• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / معمايِ احمدی نژاد اصولگرايِ دیروز

  *عباس دارایی

  معمايِ احمدی نژاد اصولگرايِ دیروز

   

   

  اژه ای معاون و سخنگوی دستگاه قضایی در نشست خبری خود در واکنش به اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد عباراتی را بکار برده است که تامل برانگیز است. وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیرا محمود احمدی‌نژاد در سخنان اخیر خود حملات شدیدی را علیه قوه قضاییه ابراز داشته، چرا دادستان با عناوین اتهامی تشویش اذهان و نشر اکاذیب این موضوع را پیگیری نمی‌کند؟ گفت: این سوال مرا یاد حکایتی می‌اندازد. یک زمان یک لاتی از چشم‌ها افتاده بود، روزی برای اینکه بخواهد دوباره خودی نشان بدهد در یکی از میادین داد و فریاد می‌کرد، حکیمی با اطرافیانش از آن میدان عبور می‌کردند، اطرافیان آن حکیم از او خواستند که در این میدان بمانند تا ببینند او چه می‌گوید و حکیم به آنها گفت اگر این کار را انجام دهید خواسته او را اجابت کردید، نباید به او توجه کرد و باید رفت.وی در ادامه گفت: گویا برخی افراد زبان‌شان به خلاف و دروغگویی و خلاف واقع گفتن عادت کرده، زبان‌شان هرز شده، برخی گویی خودشان را بالاتر از قانون و هر فرد دیگری می‌دانند. یک خودبینی و یک نخوت دارند که هر چه به زبان‌شان می‌رسد فکر می‌کنند که حق مطلق است.!!!

  زبانِ هرز شده/ خودخواه/خودبزرگ بین/دروغگو/خلاف واقع گو/گنده گو/توهین کننده به این و آن/ بی پایه حرف زدن ایشان شهره عام و خاص است/مدعی همه چیز دانی/قاطی کننده مسایل شخصی با مسایل مملکت/ نادان در تشخیص فرق نظم عمومی و امنیت عمومی /یا نمی فهمند یا خودشان را به نفهمی می زنند !!ترکیب واژگانی است که در سخنان اژه ای سخنگوی دستگاه قضایی در واکنش به احمدی نژاد دیده می شود.

  شکی نیست محمود احمدی نژاد که این روزها ساختار شکنانه علیه بخشی از ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران یعنی دستگاه قضایی موضع گرفته و به هر روز به نحوی از انحا سعی می کند رفتاری از خود بروز دهد که حاشیه ایجاد کرده و در  سر خط اخبار قرار گیرد. او دو سه هدف دارد اول از همه در پی مقابله با لاریجانی و جلوگیری از قدرت گیری او در قوه مجریه آن هم در انتخابات آتی ریاست جمهوری در 1400است . او از پایگاه سیاسی و اجتماعی اصلاح طلبان مطلع است و به گونه ای از احتمال حمایت اعتدالیون و شاید برخی از اصلاح طلبان از لاریجانی نگران است و به همین دلیل با تقابل و البته موج آفرینی علیه لاریجانی مجلس می خواهد افکار عمومی را علیه او برانگیزد و اصلاح طلبان هم در بستر ایجاد شده از ائتلاف احتمالی با راست سنتی پرهیز کنند .

   

   

  احمدی نژاد برخاسته از موجی  از تقابل بود که در ۸۴با هاشمی ستیزی و مخالفت با اشرافی گری و مبارزه با فسابا  موج پوپولیستی احساسات مردم را برانگیخت  و موج اول را با آن حربه ایجاد کرد او برای حضور در قدرت و شرکت در انتخابات مجلس یازدهم  برنامه دارد و موج دوم حًضور و تولید خود را این بار می خواهد  پس از ردصلاحیتش در انتخابات ریاست جمهوری  علیه لاریجانی ها برانگیزد تا با ابجاد موج افکار معترض و طبقه متوسط که سبد رای اصلاح طلبان بوده اند را با خود همراه کند و شاید به همین دلیل است که برخی معتقدند موج آفرینی احمدی نژاد برای برجسته کردن در اجتماع و جای پا گذاشتن اصلاح طلباتی است که ژست مبارزه با فساد و اشرافی گری و ..می گیرند اما توان احمدی نژاد را در قبال این مباحث ندارند.

  احمدی نژاد ر هدف دیگری که در سردارد به دنبال مطرح شدن خود و بودن نامش در فضای سیاسی و جامعه ایران است و می خواهد از خود چهره ای متفاوت تر از هشت ساله ریاست جمهوری اش ارائه دهد و با هنری که در ارتباط گیر با عوام دارد این پیام را بفرستند که مرد قابل اعتمادی برای نمایندگی مطالبات سیاسی و اقتصادی طبقه متوسط و ضعیف  جامعه ایران است .

  او در گام بعد اگر در گام اول کامیاب شود به سراغ اعتدالی ها و روحانی خواهد آمد . احمدی نژاد امروز رفتاری از خود بروز می دهد که شاید مورد قبول برخی از ساختار شکنان جامعه باشد اما نظام بالاخره در قبال این رفتارها می خواهد چگونه برخورد کند؟

  شاید نظام احمدی نژاد را هنوز مهره ای خودی و مورد اعتماد می داند که گرچه این روزها رفتاری سرکش از خود بروز می دهد اما قابل کنترل است و ابتدا باید پیرامون او اصلاح شده و با عوامل پیرامونی اش بواسطه برخی پرونده های قضایی و حواشی مالی و سیاسی برخورد شود تا شاید احمدی نژاد کوتاه بیاید و دیگر از این رفتارها از خود بروز ندهد . نظام جمهوری اسلامی نمی خواهد او را نیز به جمع از قطار پیاده شده ها و ریزش ها اضافه کند و از این رو شاید کمی در برخورد با او مماشات می شود اما تحلیل  احمدی نژاد  پس  از برخورد قضایی بایارانش را باید از دو منظر بررسی کرد : در نگاه نخست با توجه به خانه نشینی 11روزه اش در واکنش به نامه تاریخی مقام معظم رهبری در منع انتصاب مشایی بعنوان معاون اول ریاست جمهوری در سال 88و همچنین عزل وزیر اطلاعات و حواشی مربوط به ثبت  نامش در انتخابات ریاست جمهوری با وجود توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر عدم ثبت نام در انتخابات از سوی او و همچنین همراهی با بست نشینان در حرم عبدالعظیم حسنی علیه السلام نشان می دهد او نمی خواهد از محصور شدن در بقایی و مشایی خارج شود و در صورت برخورد قضایی با یاران خود رفتاری ساختارشکنانه تر از خود بروز داده و سرکش تر می شود و آن روز احتمال برخورد با خودش نیز محتمل خواهد بود.

  البته دیروز نامه ای از او خطاب به مقام معظم رهبری منتشر شد البته  این نامه مفهومش این است که احمدی نژاد در قبال واکنش ها به رفتارهای اخیرش فعلا ترجیح می دهد همه پل ها را پشت سرش خراب نکند و تقابلش فعلا در سطح لاریجانی ها بماند زیرا کم خطر تر از تقابلی است که او را ممکن است برای همیشه محصور کرده و از او حتی نامی هم نماند،البته برخی ناظران سیاسی به دلیل هم آوایی لاریجانی با روحانی و جدا شدن از اصولگرایان در دو انتخابات گذشته اعتقاد دارند از تقابل احمدی نژاد با لاریجانی هیچ کدام از جریانات سیاسی به استثنای اعتدالیون ناخشنود نیست.

  در نگاه بعدی اما شاید دیدگاه متفاوتی وجود داشته است زیرا احمدی نژاد با وجود اینکه احتمال می رفت در قبال رد صلاحیت مشایی به عنوان یک خط قرمز برخورد متفاوتی ارائه دهد سکوت پیشه کرد ،در قبال رد صلاحیتش با وجود هر احتمالی که از سوی تحلیل گران می رفت واکنشی به جز تمکین ارائه نداد و در قبال ردصلاحیت بقایی هم دم نزد و احتمالا در قبال برخورد قضایی با مشایی و بقایی نیز همین رفتار را بروز دهد و آن گاه می شود او را کنترل کرد و در این صورت دیگر احمدی نژاد تهدید نیست و او از قطار همراهان نظام پیاده هم نشده است.

  این دوگانه ای است که در خصوص برخوردهای  نظام با او تحلیل شد اما در خصوص اصولگرایان و همراهان سیاسی دیروز او قضیه کمی تفاوت دارد . احمدی نژاد در حالی این روزها از سوی برخی از ارکان دولتش و اصولگرایانی که از او دلخوشی ندارند با واکنش هایی همراه است که هنوز قاطبه اصولگرایی با وجود حمایت های هشت ساله شان از احمدی نژاد در  برائت از وی  وحدت رویه ای ندارند و نمی دانند در قبال رفتارهای کنونی رئیس جمهور سابق چه رفتاری بروز دهند.

  احمدی‌نژاد چهار سال استاندار اردبیل بود و در ساختار دولت هاشمی چنان خدمات خوبی از خود نشان داد که سه سال پیاپی استاندار نمونه کشور شد. اگر آن تقدیرنامه‌ها را هنوز نگه داشته باشد، احتمالا امضای هاشمی‌رفسنجانی یا وزیر کشور منصوب او پای آن خودنمایی می‌کند. با آمدن دولت اصلاحات تا سال ٨٢ که شهردار شد، هیچ سمت دولتی‌ نداشت و صرفا به کار تدریس در دانشگاه علم و صنعت می‌پرداخت؛ اگر چه عضو جامعه اسلامی مهندسین بود و در جلساتشان شرکت می‌کرد.

  نو اصولگرایان در غیاب مشارکت مردم بو طبقه متوسط شهری عنوان سرمایه اصلی اصلاح طلبان در سال 81 با عنوان «آبادگران ایران اسلامی» آمدند و شورای شهر دوم را به دست گرفتند، احمدی‌نژاد ناگهان کشف شد. سایت انتخاب در این باره مصاحبه ای از محسن کوهکن، رئیس واحد سیاسی جبهه پیروان امام و رهبری، کار کرده بود که گفته بود : «احمدی‌نژاد با تمهیدات آقای ناطق شهردار شد و افرادی مانند آقای باهنر و لاریجانی از او حمایت کردند تا ایشان بتواند شهردار تهران شود.»

   

   

  به این اظهار نظرها توجه کنید :

  محمد رضا باهنر ر جمع اعضای فعال دفاتر جامعه اسلامی دانشجویان درباره چگونگی شهردار شدن احمدی‌نژاد گفته بود: «سابقه دوستی من با دکتر احمدی‌نژاد ٢٥ تا ٢٦ سال است. در شورای شهر دوم – در دولت خاتمی – اصولگراها پیروز شدند، ما چند گزینه داشتیم که یکی از آنها احمدی‌نژاد بود. آقای یونسی، وزیر اطلاعات، به ما پیغام داد دنبال شهردار‌ شدن احمدی‌نژاد نباشید. من پیش آقای یونسی رفتم و به او گفتم وزارت اطلاعاتی که ملک‌مدنی از آن عبور کند و احمدی‌نژاد گیر کند، باید در اصل آن وزارت اطلاعات تجدیدنظر کرد. بعد هم گفتم آقای یونسی به خودت و دوستانت و رئیس‌جمهور بگو، اگر می‌خواهید غصه شهرداری احمدی‌نژاد را بخورید، نخورید. شهرداری دست‌گرمی است، احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ماست. شاید بنده اولین نفر در خلقت بودم که رئیس‌جمهوری احمدی‌نژاد را پیش‌بینی کردم.»( روزنامه اعتماد )

  ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﺭﺣﯿﻤﯽ، ﻣﻌﺎﻭﻥ ﺍول ﺍﺣﻤﺪﯼﻧﮋﺍﺩ هم ستایشگرانه در خصوص احمدی نژادگفته بود:” در اظهار نظری بسیار اﮔﺮ ﺑﻨﺎ ﺑﻮﺩ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ، ﭘﯿﺎﻣﺒﺮﯼ ﺑﯿﺎﯾﺪ ﺁﻥ، ﺍﺣﻤﺪﯼ ﻧﮋﺍﺩ ﺑﻮﺩ ! ﺩﺭ ﺳﻮﺭﯾﻪ ﺩﺭ ﺷﻬﺮ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺑُﺼﺮﯼ ﮐﻪ ﺍﺳﻢ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻌﻀﺎً ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﻧﺸﻨﯿﺪﻩ ﺑﺎﺷﯿﺪ، ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﺑﻪ ﻣﻦ ﮔﻔﺖ ﮐﻪ ﻣﻦ ﻣﻌﺘﻘﺪﻡ ﺍﮔﺮ ﺑﻨﺎ ﺑﻮﺩ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ، ﭘﯿﺎﻣﺒﺮﯼ ﺑﯿﺎﯾﺪ ﺁﻥ، ﺍﺣﻤﺪﯼ ﻧﮋﺍﺩ ﺑﻮﺩ.(17خرداد 1385).

  این روایت های نه چندان دور صرفا جهت یادآوری روزهایی نه چندان دوری است که احمدی نژاد ستاره سپهر سیاسی اصولگرایان بود و امروز آنها مانده اند که در واکنش به رفتارهای ساختار شکنانه او و اطرافیانش چه موضعی بگیرند ؟البته در این شکی نیست که نظام ما ثابت کرده است قائم به ذات است و ریزش هایی هم در چهار دهه اخیر داشته ایم که انقلاب را از مسیر اصلی خارج نکرده است.

  عباس دارایی/ سردبیر پایگاه بلوطستان

   

   

   

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا