• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / معمای شهرداری پلدختر و چهار ضلعی مدعیان صندلی شهرداری

  چه کسی شهردار پلدختر می شود؟

  معمای شهرداری پلدختر و چهار ضلعی مدعیان صندلی شهرداری

   

   

  با وجود گذشت بیش از یک ماه از آغاز بکار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر ،شهردار پلدختر هنوز انتخاب نشده است .به گزارش بلوطستان در حالی روز 12شهریور ماه رسمآ شورای پنجم پلد ختر کار خود را همزمان با آغاز به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا در سطح کشور آغاز کرده است که به دلیل برخی اختلاف نظرها در میان اعظای شورای شهر ،شهردار پلدختر انتخاب نشده است.

  غلامرضا نصیری ،فرزاد حیدری ،مجتبی چراغی پور ،افشار پیری و نورالدین پورنصیر پنج عضو شورای هستند که در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر توانستند با رای مردم راهی شورای شهر شوند.بلافاصله پس از پایان انتخابات به دلیل آنچه ایراد هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر صلاحیت غلامرضا نصیری منتخب مردم در انتخابات شورای شهر پنجم پلدختر بود زمزه هایی مبنی بر ابطال آرای وی و جایگزین کردن علی ایمانی عضو علی البدل شورای شهر شنیده می شد و احتمال می  رفت نصیری اصلاح طلب از شورای شهر بوسیله هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا کنار گذاشته شود اما نهایتآ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به ریاست محمودی شاه نشین نماینده اصلاح طلب شهریار رای به تایید آرای غلامرضا نصیری و منتفی شدن عدم حضور او در شورای شهر داد زیرا معتقد بود غلامرضا نصیری در آخرین مرحله بررسی صلاحیت ها توسط این هیات تایید شده و روند تایید صلاحیت وی و ابلاغ آن به وزارت کشور کاملا قانونی بوده است.

  پس از تایید صحت انتخابات توسط هیات نظارت مرکزی بلافاصله هم اندیشی های منتخبین شورای شهر پنجم پلدختر برای چگونگی  انتخاب شهردار آغاز شد و به پیشنهاد و تایید اعضای شورای شهر مقررگردید طی یک فراخوان از سوی شورای شهر ،کسانی که متقاضی شهرداری پلدختر هستند برای شهردار شدن رزومه و برنامه های خود را به دبیرخانه شورای شهر ارائه دهند.

   

  پس از آن منتخبین شورای شهر پلدختر با انتشار اطلاعیه ای در قالب فراخوان خواستار حضور افراد متقاضی برای شهرداری پلدختر شدند که در نهایت بیش از سی نفر در این فراخوان حضور پیدا کردند. منتخبین شورای شهر از بین افراد متقاضی پس از مطالعه رزومه و برنامه های افراد نهایتآ آقایان کرامت خانی پور ،صمد چراغی پور ،حجت اله نصیری پور ،پیام کاییدی ،ماندآنا آکسونیان ،علیرضا افتخاری ،انوشیروان بهرامی،ناصر الواری و محمد شرفی نصیری را جهت ارائه برنامه های حضوری در نشست های شورای شهر دعوت کردند.

   

   

  در بین این نفرات حجت اله نصیری پور و محمد شرفی نصیری به عنوان شهرداران گذشته پلدختر و انوشیروان بهرامی بعنوان شهردار ایذه سابقه شهرداری داشته و آکسونیان نیز در سابقه اش عضویت در شورای شهر پلدختر ،کرامت خانی پور معاونت آموزشی آموزش و پرورش پلدختر در زمان اصلاحات ،صمد چراغی پور بخشداری معمولان در دولت دهم ،علیرضا افتخاری بخشداری پلدختر در دولت اصلاحات و ریاست آموزش و پرورش پلدختر در دولت اعتدال  به چشم می خورد.پیام کاییدی دانشجوی مهندسی عمران در مقطع ارشد و الواری نیز علاوه بر مهندسی عمران در حوزه عمرانی دارای تجربیاتی بود که به این فراخوان دعوت شده بود.

  علیرضا افتخاری از گزینه های اصلاح طلب شهرداری پلدختر که جهت ارائه برنامه خود به نشست های تخصصی شورای شهر دعوت شده بود قبل از حضور در این نشست ها به دلیل حضور کرامت خانی پور دیگر اصلاح طلب شاخص متقاضی شهرداری پلدختر از حضور در فراخوان کناره گیری کرد .

  پس از ارائه حضوری برنامه های هشت متقاضی شهرداری پلدختر کرامت خانی پور ،حجت اله نصیری پور و صمد چراغی پور سه نفری بودند که به ترتییب آرا از بین هشت متقاضی شهرداری پلدختر از سوی اعضای شورای شهر انتخاب شدند.غلامرضا نصیری و فرزاد حیدری دو عضو اصلاح طلب شورای شهر به خانی پور رای دادند ،نورالدین پورنصیر و افشار پیری دو عضو اصولگرای شورای شهر به حجت اله نصیری و نهایتآ مجتبی چراغی پور به برادرش صمد چراغی پور رای داد.

   

  رای گیری در بین منتخبین شورای شهر قبل از شروع بکار رسمی در حالی صورت گرفته بود که به دلیل تقسیم شورای شهر به سه ضلع عملا امکان انتخاب شهردار جدید پلدختر وجود نداشته و پس از آغاز بکار رسمی شورای شهر پنجم پلدختر و انتخاب هیات رئیسه این شورا نهایتآ با پنج رای محمد شرفی نصیری شهردار پیشین پلدختر بعنوان سرپرست شهرداری پلدختر انتخاب شد.

  پس از انتخاب سرپرست زمزمه هایی مبنی بر توافق سه عضو شورای شهر یعنی نصیری ،حیدری و چراغی پور بر انتخاب شهردار بین دو گزینه خانی پور و چراغی پور شنیده می شد اما پس از مدتی این احتمال کمرنگ شده و با اصرار اعضای شورای شهر بر نظرات خود عملا انتخاب شهردار از بین این سه نفر به بن بست خورد زیرا هر سه ضلع شورای شهر بر انتخاب و رای خود اصرار و تاکید داشتند.

  شنیده ها حاکی از این بود که دو عضو اصلاح طلب حاضر به رای دادن به حجت اله نصیری پور اصولگرا نبوده و چراغی پور نیز برای برون رفت از این وضعیت پیشنهاداتی مبنی بر رای به چراغی پور یا انتخاب فردی غیر از هشت نفر فعلی داشته است که مورد پذیرش اعضای شورای شهر واقع نشده است.

  دو عضو شورای شهر با تاکید بر صلاحیت خانی پور برای شهرداری پلدختر همزمان پیشنهاداتی مبنی بر انتخاب ماندآنا آکسونیان و علیرضا افتخاری و برخی از گزینه های اصلاح طلب دیگر خارج از شورای شهر داشته اند که گویا مورد پذیرش واقع نشده و در آن سو پور نصیر و پیری همچنان بر انتخاب نصیری پور اصرار داشته اند. چراغی پور نیز که احتمال انتخاب چراغی پور یا توافق برای انتخاب شهردار در بین اعضای شورای شهر را کمرنگ دیده است در نهایت به دو عضو شورای شهر پیشنهاد می کند فردی خارج از فراخوان انتخاب شود زیرا امکان انتخاب از بین اعضای حاضر در فراخوان وجود ندارد .

  پس از اینکه اعضای شورای نتوانستند به جمع بندی در خصوص انتخاب شهردار برسند در نشستی خارج از صحن شورا موضوع انتخاب شهردار در دستور کار قرار گرفت که با ابراز تمایل جراغی پور به یکی از افراد حاضر در فراخوان انتخاب شهردار وارد مرحله جدید تری شد.

  در این نشست دو ضلع دیگر همچنان بر انتخاب شهردار از بین نصیری پور اصولگرا و خانی پور اصلاح طلب اصرار داششتند که با اصرار یکی از اعضای شورای شهر به چراغی پور برای اظهار نظر نهایی در خصوص شهردار  ،او می گوید:” من از بین خانی پور و نصیری پور به نصیری پور رای خواهم داد”

  با تمایل چراغی پور به نصیری پور به نظر می رسید کار انتخاب شهردار پلدختر نهایی شده و باید با تشکیل اولین جلسه رسمی پس از این نشست غیر رسمی منتظر خبر انتخاب شهردار جدید پلدختر باشیم اما به یکباره خبری شنیده می شد که دو عضو اصلاح طلب شورای شهر اعلام کرده اند همچنان بر انتخاب کرامت خانی پور یا افراد اصلاح طلب حاضر در فراخوان تاکید و آمادگی دارند در صورتی که هر کدام از متقاضیان رای سومی کسب کنند کار انتخاب شهردار از بین گزینه های اصلاحط لب و همسو با دولت را نهایی نمایند اما اگر بنا بر انتخاب حجت اله نصیری پور بعنوان شهردار باشد ترجیح می دهیم محمد شرفی نصیری به عنوان شهردار انتخاب شود  .

  این خبر در حالی در بین افکار عمومی دهان به دهان می چرخید که پیش از این شرفی نصیری هیچ شانسی برای شهردار شدن نداشت اما با ابراز تمایل دو عضو اصلاح طلب برای رای به شرفی نصیری در صورت نهایی شدن انتخاب نصیری پور باعث شد تا وقفه ای در روند انتخاب شهردار و توافق حاصل شده ایجاد شود و تا چند روزی بحث شهردار شدن نصیری پور منتفی شود.

  با گذشت بیش از یک ماه از تشکیل شورای شهر همچنان شهردار انتخاب نشده و به نظر می رسد باید منتظر روزهای آینده برای انتخاب شهردار باشیم زیرا موازنه گذشته به هم خورده و به نظر می رسد دو عضو اصلاح طلب شورای شهر نه تنها حاضر به انتخاب گزینه ای اصولگرا نیستند بلکه ترجیح می دهند به هر شکل ممکن از این اتفاق جلوگیری کنند و به همین دلیل زمزمه هایی مبنی بر منتفی شدن شهرداری نصیری پور شنیده می شود و گویا قرار است توافقی بین برخی  شورای شهر حاصل شود تا برای برون رفت از این وضع چاره اندیشی و بزودی شهردار جدید انتخاب شود.

  کرامت خانی پور رئیس ستاد رئیس جمهور روحانی در انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری ،عضو شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان پلدختر ،معاون آموزشی آموزش و پرورش پلدختر در دوران اصلاحات ،حجت اله نصیری پور شهردار پلدختر از اسفند 1380تا فرودرین 1384،معاون فرماندار و فرماندار دلفان بین سالهای 85تا90و  فرماندار مهران از دی ماه 91تا اسفند ماه 1392،صمد چراغی پور بخشدار معمولان بین سالهای 90تا 93و کارشناس دفتر فنی استانداری لرستان و محمد شرفی نصیری شهردار سابق پلدختر از فروردین 89تا مهرماه 1392چهار نفری هستند که هر کدام دارای شانس برای شهردار شدن هستند و باید منتظر روزهای آینده و تصمیم جدید اعضای شورای شهر ماند که به نظر می رسد برای انتخاب شهردار وارد تصمیم تازه ای خواهند شد که به احتمال زیاد خارج از این چهار نفر نخواهد بود هر چند شانس یک نفر شهردار شدن از بین این چهار نفر بیشتر از روزهای گذشته شده و احتمالا برای برون رفت از وضع موجود تصمیمی تازه تر اتخاذ شده است .

   

  2 نظر

  1. انصافا جناب آقای شرفی دراین مدت به اندازه 4سال گذشته خدمات شهری ارائه نموده ،مگرشورای محترم شهرچیزی غیرازخدمات شهری می خواهند؟

  2. انتخاب یک شخص که به دنبال منافع خانوادگی و تقسیم غنایم شهرداری است همچانچه اقوام رو در سال 89 تا 92 به استخدام درآورد و در حال حاضر به دنبال استخدام پسر است، توهین به شهروندان فهیم پلدختر است بهترین گزینه جناب خانی پور است و در غیر اینصورت یک شهرداری غیر بومی بهترین راهکار است.

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا