• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / خبری / اجتماعی / کالای کم‌یاب در بین مدیران لرستانی

  علم و هنر، دو خصیصه مهم مدیریت

  کالای کم‌یاب در بین مدیران لرستانی

  نشریه خبری-تحلیلی بلوطستان: امروزه یکی از مهمترین موضوعات، مدیریت سازمانی و علوم مربوط به آن می باشد؛ بگونه ای که شاهد رشته های مختلف دانشگاهی در این زمینه بوده و در تمام دنیا از مهارت های مختلفی در این مورد بحث به میان می آید. اینکه مدیریت هم علم است هم هنر، در تمام دنیا مورد تاکید بوده و بر هر دو مقوله در انتخاب مدیران توجه می شود. پس مدیریت علم است؛ و یک مدیر در وهله اول باید به علوم مختلف مربوطه مسلط بوده و بتواند تشکیلات سازمانی خود را با روشهای نوین علمی اداره نماید زیرا استفاده از روشهای سنتی، دیگر جوابگو نمی باشد. بنابراین این علم از طریق آگاهی، علوم آکادمیک و همچنین تجربه حاصل می گردد. از طرف دیگر مدیریت هنر است و مدیر یک هنرمند؛ یعنی یک مدیر باید خلاقیت و هنر مدیریت مجموعه خود را داشته و بتواند با خلاقیت های خود هر لحظه طرحی نو دراندازد. لذا، می توان گفت مدیریت هم علم دانستن است و هم هنر توانستن.

  نتیجه تصویری برای مدیریت لرستان

  حال باتوجه به این موارد باید دید که آیا این دو خصیصه بسیار مهم در مدیریت لرستان وجود دارد؟ بانگاهی اجمالی به وضعیت مدیریتی در لرستان مشاهده می کنیم که اکثر مدیران به علم مدیریت سازمانی مسلط نبوده و معیار انتخاب آنها و دستابی شان به جایگاههای مدیریتی، مواردی چون فامیلی،رابطه، زد وبند و… می باشد؛ بگونه ای که امروزه معیاری بجز موارد اخیر برای دستیابی به این جایگاه بسیار خطیر وجود نداشته و همین عامل سبب شده تا بیشتر ادارات و سازمانهای استان بعلت ضعیف بودن مدیران دچار انفعال، سرخوردگی،عقب ماندگی  و… شده، و آثار و تبعات بزرگتری چون عدم استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های استان و در نهایت فقر، فلاکت و عقب ماندگی را در پی خواهد داشته باشد.

  از طرف دیگر مدیریت هنر است و یک مدیر، باید توانایی های ذاتی اداره سازمان خود را داشته و با تصمیمات سرنوشت ساز نسبت به ارتقای آن بکوشد. اما وقتی مدیران بصورت فله ای و بدون هیچ معیاری انتخاب شده و علم سازمانی مربوطه را ندارند آیا به هنر آن مجهز هستند؟ مشخص است که اینچنین نبوده و وضعیت فعلی ادارات و سازمانهای استان گواه بر این قضیه اند. وقتی لرستان در مواردی چون فقر، بیکاری، ناتوانی در بهره گیری از پتانسیل ها و … جلودار است چگونه ممکن است مدیران سازمانی آن به دو سلاح ارزشمن علم و هنر مسلط باشند.

  بنابراین چنین مقوله مهمی بایستی مورد توجه قرار گرفته و آقای استاندار بعنوان مدیریت ارشد استان اگر سودای رشد و توسعه آنر را در سر دارد باید نسبت به رفع این نقایص و انتخاب مدیرانی توانمند، که علم و هنر لازمه را در این زمینه داشته باشند، اقدام نماید.

  افشین ترکارانی؛ دکترای علوم سیاسی

  3 نظر

  1. مروت کردعلیوند

   سلام دکترترکارانی خسته نباشید. فرمایشی که در تارنمای بلوطستان داشتی به نظرم در خصوص کلیه مدیران استان صدق نمی کند.هر استانی که در نظر بگیر ی این مسائل هستش.اما نه طوری که تو فرمایش میکنی…..زر و بند….

  2. شهروند پلدختری

   سلام
   حرف حق همیشه تلخ هست جناب کردعلیوند
   فرمایشات دکتر ترکارانی را امروز ما در ادارات شهر کوچک پلدختر در همه سطوح به عین می بینیم

   • جناب شهروندپلدختری-بله قبول که نظردکترترکارانی مطلق نیست ولی وجدانا”چگونگی انتخاب مدیران پایین دستی دولت تدبیروامیدواقعا”درشان نظام نیست وثابت شده نسبت به مدیرکل دولت اصولگرا واصلاح طلب موفق ترنبوده اندبلکه به مراتب بسیارضعیف ترعمل کرده اند.صرفنظراز دیدگاه سیاسی عرض میکنم بانفس چپ وراست هم کارندارم.هرگاه مدیرکاملا یاکاملا چپ انتخاب میشود موفق ترعمل میکنند ولی وقتی کسی که هویت سیاسی مشخصی نداردوخاکستری است راندمان کاری خوبی ندارد چراکه بیشترفکر وذهن مدیر؛دل بدست آوردن هم چپ وهم راست است ودقت میکندکل حرکات روزانه اش رابرهمین اساس قرارمیدهند(البته قصدتوهین نیست ) وحواسش هست که خطایی گفتاری ؛رفتاری وپیامکی!!!!ازاوسرنزند.میگویندبرخی ازآنها چندین خط همراه اول و ایرانسل برای احزاب وجریانات مختلف دارند واین عادی شده وجای تعجب ندارد.اگرجریان حاکم از نیروههای شفاف وتوانمندطیف رقیب به شرط کاروتلاش استفاده کندبه مراتب بسیاربهترازاینکه ازافراد خنثی سیاسی استفاده کند.

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا