• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / خبری / اجتماعی / برخوردارترین و توسعه‌نیافته‌ترین استان

  پارادوکس آشکار لرستان

  برخوردارترین و توسعه‌نیافته‌ترین استان

  یک نگاه اجمالی به منطقه لرستان مشخص می کند که تناقضی آشکار در آن وجود دارد؛ بگونه ای که از یکسو دارای ظرفیتها و پتانسیل های متنوعی بوده که برای توسعه کافی می باشند و از سوی دیگر دچار توسعه نیافته گی و عقب ماندگی است. با بررسی شاخص های زیر، بیشتر به این تناقض آشکار پی خواهیم برد.

  الف- امکانات، پتانسیل ها و ظرفیت های لرستان

  لرستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و منطقه سوق الجیشی، شرایط مناسبی برای زندگی داشته و یافته های باستانی موید این قضیه می باشند؛ بگونه ای که این منطقه از قدیم الایام سکونتگاه بشر بوده و به همین خاطر دارای جاذبه های باستانی متعددی است. این استان به دلیل اهمیت فوق العاده تاریخی، دارای یکی از 4 بخش اصلی موزه ایران بوده و وجود جاذبه های تاریخی متعددی چون قلعه فلک الافلاک، غارها، پلها، اشیائ سفالی و مفرغی و… بر اهمیت آن افزوده است؛ تاجایی که آنرا سرزمین پلهای تاریخی نامیده اند.

  لرستان سومین استان پرآب کشور بوده و 12 درصد آبهای کشور را به خود اختصاص داده است . وجود بارندگی زیاد( 550 تا 600 میلیمتر)، آنرا به سومین استان دارای بارندگی مناسب، بعد از گیلان و مازندران تبدیل کرده و کوهستانهای و دشتهای مناسبی چون دشت سیلاخور،کوهدشت و… آنرا مستعد  دامپروری و کشاورزی نموده است. از لحاظ آب و هوا نیز لرستان با داشتن سه گونه آب و هوای کوهستانی، معتدل و گرم، استانی چهار فصل بوده و برای زندگی بسیار مناسب می باشد.

  این منطقه که در قلب زاگرس قرار دارد از نظر پوشش جنگلی در کشور رتبه سوم را داشته و با داشتن یک میلیون و دویست هزار هکتار جنگل، حدود 20 درصد جنگلهای زاگرس را به خود اختصاص داده است. این جنگلها علاوه بر گونه های با ارزش درختی، دارای گیاهان دارویی کمیابی بوده و از 167 گونه گیاهی دارویی شناسایی شده در کشور، 27 نوع آنها در لرستان قرار دارند.

  از لحاظ وجود معادن، لرستان دارای ذخایر عظیم سنگهای ساختمانی و تزیینی(نما) بوده و با داشتن 20 درصد کل معادن کشور، در این زمینه دارای رتبه 7 صادارات سنگ کشور است؛ که این سنگها به کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا، آفریقا و آسیای میانه صادر می شود. علاو بر این، ذخایر مهم دیگری چون مواد نفتی، معادن تالک، آهک صنعتی و مرمریت در آن موجود دارند.

  همچنین، لرستان به دلیل قرار گرفتن در مسیر ترانزیت جنوب به تهران موقعیت بسیار مناسبی داشته و مواردی چون کوهستانی بودن، آب و هوا و جاذبه های تاریخی و طبیعی شرایط و ظرفیت بسیار خوبی را در زمینه گردشگری برای آن بوجود آورده اند؛ بگونه ای که دارای 35 قله بیش از 3000 متر، رودخانه ها، تالابها، دریاچه ها، دره ها، جنگلها، آبشارها، و تنوع زیست محیطی متنوعی در این زمینه می باشد.

  نتیجه تصویری برای عقب ماندگی و توسعه نیافتگی لرستان

  ب- عقب ماندگی و توسعه نیافتگی

  لرستان از نظر شاخص های متعددی خصوصیات یک استان توسعه نیافته را دارد. از نظر بیکاری جزو سه استان برتر کشور بوده و تنها با احتساب شغلهای کاذب تاحدودی جایگاه آن به میانه جدول کشیده شده است؛ بگونه ای امروزه شاهد مهاجرت جوانان تحصیلکرده به تهران و سایر کلانشهرها و انجام کارهای سخت و کاذب می باشیم. سرانه درآمد مردم لرستان پایین تر از نرم کشوری بوده و جوابگوی زندگی آنها نمی باشد. این استان از لحاظ صنعتی ضعیف بوده و اندک صنایع و کارخانجات موجود، ورشکست شده یا با مشکلات عدیده ای دسته وپنجه نرم می نمایند. علیرغم فراوانی آب، توانایی ذخیره و استفاده مناسب از آنرا نداشته، بگونه ای بیشتر کشاورزی استان بصورت دیم بوده و از 713658 هکتار زمین، تنها 199616 هکتار آنها آبی می باشد. با وجود رودخانه های زیاد و تامین آب حوزه آبریز کارون و کرخه از لرستان، سهم حق آبه های لرستان کم بوده و جوابگوی کشاورزی نمی باشد. علیرغم بالا بودن ظرفیت گردشگری، زیرساخت های لازم در این زمینه توسعه نیافته و میزان گردشگر استان حتی از برخی استانهای فاقد جاذبه هم پایین تر است. علاوه بر اینها امروزه آسیبهای اجتماعی متعددی چون فقر، اعتیاد، خودکشی، طلاق و … نیز گریبانگیر جامعه لرستان بوده بگونه ای که در مواردی چون اعتیاد و خودکشی رتبه استان تک رقمی است.

  با نگاهی به این موارد و مشاهده این همه پتانسیل از یکسو، و عقب ماندگی استان از سوی دیگر، این مساله به ذهن متبادر می شود که گره کار کجاست.به نظر اینجانب، بعنوان یک تحلیلگر مسایل سیاسی و اجتماعی، مشکل در نوع مدیریت می باشد؛ این مدیریت ضعیف در طول چندین دهه بیشترین ضربه را به استان زده و در این حوزه، بجای استفاده از پارامترهای جهانی( تخصص و تعهد) صرفاً از شاخص های رابطه و فامیلی برای گزینش مدیران استفاده شده است که این سبب دست یافتن افراد فاقد تخصص و تعهد به جایگاههای مدیریتی و بر باد دادن قابلیت های استان گردیده است.

  امید است در این عصر جدید که مدیریت سازمانی اهمیت زیادی داشته و مورد توجه تمام سازمانهای خصوصی و دولتی دنیا می باشد، شاهد تحولی بزرگ در این عرصه بوده و مدیرانی در این استان زمام امور را بدست گریند که قابلیت به فعلیت درآوردن ظرفیت های استان و به حرکت درآوردن چرخ توسعه ی آن را داشته باشند.

  دکتر افشین ترکارانی؛ بلوطستان

   

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا