• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / تحقق حمایت از کالای ایرانی نیازمند عزم جدی است

  در گفتگو با محمدی فر عضو اتاق بازرگانی لرستان مطرح شد :

  تحقق حمایت از کالای ایرانی نیازمند عزم جدی است

   

   

  سال ۹۷ از سوی مقام معظم رهبری بعنوان ” سال حمایت از کالای ایرانی ” نامگذاری شده است . تع شوند. به حقق شعار سال بایسته هایی دارد و در این مسیر نیز طبیعتآ موانع و مشکلاتی دیده می شود که باید شناسایی ور فع شوند.

  به منظور بررسی ابعاد مختلف شعار سال و راههای تحقق آن ،همشهری با  مهندس علی محمدی فر کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی و عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی صنایع و معادن لرستان گفتگویی ترتیب داده است که بشرح ذیل است .

  جناب آقای مهندس محمدی فر ارزیابی جنابعالی از نامگذاری سال ۹۷ بعنوان سال حمایت از کالای ایرانی چیست؟

  امروزه موضوع معیشت و اقتصاد از اولویت های مهم کشورمان محسوب می شود و از سال ۱۳۷۴ تاکنون مقام معظم رهبری عمدا” سالهای مختلف را حول محور اقتصاد و معیشت مردم نامگذاری فرمودند که این موضوع نشان از دقت توجه ایشان به موضوع اقتصاد و معیشت مردم دارد در همین راستا رهبر معظم انقلاب با ظرافت و هوشیاری سال ۹۷ را بنام سال” حمایت از کالای ایرانی ” نامگذاری فرمودند، امروز رکود اقتصادی، تعطیل صنایع تولیدی کشور و استان ، بیکاری فارغ التحصیلان و کارگران ایرانی و لرستانی فکر و ذهن مردم  را به خود مشغول کرده است و تبدیل به دغدغه بزرگی هم برای دولت و هم برای مردم شده است. از یک طرف شاهد واردات و قاچاق  کالاهای بی کیفت چینی و سایر کشور هستیم  و از طرف دیگر شاهد تعطیلی صنایع و کارخانجات استان و کشور هستیم و به تبع آن شاهد بیکاری نیروی هستیم.

  برای حمایت از کالای ایرانی چه پیش زمینه ای لازم است؟

  برای حمایت از کالای ایرانی لازم است نمایندگان محترم مجلس و دولت  برای پیش نیاز حمایت از کالای ایرانی  اصلاحات ساختاری را در قوانین گمرکی، عوارض تولید، قوانین مالیاتی، تسهیل در ارائه وامهای کم بهره به تولید کنندگان، ارائه مشوق های صادراتی، فرهنگ سازی برای خرید و مصرف کالای ایرانی را در ساختار دولت و کشور بوجود آورند.

  موانع و چالشهای فراروی حمایت از کالای ایرانی را چگونه ارزیابی می کنید؟

  در حال حاضر بهره وری تولید در کشورمان بسیار پایین است و از طرفی بهای تمام شده محصولات تولید داخل کشور بالاست و هزینه های سربار تولید زیاد است و کیفیت محصولات داخلی بعضا” نتوانسته رضایت مشتریان داخلی را بطور کامل جلب نماید و بر اساس نظرسنجی های که خصوص ارزیابی کیفیت کالای ایرانی از مردم شهر تهران بعمل آمده است فقط حدود ۲۰درصد از مردم از کیفیت خودرو های داخلی رضایت داشتند و خصوص کیفیت لوازم خانگی و برقی ساخت داخل کشور تنها حدود ۳۰ درصد مشتریان اعلام رضایت کرده اند . این آمارها نگران کننده است و باید آسیب شناسی شود که صنایع و تولید کنندگان کشورمان چطور و با استفاده از چه راهکاری های میتوانند این رضایتمندی مشتریان را افزایش دهند، در صورت تحقق این امر مسیر برای عرضه و فروش محصولات ایرانی هموار خواهد شد.

  برای نیل به حمایت از کالای ایرانی ، قاچاق کالا یک مانع جدی است ، سیاست گذاری ها در این زمینه چگونه باید ترسیم شود؟

  در حال حاضر کالاهای قاچاق تبدیلی به یک معضل کلی شده است و ما در شهر ، استان و کشورمان شاهد جولان کالاهای بی کیفیت چینی و سایر کشورها هستیم که موجب تعطیلی صنایع و کارخانجات شده اند و حاصل آن بیکاری کارگران و صنعتگران و فارغ التحصیلان دانشگاهی است . در این زمینه دولت و مجلس باید  با تصویب و اجرای قوانین سخت گیرانه تر جلو قاچاق کالا را بگیرند و تولید کننده داخلی هم باید با همت و تلاش کاهش بهای تمام شده مشتریان را به خرید کالای ایرانی ترغیب نمایند.

  بین اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی چه ارتباطی وجود دارد و چگونه باید بین این دو ارتباط برقرار شود؟

  بین اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی ارتباط مستقیم وجود دارد و اصولا” این رو لازم و ملزوم همدیگرند و  اقتصاد مقاومتی بدون حمایت از کالای ایرانی محقق نخواهد شد. بسیاری از کشورهای آسیای شرقی که امروز در دنیا توسعه یافته تلقی می شوند و دارای رونق اقتصادی هستند و کمترین میزان بیکاری را دارند ابتدا فقط از کالاهای ساخت کشور خودشان استفاده می کردند و به تدریج کیفیت محصولات خود را ارتقاء دادند و علاوه بر بازارهای داخلی  بازارهای منطقه ای و جهانی را تصاحب نمودند. استان لرستان هم بعنوان یکی از استان های که بعنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی معرفی شده است می بایست با حمایت از کالای داخلی از طریق رفع موانع تولید و تسهیل در ارائه تسهیلات به صنایع فعال و راکد و رسیدن به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال برای نیروی کار فارغ التحصیل در جهت تحقق شعار سال ۹۷ گام های اساسی بردارد.

  در استان لرستان نیز به تبع کشور بایسته های برای حمایت از تولید بومی نیاز است ، به نظر جنابعالی با وجود صنایع راکد و موانع سرمایه گذاری که لرستان برجسته است باید چگونه حرکت شود که این موضوع تقویت شود؟

  مطابق آمارها بیش ۶۸ درصد واحدهای اقتصادی لرستان ورشکسته شده اند و یا به تملک بانکها درآمده اند و از حدود ۴۰۰۰ واحد صنعتی که از آنها بعنوان صنایع استان نامبرده می‌شود کمتر از ۲۰ واحد فعال صنعتی در استان داریم که مطابق استاندارد ها صنعت محسوب می شوند. در  خصوص جذب سرمایه گذاری داخلی هم لرستان توفیقات چندانی نداشته است با عنایت شرایط نامساعد صنعت و سرمایه‌گذاری در استان و به تبع آن آمار بیکاری بسیار بالا در لرستان می طلبد  که برای برون رفت از وضعیت کنونی مدیران اجرایی استان، استاندار ، سازمان صنعت و معدن و تجارت، اتاق بازرگانی صنایع و معادن لرستان، صاحبان صنایع و تولید کنندگان و متخصصان و کارگران استان دست به دست هم دهند و با همدلی و برنامه ریزی و پایش صنایع فعال و صنایع راکد که قابلیت احیا دارند زمینه را برای رونق تولید با کیفیت و رقابت پذیر در عرصه های داخلی و صادراتی فراهم سازند. همچنین پیشنهاد می شود کارگروهی متشکل از صاحبان صنایع، تولید کنندگان، کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی و مدیران اجرایی تشکیل دهند و هر ماهه جلساتی را برای رفع موانع تولید در استان تشکیل دهند و در این جلسات هم بر کاهش بهای تمام شده محصولات تولیدی استان از طریق مدیریت هزینه ها تاکید شود و هم بر ارتقاء کیفیت محصولات تولید داخل استان تاکید شود و مصوبات این جلسات ضمانت اجرایی داشته باشند و صنایع و دستگاهها و نهادها و ادارات حمایت کننده ملزم به رعایت و اقدام به مصوبات  باشند و از طرفی استاندار لرستان مطابق دستور دولت  تدبیر و امید کلیه نهادها و ادارات و ارگانهای دولتی و نیمه دولتی و عمومی را ملزم به خرید کالای تولیدی استان نماید. البته برای تحقق حمایت از کالای ایرانی لازم است صدا و سیما و رسانه های و نشریات و خبرگزاری‌ها استانی نقش مهم و اساسی خود را در فرهنگ سازی برای خرید کالای ایرانی و نقش آن بر رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال به خوبی ایفا نمایند.

  گفتگو از عباس دارایی/ سردبیرپایگاه بلوطستان

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا