• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / پلدختر شهر بنرها

  عباس دارایی

  پلدختر شهر بنرها

   

   

  بنر زنی گسترده در سطح شهر پلدختر باعث شده است تا این شهر در جنوب لرستان به شهر بنرها موسوم شود.نصب بیش از حد معمول بنرهای تبلیغاتی ،تبریک و تسلیت های مناسبتی و غیر مناسبتی چهره خوبی به شهر پلدختر نداده و با هر انتصاب و هر مرگ و میری بخش هایی از شهر پلدختر را بنرهایی احاطه می کنند که چشم هر عابری را به خود خیره می کنند.

  عدم ساماندهی متناسب با تبلیغات محیطی در سطح شهر و نبود تابلوهای نوین دیجیتالی برای تبلیغات در سطح شهر زمینه را برای نصب بنرها فراهم کرده و نقطه ای از شهر نیست از نصب بنر در امان مانده باشد. به نظر می رسد با توجه به تشدید وضعیت نامناسب تبلیغات محیطی در سطح شهر و همچنین لزوم ساماندهی آن با اتخاذ شیوه های نوین تبلیغاتی مدیریت شهری و شورای شهر پلدختر باید تمهیداتی برای این امر در نظر بگیرند.

  لزوم تدبیر برای ساماندهی بنر زنی در پلدختر

  در این زمینه یکی از شهروندان پلدختری در گفتگو با همشهری می گوید: وضعیت کنونی نصب بنرها در سطح شهر اصلا زیبنده پلدختر نیست و باید تدابیری برای ساماندهی آن اتخاذ شود.

  ترانزیتی بودن پلدختر و عدم انعکاس مطلوب شهر در ذهن مسافرین

  “مصطفی براتی “می افزاید: پلدختر یک شهر ترانزیتی است و چون خیابان اصلی شهر محل عبور و مرور وسائل نقلیه سبک و سنگین است با این وضعیت چهره خوبی از شهر ما در ذهن مسافرین باقی نمی ماند.

  سخت بودن تحمل وضع موجود برای شهروندان

  وی بیان می کند: از نصب بنرهای حاوی پیام های تبریک قبولی دانشگاهها و آزمون های ارشد و مقطع دکترا گرفته تا تبریک و تهنیت های انتصابی و تسلیت های اموات و مراسم عزاداری و نهایتآ تبلیغات اقتصادی و..سطح شهر را احاطه کرده و برای مردم نیز تحمل این وضعیت سخت است.

  دیجیتالی بودن تبلیغات در شهرهای دیگر

  این شهروند پلدختری ادامه می دهد: در شهرهای دیگر تبلیغات با نصب تابلوهای دیجیتالی گردان ساماندهی شده است و از این وضعیت سنتی و شیوه نادرست تبلیغاتی خبری نیست.

  عملیاتی نشدن مصوبه شورای شهر

  براتی تصریح می کند: شورای شهر مصوبه ای در خصوص ممنوعیت نصب بنرهای اموات و تبریک انتصابات داشت اما این مصوبه به طور کامل عملیاتی نشده و همچنان شاهد نصب بنرهایی هستیم که برای کلنگ زنی یک پروژه هم تمام سطح شهر را فرامی گیرد.

  وی می افزاید: شهرداری می تواند با نصب تابلوهای دیجیتالی در نقاط مختلف شهر همه تبلیغات محیطی را در سطح شهر ساماندهی کرده و ضمن درآمد زایی بسیار بالا ،وضعیت کنونی را اصلاح کند.

  لزوم توجه ویژه به شیوه های نوین تبلیغاتی

  یک کارشناس هنر و گرافیک نیز در گفتگو با همشهری می گوید: فعالیت در  عرصه تبلیغات به خصوص تبلیغات خیابانی  مستلزم توجه به شیوه های نوین است .

  “آرزو محمدی “می افزاید: عبوراز کوچه وخیابانها ومیادین ودیوارهای شهر به خوبی شیوه نادرست وغیراصولی  این پدیده رابر ذهن ودیده هر عابر وشهروندی متبادر می کند.

  تبلیغات ساماندهی نشده

  وی بیان می کند: وضعیت کنونی شبیه موزه تبلیغاتی است به گونه ای که هر کس از راه می رسد اثری برجای می گذارد که اصلا زیبنده نیست و این شیوه نه ساماندهی شده است و نه هم می توان از آن بعنوان تبلیغاتی موثر یاد کرد.

  توجه به زیبایی عنصر اصلی تبلیغات

  وی عنوان می کند: عنصر اصلی تبلیغات توجه به زیبایی به عنوان مولفه ای موثر و محوری است که در شیوه تبلیغات بنری سطح شهر پلدختر این اصل اصلا لحاظ نمی شود.

  فقدان دایره تبلیغات شهری در شهرداری

  وی ادامه می دهد: شهرداری پلدختر فاقد دایره یا حوزه ای به نام تبلیغات شهری است و به همین دلیل این حوزه مورد بی توجهی قرار گرفته و هر کس از راه می رسد برای مراسمات متنوع و به بهانه های مختلف اقدام به نصب بنری در سطح شهر می کند.

  اشکال داشتن شیوه کار تبلیغات شهری در شهرداری

  وی خاطر نشان می کند: عواید حاصل از این تبلیغات بویژه در ایام انتخابات که ده برابر مبلغ فعلی از کاندیداهای انتخابات مجلس دریافت شد را شرکتی دریافت می کند که برنده مزایده شده اما این شرکت هیچ سود سرشاری نصیب شهرداری نمی کند چون شیوه کار اشکال دارد.

   

  عدم کار کارشناسی در نصب بیلبوردهای تبلیغاتی

  شهردار پلدختر نیز در این خصوص به همشهری می گوید: بیلبوردهای سطح شهر از حیث جانمایی و زیباسازی کارشناسی شده نصب نشده اند.

  “صمد چراغی پور” می افزاید: این بیلبوردهایی که برای نصب بنر در سطح شهر ایجاد شده اند باید در شورای ترافیک و کمیته زیباسازی شهرداری پلدختر در بهترین نقاط شهر که از حیث ترافیکی و زیباسازی مشکل ساز نباشند نصب می شد.

  ایجاد 15بیلیبورد برای نصب بنر در سطح شهر

  وی بیان می کند: شهرداری با ایجاد 15بیلبورد در سطح شهر اقدام به ساماندهی تبلیغات محیطی در گذشته کرده و با برگزاری مزایده در اختیار یک شرکت خدماتی قرار داده و ما نیز با فسخ قرارداد قبلی و انتشار آگهی مزایده جدید در صدد تغییر شرایط و ساماندهی جدید هستیم.

  تغییر شرایط تبلیغات در مزایده جدید

  شهردار پلدختر عنوان می کند: در مزایده جدید به دنبال شرایطی هستیم که علاوه بر 15نقطه گذشته ،شرکت خدماتی اگر با تقاضای نصب بیش از اندازه مواجه شد اقدام به نصب بنر بوسیله داربست در هر نقطه ای که احساس کرد نکند و نقاط خاصی فقط برای این امر در نظر گرفته شود.

  دیجیتالی کردن و همسان سازی تابلوهای صنوف

  وی با بیان اینکه برای ساماندهی تبلیغات سطح شهر دو راهکار داریم ،می گوید: در گام نخست برنامه ای داریم که همه تابلوهای صنوف و حرف در سطح شهر دیجیتالی و همسان سازی شوند تا هم به زیبا سازی شهر و هم به روشنایی آن نظم بدهیم و برای این امر از بخش خصوصی در قالب طراحی توافقی با صنوف و شهرداری استفاده می کنیم.

  برنامه ریزی برای ساماندهی تبلیغات به شکل دیجیتالی با توان بخش خصوصی

  چراغی پور می افزاید: در بحث تبلیغات سطح شهر نیز با توجه به اینکه به دنبال دیجیتالی کردن شهرداری هستیم می خواهیم تبلیغات را نیز به این سمت ببریم و در این زمینه نیز با توجه به اینکه شهرداری اولویت های مالی دیگری دارد از توان بخش خصوصی بهره خواهیم گرفت.

  وی عنوان می کند: شهرداری پلدختر در گرید 6قرار دارد و به همین دلیل از برخی چارت ها از جمله معاونت فرهنگی و اجتماعی برخوردار نیست اما با ثبت گرید 6شهرداری در سامانه و تلاش برای ارتقای گرید فعلی به 7انشالله با چارت جدیدی مواجه خواهیم شد که برخی از این کمبودها را نیز رفع می کند.

  نصب بنرهای تبریک انتصابات و بنرهای تسلیت در پلدختر با مصوبه شورای شهر

  غلامرضا نصیری / عضو شورای شهر پلدختر

  ساماندهی تبلیغات محیطی و شهری از اهمیت بالایی برخوردار است اما متاسفانه در گذشته با وجود اینکه  دربرخی نقاط وشهرهای دیگر دارای فعالیتی مدرن و نو بوده  است در شهر کوچک و جنوبی پلدختر به  یکی از ناهنجاریها و معضلات اساسی شهری مبدل شده است.

  متاسفانه شیوه نامناسب تبلیغات در سطح شهر تنها مختص ایام خاصی نظیر انتخابات ها نیست و در همه ایام سال ما شاهد نصب بنرهایی در موضوعات مختلف اعم از مناسبت ها و تبریک و تهنیت ها و تسلیت ها و تصاویر اموات و قبولی در دانشگاه و رتبه های برتر کنکور ارشد و دکترا و…بوده ایم و این امر باعث شده تا شهروندان نیز از این وضع ناراضی باشند.

  شهرداری پلدختر در چارت تشکیلاتی اش فاقد معاونت فرهنگی و اجتماعی است و از آنجا که حوزه تبلیغات زیر نظر این معاونت در برخی شهرداری های دارای چارت معاونت فرهنگی اجتماعی فعالیت می کند این امر به شرکت های خدماتی بخش خصوصی در قالب مزایده واگذار شده است.

  شورای فعلی شهر پلدختر یکی از اولویت های کوتاه مدتش ساماندهی این وضعیت بوده تا در ابتدای کار ما ابتدا وضع کنونی را اصلاح کنیم و پس از آن با تدابیری بهتر و استفاده از شیوه های نوین تبلیغاتی در این حوزه گام برداریم.

  در حال حاضر  نصب بنرهای تبریک انتصابات و بنرهای تسلیت در شهر ممنوع شده است و  شورای اسلامی شهر پلدختر طی مصوبه‌ای، نصب بنر در سطح شهر پلدختر را  در قالب نصب بنر تسلیت مربوط به اموات (به استثنا شهدای گرانقدر) در سطح شهر بجز درب منزل متوفی ممنوع  کرده است.

   همچنین نصب بنر تبریک انتصابات فقط در فضای داخلی و بیرونی اداره مربوطه مجاز است و این مصوبه تا حدودی حجم نصب بنر را در سطح شهر کاهش داده است اما همچنان نیز وضعیت به گونه ای است که این شیوه کنونی رضایت بخش شورای شهر هم نیست و به دنبال راهکاری بهتر برای ساماندهی تبلیغات در سطح شهر هستیم و مطمئنآ با هم اندیشی شورا و شهرداری در این خصوص راهکاری را در نظر خواهیم گرفت که هم درآمدی نصیب شهرداری کند و هم وضع کنونی را به سمت تکنولوژی دیجیتالی در بحث تبلیغات سوق دهد.

  ما معتقدیم   تبلیغات یکی از حوزه هایی است که که فکرواندیشه وخلاقیت درآن باید تولید شود و درنتیجه قبل از هراقدامی ،آشنایی باقوانین ومقررات تبلیغاتی واحاطه برآن باید در نظر گرفته شود.در این زمینه شورای شهر به دنبال این است که شیوه های تبلیغاتی در سطح شهر  مانع از ایجاد خسارت به اندیشه ورزان ،طراحان وافراد جامعه شود.

  عباس دارایی/سردبیر پایگاه بلوطستان

  منتشره در روزنامه همشهری

   

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا