• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / فرهنگی / آیا بخش پاپی شهرستان می شود؟!

  پیگیری های دکتر محمد بیرانوندی برای پایان انتظاری چندین ساله

  آیا بخش پاپی شهرستان می شود؟!

   

  یکی از اهداف نظام تقسیمات کشوری ایجاد هماهنگی در فعالیت سازمان ها و موسسات دولت, محلی و نهادهای انقلاب در جهت اجرای سیاست عمومی دولت مستقر می باشد.

   عناصر تقسیمات کشوری در ایران به ترتیب عبارتند از: روستا، دهستان، شهر، بخش، شهرستان و استان.هرچند در ظاهر و از لحاظ ارتقاء میان این عناصر فاصله ها کم است اما در بسیاری موارد تاثیر گذار برای حرکت در مسیر توسعه همچون تخصیص بودجه تفاوت فاحشی بین این عناصر وجود دارد.

  بخش_پاپی یکی از توابع شهرستان خرم آباد با دارا بودن جمعیتی نزدیک به ″ ۲۰ هزار ″ نفر، دارای بیش از ″ ۲۰۰ روستا ″ می باشد.بخشی که شهر سپید_دشت به عنوان مرکز آن حدود ۸۰ کیلومتر از مرکز استان لرستان فاصله دارد و دارای ″ ۵ دهستان ″ می باشد.

   این بخش با داشتن جاذبه های طبیعی و توریستی فراوان، قرار گیری در‌مسیر عبور راه آهن سراسری شمال به جنوب، پراکندگی‌ جمعیت بالا از پتانسیل های بالایی برخوردار بوده که با انجام سرمایه گذاری مناسب میتواند به یکی از قطب های گردشگری استان و کشور تبدیل شود موضوعی که تا کنون محقق نشده و این بخش همچنان از داشتن بسیاری از زیر ساختها بی بهره بوده و از مناطق محروم استان می باشد.

   یکی از موارد بسیار مهمی که می تواند به رفع محرومیت این منطقه کمک کند تبدیل شدن بخش پاپی به یک شهرستان است. موضوعی که سالهاست از مطالبه مردم بخش پاپی می باشد اما به نتیجه نرسیده است.
  در صورت به سرانجام رسیدن این موضوع با ایجاد سازمانهای و ارگانهای دولتی مستقل و انجام اقداماتی نظیر تخصیص بودجه جداگانه میتوان امیدوار بود توسعه این منطقه سرعت بیابد.

  کرگاه و ازنا دو دهستان بزرگ از بخش مرکزی خرم آباد می باشند.کرگاه که خود به دو قسمت کرگاه غربی و شرقی تقسیم می شود، مجموعا شامل ″ ۷۶روستا ″ می باشد و جمعیتی نزدیک به ۵۰ هزار نفر را شامل می شوند.
  کرگاه شرقی و غربی مجموعاً نیمی از جمعیت بخش مرکزی را شامل می شوند و روستاهای آن به دلیل همجواری با شهرستان خرم آباد جز مهاجرترین روستاهای استان می باشند.

   دهستان ازنا نیز با دارا بودن ۳۳ روستا و دارا بودن جمعیتی نزدیک به ۱۰ هزار نفر در صورت الحاق تعدادی از روستاهای سایر دهستانها می تواند با توجه به میزان وسعتش و شرایط اقلیمی که دارا می باشد در زمینه های کشاورزی، دامداری و گردشگری حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

  دکتر‌محمد بیرانوندی با توجه به رابطه مستقیم بین ارتقا این‌ مناطق با توسعه از طرفی و از طرف دیگر برای برآورده کردن مطالبات موکلینش در دو سال گذشته به دنبال رفع_موانع بر سر راه تحقق این موضوع بوده است.پیگیری های وی دو بخش استانی و کشوری را شامل شده است اکنون وارد فاز پایانی شده است.

   دفتر مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور آخرین مقصد دکتر بیرانوندی برای حل این مشکل بوده است.دیدار دکتر بیرانوندی با دکترجلالی مدیر کل دفتر تقسیمات وزارت کشور در حالی برگزار شد که طرفین ضمن بررسی آخرین وضعیت مناطق یاد شده به چاره اندیشی پیرامون برداشتن موانع پیشرو این خواست قدیمی مردم بخش های پاپی و دهستان های کرگاه و ازنا پرداختند.نتایج جلسه بین دکتر بیرانوندی و دکتر جلالی میتواند گامی موثر برای تبدیل بخش پاپی به شهرستان و دهستان های کرگاه و ازنا به بخش باشد.

   

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا