• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / 50 کیلو آلبالو

  موجب سرخوردگی مخاطبین اصلی سینما

  50 کیلو آلبالو

  فیلم کمدی یکی از دشوارترین ژانرهای سینماست که انحراف از درون مایه و فرم آن منجر به تولید آثار سطحی و سخیفی می شود.تاکنون هیچ فیلمی در سینمای ایران برخوردار از تمامی ایتم های اصلی فیلم کمدی تولید نشده است.

  50 کیلو آلبالو نخستین فیلم مانی حقیقی در ژانر کمدی رمانتیک است.که با موضوعی تکراری در فضایی متفاوت ساخته شده است.این فیلم با وجود ضعف هایی در تصویر سازی طنزگونه، در قیاس با سایر فیلم های کمدی سینمای ایران طنازتر است.

  خلاصه داستان

  ورود پلیس به عروسی مرجان برای دستگیری داماد تقلبی و هفت تیر کشی داماد تقلبی(سروش صحت) موجب ایجاد  رعب و وحشت در میهمانان شده  که منجر به   ریختن  آب آلبالو به روی لباس های داود یکی از مدعوین عروسی می شود. و در این بلبشو آیدا و داود آشنا می شوند و این اتفاقات ناخواسته در پایان  ماجرا باعث ازدواج این دو می شود.

   افکت های صوتی ،موسیقی متن،ایجاد فضایی شاد و جوان پسند و بازیگرانی فانتزی نظیر فرهاد آییش ،علی صادقی،سیامک انصاری، ویشگاه آسایش و امید روحانی  فیلم  را به یک فیلم مفرح و شادی بخش تبدیل کرده است.

  Image result for ‫50 کیلو آلبالو نخستین فیلم مانی حقیقی‬‎

  از کاراکترهای اصلی داستان ساعد سهیلی (داود) و هستی مهدوی فر(آیدا) در ژانر کمدی به خوبی ایفای نقش می کنند اما نابازیگری به نام پژمان جمشیدی(مانی) ،خیلی سطحی به ایفای نقش پرداخته و با شخصیت کاریکاتوری خود دل هزاران بیننده را می زند.

  برخی نکات منفی فیلم

  • شبیه بودن به فیلم فارسی های دهه 50
  • تکراری بودن موضوع و وجود داستانک هایی که فیلم را از فرم خارج می کند
  • فیلم در هر ژانری ساخته شود بایستی منجر به اعتلای فرهنگی و رشد فکری مخاطبان گردد اما بددهنی و ترویج ضد ارزشهایی مانند سیگار کشیدن زن به هیچ وجه این رسالت را انجام نمی دهد.
  • اسم فیلم 50 کیلو آلبالو در نظر گرفته شده در حالی که به جز جام های آب آلبالو خبری از آلبالو نیست.
  • نشان دادن شخصیت یک زن سلیطه و بد دهن (آزاده صمدی)که رفتاری نابه هنجار از خود بروز می دهد.

   در فیلم تیزری از فیلم فارسی نخلستان هوس پخش می شود که وجه تشابه 50 کیلو آلبالو با آن در عاشق شدن دختر در پی یک حرکت بزن بهادری و غیرتی شدن پسر است که مبین اعتقاد مانی حقیقی به این است که عشق در لحظه به وجود می آید نه در طول زمان.که نظر چارلی چاپلین است. حقیقی با پخش تیزر نخلستان هوس با صدای ابوالحسن تهامی نژاد نشان می دهد که همچون تارانتینو در پی یک حکایت پست مدرن است و علاقمندی خود را به شیوه فیلم سازی پست مدرنیسم  اعلام می کند.

  در پایان باید گفت. اگر چه مانی حقیقی بادر نظر گرفتن بازیگران مشهور عرصه کمدی در به دام انداختن مخاطبان و فروش بالای فیلم نقش داشته اما با این وجود موجب سرخوردگی مخاطبین اصلی و با دانش سینما شده است.

   حسین عبدی پور، بلوطستان

   

   

   

   

   

   

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا