستور داد تا نقش خویش را سوار بر اسب دوست‌داشتنی‌اش نقر نمایند.

  چون اعراب مسلمان در نهاوند آخرین ضربه کاری را بر امپراتوری ساسانی وارد ساختند کرمانشاه (ماسبذان) نام گرفت و ایالتی مهم در غرب حکومت‌شان شد. در تاریخ معاصر ایران کرمانشاه نگین شهرهای غرب ایران بوده است. چه از نظر سیاسی و چه اقتصادی از دوره صفویه تا قاجار کرمانشاه دروازه سیاسی و اقتصادی در غرب کشور بوده است. هم مرزی با عثمانی و حساسیت‌های مرزی و سیاسی همواره حساسیت‌زا بوده است. مسافرت‌های زائران به عتبات و دادوستد تجاری با همسایگان عثمانی و عراق اهمیت کلیدی کرمانشاه را می‌رساند. پس از انقلاب نقش کرمانشاه در دفاع مقدس نیاز به توضیح ندارد. از حملات هوایی و شهادت هزاران نفر و از بین رفتن زیر ساخت‌های این استان تا رشادت‌های لشکر نبی اکرم (ص) و شیر زن گیلان‌غربی در دفاع از آب و خاک آبا و اجدادی‌شان در هشت سال دفاع مقدس نمونه‌هایی از جان‌فشانی مردمان این دیار است. این شرح مختصر تاریخی را بدان جهت گفتم تا قباله حرف‌هایی باشد که می‌خواهم به مهندس بازوند، استاندار کرمانشاه بزنم.

  جناب بازوند! هرچند نیمی ز لرستانی ونیمی ز نهاوند! و فعلا ساکن کرمانشاه اما با فرهنگ و آداب کرمانشاه، کرد و لک‌های آن بیگانه نیستید چون این دو استان دارای قرابت‌های فکری و فرهنگی بسیاری هستند و با روحیات این مردمان پهلوان‌منش آشنایی دارید. هرچند شکل وشمایل‌تان تا اندازه‌ای بقول این مردم یل پهلوانی بنظر می‌آید! دیار پهلوانان از پهلوان (یدی محبی و پسرانش محمدحسن و محمدحسین تا نوه نو رسیده برومندش یداله جواهری و الله مراد زرینی… آنقدر لوطی هستند که قدر مدیران دلسوز را بدانند و چوب پشتش نباشند. جدای از مرام پهلوانی و لوطی‌گری و داش‌مشتی که همگان مردم کرمانشاه را بدان می‌شناسند یک جنبه و صبغه مهم این خطه متاسفانه در طول تاریخ کمرنگ به چشم آمده و آن فرهیخته‌گی و فرزانه‌گی این مردم است. متاسفانه سران حاکمیت‌ها از قرون گذشته مردمان غرب کشور را به دلیل روحیه سلحشوری و دلیری همواره غیور و سلحشور نامیده‌اند که بدین القاب، بسیاری از بی‌مهری‌ها و بی‌اعتنایی‌ها خود را لا پوشانی کرده‌اند! حتی بی دلیل و بی جهت در اثر بی اطلاعی و ندانم کاری نام اصیلش را به (قهرمان شهر) و (باختران) تغییر دادند اما به مذاق مردم فهیمش خوش نیامد.

  جناب بازوند! ستارگان بسیاری از آسمان علم وادب و فرهنگ ایران ریشه دراین خاک دارند. به عقیده بسیاری از قلم به دستان کرمانشاه و نویسندگانش در عرصه داستان‌نویسی آغازگر و مادر داستان‌نویسی نوین و صاحب سبک به شمار می‌روند. علی محمد افغانی صاحب اثر معروف شوهر آهو خانم، راه وسنت نوینی در داستان‌نویسی به وجود آورد. علی اشرف درویشی که صمد بهرنگی ثانی‌اش می‌خوانند با حکایت درد و رنج مردم داستان‌هایش را جهانی ساخته است. منصور یاقوتی از دیگر نویسندگانی است که آثارش جذاب و مردم پسند است. رکن دیگر ادبیات یعنی شعر هم میدان طبع آزمایی شاعران نامی کرمانشاهی است. رشید یاسمی، کیوان سمیعی، محمدجواد محبت و … . مگر می‌شود از زبان فارسی گفت اما از جلال‌الدین کزازی نام نبرد! مگر می‌شود معینی کرمانشاهی را با ترانه سرایی‌اش نادیده گرفت که گاه تنبور این میراث یارسان با شعر و ترانه او و آواز خوش شوالیه موسیقی ایران شهرام ناظری و فرزندش حافظ روح و جان آدمی را صیقل می‌دهند. علی محمد سلطانی را در میدان پژوهش و تحقیق باید شناخت. در عرصه علوم دینی علمایی چون جلیلی و نجومی در این زمانه گوهر دینی کرمانشاهیان به شمار می‌روند.

  جناب بازوند! همه این چانه درازی برای آن است که بگویم پشت نام کرمانشاه چه پشتوانه و پیشینه قوی و غنی نهفته است. مردمی که مردم کوچه بازارش شیرین زبان و پر از طبع لطیف شعر و طنز حکمت و مثل کسی را که به شهر و استانشان بی‌اعتنا باشند او را به سخره عالم و آدم می‌گیرند.

  جناب بازوند! کرمانشاه ویترین تمام نمای فرهنگی ایران است اقوام و قومیت‌های گوناگون، مذاهب، فرقه‌ها و گویش‌های مختلف سال‌ها است در کنار هم مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند اما این استان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران آن‌طور که شایسته مردمانش باشد به حق خود نرسیده است. حدود ده الی پانزده استاندار آمده و رفته‌اند و عمارت عجوزه استانداری عروس هزار داماد این آقایان بوده است که چند صباحی رحل اقامت در آن افکنده‌اند و چون پیاله عمر ریاست و کیاستشان پر شده است با دلتنگی، غزل خداحافظی را سروده و با چشمی گریان! از مردم عذر تقصیر به درگاه آورده و به جایی دیگر نقل مکان نموده‌اند.

  استاندار محترم: سینه خواهم شرحه شرحه تا مصائب و مشکلات این استان را برایتان بازگو نمایم. استانی که با تاسف رتبه اول بیکاری در کشور را یدک می کشد نیازمند جراحی فوری و فوتی است. با پایین کشیدن شیشه دودی خودروی خود، با گشتی در شهر از جعفرآباد شروع کنید. یک عصر اگر توانستید قدم زنان، با خدم و حشم یا بدون محافظ از گاراژ تا تاج‌گذاری تفرج نمایید تا به چشم خویش خیل جوانان بیکار و مردان دست‌فروش و زنان طالع‌بین که بخت سیاه و بی‌طالع خویش را پیشگویی نکرده‌اند نظاره کنید. صبح که به عمارت استانداری تشریف می‌برید در میادین و چهارراه‌های شهر، لشکر عظیم جویندگان کار را با لباس‌های کارگری پنهان شده در کیسه‌های برنج منتظر کارند، را مشاهده کنید! چون ساعت از نه بگذرد مایوس و دل‌شکسته به خانه می‌روند و دستان خالی خود را از شرم نگاه عهد و عیال می‌دزدند!

  جناب بازوند! نزدیک ۱۵۰۰ روز کمی بالا و پایین حاکم لرستان بودید. نیک می‌دانم ضعف عملکرد و ناتوانی‌تان نبود که شما را از لرستان به کرمانشاه کشاند بلکه دلایل دیگری وجود داشت؛ ازجمله ناتوانی برخی از مدیران تحمیلی، نامهربانی نمایندگان مجلس استان لرستان، فشار و سهم‌خواهی گروه‌ها و سیاست‌بازان منافع طلب که در محافل شبانه و در تاریک‌خانه اشباح خویش برایتان مدیرکل و مدیر می‌تراشیدند و صبح فردا با سیاهه و طوماری از عزل و نصب‌ها خدمت می‌رسیدند! هرچند شما در هول و ولای این تقاضاهای حقیرانه مقاومت می‌کردید اما آتش توپ‌خانه رسانه‌های اجاره‌ای‌شان با شلیک انواع تهمت و افترا توان شما را هدف قرار می‌داد! آنانی را می‌گویم که فرصت‌طلب بودند و برای منافع خویش از هیچ گناهی هراس نداشتند. نه دل در گرو استان داشتند، نه عمران آبادی و رفاه مردم، فقط به آمال وامیال پست مادی خود وگروهشان می‌اندیشیدند.

  مهندس! بی‌شک در اینجا هم با چنین محافل و گروه‌ها و اشخاص روبرو خواهید شد! حال آستین همت بالا زنید و با توکل به خدا و پشتیبانی مردم و تعامل با نمایندگان استان و مشورت خیرخواهان و میدان دادن به نخبگان و شایسته‌گان و یاری اهالی دلسوز رسانه، خاطره‌ای خوش از خود برای مردم این دیار به یادگار بگذارید.

  من الله توفیق

  Image result for ‫رضا آزادبخت‬‎

  رضا آزادبخت؛ مدیرمسئول آساره

  یک نظر

  1. اقا بازوند چه ربطي به لرستان داره، پس بريد اوصاف خراسان رضوي رو براي استاندار اونجا بگيد و در رسانه ها و سايت هاي لرستان درج كنيد

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا