• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / مواردی که نیاز است استاندار انجام دهد

  از جنس مشاوره

  مواردی که نیاز است استاندار انجام دهد

  لرستان استانی است تناقض نما؛ از یک سو سرشار از مواهب و پتانسیل های طبیعی و از سوی دیگر، توسعه نیافته و عقب مانده؛ بگونه ای که  آثار این عقب ماندگی به وضوح در زندگی مردم مشهود بوده و امروزه مطالبات  اساسی مردم این سرزمین از جنس اقتصادی، فقر، بیکاری و… است که آنها را به سیستم مدیریتی ارتباط می دهند.

  باتوجه به اینکه از دیرباز نقش نخبگان سیاسی و مدیریتی در جامعه ایرانی و زندگی مردم پررنگ بوده و مسائلی چون نعمت و فقر،  خوشبختی و شوربختی به نیت و عملکرد آنان نسبت داده می شد و امروزه نیز ردپای این تفکر را به انحاء مختلف در زندگی مردم مشاهده کرده، و آنها توسعه و عدم توسعه استان را به مدیران و میزان توانمندی یا ضعف آنها نسبت می دهند و آنان را رصد می کنند، لازم است تا آقای استاندار بعنوان مقام عالی رتبه مدیریتی استان موارد زیر را مدنظر داشته و اقدامات شایسته لازم را انجام دهد.

  • ضرورت شناخت کافی از استان؛ ظرفیت ها، پتانسیل ها، مشکلات و موانع آن.

  اولین گام در هر مسیری کسب آگاهی است. بنابراین لازم است تا آقای استاندار شناخت خود را نسبت به لرستان و مردمان آن بالا برده و با انتخاب مشاورینی توانمند در این زمینه اقدام نماید. مشاورینی که در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی و … تخصص و تعهد لازم را داشته و با انتقال درست اطلاعات به ایشان، وی را در تصمیم گیری درست و به موقع یاری رسانند؛ زیرا در علم سیاست اعتقاد بر این است که درصورت ورود اطلاعات نادرست به سیستم، تصمیم گیری و درنتیجه خروجی و درنهایت، بازخورد آن دچار مشکل خواهد شد.

  • اصلاح سیستم مدیریتی استان

  از آنجا که هر تغییری نشانه ناکارآمدی در آن حوزه، و با هدف اصلاح و بهبودی اوضاع می باشد، لذا تغییر سیستم مدیریتی استان لرستان و انتخاب استاندار جدید نیز با این رویکرد بوده و مردم انتظار انجام اصلاحات در چرخه ناکارآمد مدیریتی آن را دارند. وجود زنجیره و چرخه مدیران ضعیف(وینجیلیسم)، معضلی است که سیستم اداری استان را با مشکلاتی مواجه کرده و خویش سالاری و طایفه گرایی را بر آن حاکم نموده و باعث سرخوردگی و بی انگیزگی نخبگان گشته است. بنابراین لازم است تا آقای استاندار به این موضوع توجه کرده و ضمن رفع این مشکل دیرینه و مهم، نسبت به انتخاب افراد متخصص، متعهد، توانمند و دلسوز برای اداره امور اقدام نماید.

  • ارتباط و تعامل با دیگران

  داشتن ارتباط و تعامل با دیگران و شنیدن نظرات، پیشنهادات و انتقادات آنها بسیار سازنده بوده و این امر در راستای فریضه واجب امر به معروف و نهی از منکر، و هم مورد تاکید علمای امروز می باشد. محصور بودن در یک چهاردیواری و ایجاده پرده(دیوار)آهنین به دور خود، نه تنها پسندیده نیست بلکه به جد توسط زعمای دین و مسولین عالی رتبه نظام جمهوری اسلامی مذموم شمرده شده است. بنابراین استاندار باید نسبت به گشودن درها و ایجاد فضای باز اداری در حوزه خود اقدام، و از محصور بودن و ارتباط با عده ای قلیل خودداری نماید.

  • اعتماد به نیروهای متخصص و توانمند

  یکی ار مشکلات اساسی جامعه ما دستیابی افراد ناتوان به جایگاه های والای اداری از یک سو، و ناتوان یا کم توان جلوه دادن سایرین از سوی آنهاست. بدیهی است که افراد توانمند بعلت حجب و حیا، قدرت هوچیگری افراد ناتوان مذکور را نداشته و در پشت پرده نادیده گرفته می شوند. از طرفی افراد هوچیگر با تخریب دیگران، سعی در سرپوش گذاشتن بر ضعفهای خود و اغوای دیگران  می نمایند. این آسیب امروزه به شدت در سیستم مدیریتی لرستان مشاهده شده و انتظار می رود آقای استاندار که خود، شخصیتی علمی است نسبت به رفع این مشکل اقدام نماید.

  در پایان باید گفت مطالب مذکور دریایی است از وضعیت نابسامان جامعه لرستان، که آقای استاندار باید به آنها توجه جدی کرده و جهت موفقیت، پیشنهادات مطروحه را چراغ راه خود قرار دهد.

  افشین ترکارانی؛ دکترای علوم سیاسی

   

  یک نظر

  1. سلام بر دوست خوش طینتمان دکتر ترکارانی

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا