• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / اوضاع درهم برهم و آشغال‌ها مایه‌ی آزار زوار

  گزارش تصویری-تشریحی سفر به امامزاده ابراهیم نورآباد (بابابزرگ)

  اوضاع درهم برهم و آشغال‌ها مایه‌ی آزار زوار

  در مورخه ۹۶/۶/۱۷به همراه تنی چند از بستگان ودوستان برای بررسی وضعیت رفاهی زیارتگاه امامزاده ابراهیم از توابع نوراباد دلفان ساعت ۹صبح از کوهدشت سوارمینی بوس شدیم که پس از عبور از شهرهای دوره چگنی وخرم اباد ساعت یازده و نیم به بوستان ورودی شهر نوراباد رسیدیم و پس ازدست رساندن به اب و گلو تازه کردن باچایی و خوردن غذایی مختصر و استراحتی کوتاه راننده پشت فرمان نشست تااینکه پس ازچند بوق ممتد مسافران سوارشدند. مینی بوس پس از گذر از شهر کوچک نوراباد وتعدادی روستا به منطقه سرکشتی رسید. درنقطه ای ازان تعداد زیادی خودرو کوچک وبزرگ دردوسوی جاده پارک شده اندکه درسمت راست جاده چشمه ی جوشانی دیده می شد که به دلیل سردی خاص اب ان‌ و سبکی منحصر به فردش تعداد زیادی از مسافران ان را مثل نگینی در میان‌ گرفته اند و هر کس به فراخور با شیشه و دبه و بطری مترصد برداشتن اب از چشمه است. بعد از  اینکه ابی به صورتمان زدیم وارد مینی بوس شدیم و سرجایمان نشستیم .و مینی بوس جاده را که مثل ماردرازی پیچ وتاب می خورد پیمودو پس از طی مسافتی گنبد اجری بابا ابراهیم‌ پدیدار شد.پس از رسیدن به نزدیک زیارتگاه از مینی بوس پیاده شدیم. در فضای بیرون از امامزاده با جاگذاشتن چهاریا پنج تا ازمغازه ها اتاق متروکه ای وجود دارد که بسیاری از زوار که نذرشان دام قربانی است به نوبت در ان محل دامشان را ذبح می کنند. درست در چند قدم بالاتر سرویس بهداشتی دیده می شود که به دلیل قطعی اب در بیشتر ساعات بعداز ظهر وشب داخل کاسه دستشویی ها از توده های مدفوع بالا امده است.

  از انجا که حرکت می کنیم به طرف درورودی حرم که می رویم چون باخاک و کلوخ و سنگ ریزه مفروش شده در هنگام قدم برداشتن افراد گرد و غبار به هوا بلند شده و باعث تشدید بیماریهای تنفسی می شود، در استانه درب ورودی حرم درسمت راست چند بغل هیزم ودرسمت چپ چند کیسه زغال برای فروش گذاشته اند. از پله ها که یک به یک می گذریم پوست تخمه ،پاکت ابمیوه، نایلون زباله، در گوشه و کنار پیداست. وقتی به هم کف حیاط پا می گذاری تکه های تراشه ی اجر، بریده کارتن ،کاغذ روزنامه وجود دارد ،کمی جلوتر فاضلاب اب به چشم می خوردکه را ه ان با تکه های سنگ بسته شده،دربالای دوسمت پله های ورودی بیست‌وهشت اتاق برای استراحت زوار وجوددارد که متاسفانه به دلیل ضعف مدیریت اتاق ها فا قدکولردرفصل تابستان و شوفاژ در فصل زمستان برای زوار می باشد.

  از سوی دیگر بیشتر اتاق هافاقد پریز و کلیدبود و ازگلیم و پتو خبری نیست. پیرامون اتاقها به دلیل اینکه ازسوی مسوولین برای نظافت تدبیری اندیشیده نشده پراز زباله است .بعداز ظهرها خانواده ها ی زواردران حوالی به صورت پراکنده چادرهای خود رابرپامی کنند.جلو دیوار حیاط پشتی امامزاده به دلیل عدم پارکینگ خودروها ناشیانه پشت سرهم دریک خط طولی کج ومعوج پارک شده اند. درشش تا هفت متر اول حیاط به سمت زیارتگاه باموزاییک مفروش شده که دوازده متر بالاتراز ان که بایک نرده مشخص گردیده ازیک سراشیبی ملایم بالا می رود که شانزده متر بالاترمحل وروداقایان برای واردشدن به کنار ضریح باعبور ازیک طاق نما به فاصله نزدیک ضریح برای زیارت می رسی .مقبره هشت ضلعی که گنبدان اجری و دارای مقرنس های جالبی است که دسته دسته کبوتران روی ان می نشینند.و دوگلدسته اجری به شکل منار قدعلم کرده است‌. درقسمت پشت امامزاده با بالارفتن ازدوپله چندقدم جلوترازدرورودی، بانوان ،باپنج شش پله به پایین با رفتن به جلو به ضریح امامزاده می رسند و ان را زیارت می کنند. درست در یازده قدم بالاتر از در ورودی بانوان زیارتگاه کوچک کال‌نازار قرارداردکه بنا برنقل برخی از معمرین بومی ازخدمتگزاران با وفای بابابزگ بوده که درسفر وحضر همراه ایشان بوده که بعد از مرگ او را در کنار مرادش مردم محل به خاک می سپارند. در ورودی زیارتگاه کال‌نازار میان اقایان و بانوان مشترک است. پس از عبور از ایوان یک ضریح اهنی به شکل مربع قرارداردکه در قسمت بالا به صورت مخروطی شکل در می اید. که چند تا قالیچه روی ان انداخته اند و شمع هایی پیرامون ضریح سوخته که بخش هایی از دیوار را سیاه کرده است. مهرها و تکه پارچه هایی سیاه بر روی زمبن وجوددارد سقف بالای ارامگاه گنبدی شکل به طور کلی از اجر یک پارچه از پایین تا بالا ساخته شده است.

   

  گزارش: محمدنظری؛بلوطستان

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا