• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / چرا حجاب را نشانه رفته‌اند؟

  ✍️چوپان فراش ممصارم بیرانوند

  چرا حجاب را نشانه رفته‌اند؟

  بدون تردید هر عبادتی که از روی اجبار باشد ؛ ثوابی بر آن مترتب نیست ؛ مگر اینکه فرد مجبور شده بعداً از آن فعل خوشش بیاد( رفتار موجب تغییر نگرش شود ) و مشمول توفیق اجباری شود .امروز جدای از واجب الهی بودن حجاب حسب آیات قرآن و احادیث ؛ این حکم شرعی در مجلس ش ورای اسلامی ایران که نماد اراده ملت است ؛ به صورت قانون مصوب شده است .بنابراین کسی که با این واجب در می افتند از هر دو ناحیه قابل سرزنش و عقاب است ‌‌.
  حقیقت دیگر این است که حجاب حکومتی ایران تعریفش با حجاب اسلامی مبتنی بر قرآن ؛ دقیقا منطبق نیست و یا فاصله دار است و در آن افراط شده است .
  حجاب پوشاندن تمام بدن ؛ به استثنای گردی صورت و مچ دستهاست . لذا کت و شلوار و روسری؛ بلوز آستین بلند و شلوار ؛ اکثر پوشش های مردانه .‌‌.‌.بعلاوه روسری یا کلاه مشمول حجاب اسلامی است ، که مسلمانان ترکیه ؛ مالزی ؛ اندونزی ؛ لبنان و… از آن بهره‌مند هستند.این پوشش را تصور کنید که با چه لباس های زنانه ای می شود  بدن زن را در صدف عفاف قرار داد ؛ و این نظر دینی و قرآنی را تامین کرد . لذا اگر این نوع حجاب را در ایران آزاد می گذاشتن هم طبع زنان و هم فضای بصری جامعه را با تنوع رنگ ؛ مدل و… بسیار شاد و مفرح می نمود .این همه سیاهی که امروزه در فضای بصری جامعه مشاهده می شود ؛ نشان نگاه افراطی و یا غلبه یک نگاه بر دیگر دیدگاهها به پدیده حجاب است . نگاهی که در آن لباس های رنگ وارنگ و زیبای
  بختیاری
  کردی
  ترکمتنی
  گیلک
  کلونی

  لری و…

  دیگر اقوام ایرانی را نادیده گرفته است و یا به حاشیه رانده است .نیاز فطری به تنوع رنگ و مدل ها لباس در ز نان ؛ در  غلبه یک نوع نگاه بدون تردید به‌ حا شیه رانده شده است . در این نوع نگاه اگر جامعه ؛ نگاه حاکمیت را می پذیرفت الان یک برقعه مشکی از باب استحسان آن بر حجاب افزوده می شد که در قم و مشهد به وقوع پیوسته است .عدم پذیرش مردم از همان سالها و ماه‌های اول انقلاب در قالب بد حجابی به رخ آمران واعظان و اهل فتوای کشیده شده است .
  سیره عملی علمای طراز اول معاصر شیعه از جمله امام راحل عظیم الشان و امام موسی صدر رهبر شیعیان لبنان رضوان الله تعالی علیه بر پذیرش تنوع دیدگاه های مختلف در خصوص حجاب بوده است . علاقمندان به کتب موجود در این زمینه مراجعه نمایند .

  نتیجه تصویری برای حجاب
  این اختلاف در دیدگاه هیچ وقت به معنای تأیید بی حجابی از دیدگاه مراجع اسلام از صدر تاکنون نیست ؛ بلکه غلبه بر دیدگاه ستر و عفاف بیشتر و استحسان ( ترجیح) حجاب سخت گیرانه تر بر اساس قرائن و شواهد فقهی و سیره عملی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و حضرت زینب کبری سلام الله علیها تربیت یافتگان خاندان وحی و امامت است .
  غلبه این نگاه برتر در جمهوری اسلامی ایران در خصوص حجاب چند اثر منفی هم در سلامت و اقتصاد کشور داشته است.
  برخی از کارشناسان رنگ سیاه را یکی از عوامل افزایش پوکی استخوان در زنان کشور می دانند . البته اثرات این رنگ در ایجاد افسردگی و پر خاشگری موثر است.
  جدای از اظهار نظرهای که براساس برخی تحقیقات محققان صورت می گیرد ؛ دولت به راحتی می تواند در این زمینه مطالعات پژوهشی برخی از اساتید برجسته کشور را به این سمت سوق دهد . اما گویا سلامت بانوان مهم نیست ؛ همانطوری که جان شهروندان با افزایش  تولید خودرو های بی کیفیت داخلی ؛ فدای سود آوری کارخانجات و منافع برخی افراد خاص در ذیل سواستفاده از عنوان « حمایت از تولید ملی » شده است .اما در بحث چادر این منافع در جیب وارد کننده پارچه های چادری مشکی خارجی می رود ؛ که بر منافع مردم و سلامت زنان کشور ارجح است.برندهای میتسوبیشی ؛الگانس ؛ عروس خلیج؛ کن کن مجلسی ؛ کرپ ؛ کرپ ناز و… با رانت داخلی بازار کشور را اشباع نموده اند ؛ تا رانت خوار ها حمایت شوند ، و بانوان ما محجبه گردند و کار خانه های نساجی مازندران و کاشان و بروجرد و… آسیب ببینند .
  افسوس کاش این همه سیاهی بصری خیابان ؛ مجالس و محافل از تولیدات کارخانجات داخلی تهیه می شد تا حداقل در افزایش شغل و درآمد برای مردم کشورمان هزینه می گردید و مفید واقع می شد ؛ تا زنان همانگونه که از کمبود مواد غذایی از جمله لبنیات رنج می برند ؛ با این رنج مضاعف خود به صنعت پارچه کشور از جان خود نیز مایه بگذارند و کمک و ایثار نمایند !!! افسوس که رانت خواران چادر ؛ گردن کلفت تر از مابقی رانت خوارهای کشور ، در زمینه خودرو؛ شکر و لوازم پزشکی اند .
  وارد کنندگان این برندها با توجه به حس تنوع طلبی و چشم هم چشمی بانوان مذهبی آنچنان تنوع در رنگ های تیره مشکی و قیمت آنها داده اند که تماشایی است و قیمت چادر از ۵۵ هزار تومان شروع و به رقم های چند میلیونی در هر قواره رسیده است .
  آن حاجیه خانمی که در مراسم های مذهبی خاص با این پارچه های چند میلیونی ( تا رقم سه میلیون را بنده شاهد بوده ام ) آنچنان در جامعه قدم بر می دارد؛ که ناز و کرشمه و اد و اطوار او کمتر از خانم های ساپورت پوش و سانتی مانتال نیست ، اگر بیشتر نباشد.
  به کجا می رویم نمی دانم !!!
  مصیبت بزرگ در قیمت و رنگ چادر و حجاب اسلامی نیست ؛ بلکه گران‌بارتر این است که قرائت رسمی از حجاب به کام کشور های بیگانه است ؛ و سود سر شار این تجارت در جیب رانت خواران و کارخانجات کشورهای حوزه خلیج فارس و سرمایه داران عرب و آمریکایی است که سهام داران عمده شرکت های کره ای و ژاپنی هستند و صد افسوس که این روند چهل سال است ادامه دارد .
  مطلب دیگر نیز که نباید فراموش شود ؛ وجه قانونی دادن به این حکم شرعی و واجب است؛ که نبایستی به عنوان چماقی بر سر زنان از آن استفاده شود ، و برخی مردم و عوامل نظام فکر کنند ؛ با زور و‌چماق می شود ؛ چادر مشکی و حجاب را بر سر زنان نگه داشت و جامعه را اسلامی کرد!!! . رضاخان پهلوی موفق در بی حجاب کردن زنان با زور چماق نشد!! ولی گویا جمهوری اسلامی در بی دین کردن مردم با چماق رغبت دارد.!!!!!
  وجود چندین میلیون خانم مجرد و بیوه در کشور که امید خود را برای ازدواج از دست داده‌اند و یا به زودی از دست می دهند ؛ نیز بر پیچیدگی این موضوع افزوده است . برخی گمان می کنند ؛ علت عدم ازدواج آنان این است که دیده نشده اند و الان وقت خودنمایی و تبرج و زوج گزینی است .
  خانم های محجبه ممکن است ناراحت شوند ؛ که نباید ادا و اطوار زنان چادری را اشاره می کردید !؟ چون سبب وهن خانم های  چادری است . چرا که آنان فقط همین چادر را برای نمایش دارند و بندگان خدا روی آن متمرکز شده اند.؟!! البته این خانم ها استدلالش درست است و کسب مقام اول در جراحی‌های زیبایی در کشور نیز ناشی از همین کمبود روانی است .
  علیرغم این همه هیاهو در خصوص حجاب ؛ فضای جامعه آنقدر باز است که نه تنها پوشش مناسب رعایت نمی شود ؛ بلکه به قول برخی از اروپایی که درکلان شهرهای ما تفرج نموده اند ؛ مگر اینهمه خانم آرایش کرده و بد حجاب امشب عروسی دارند که اینگونه به خیابانها آمده اند.!!!
  شباهت این رفتار «دختران انقلاب» که روسری سفید خود را بر سر چوب کرده اند ، با قانونگذاران برخی کشورهای اروپایی ؛ در تصویب «منع ورود خانم های محجبه به ادارات دولتی و شرکت ها» علیرغم اینکه دو سوی این ماجرا هستند ؛ در هدف مشترک اند و هر دو حجاب « نماد اجتماعی و سیاسی و فرهنگی » دین اسلام را نشانه رفته اند .
  من حتی اگر این حرکت اعتراضی به حجاب را توسط این «دختران انقلاب» از سر آزادی طلبی لیبرالیستی و یا اعتراض به کار کرد حکومتی که به نام اسلام از ضعف کارکردی رنج می برد و توقع مردم مسلمان ایران را برآورده نساخته است بدانم !!!لیکن تردیدی ندارم که با قانونگذ اران اروپایی در راستای مبارزه و ایجاد تنفر از حجاب اسلامی که همانند پرچم مجاهدان محور مقاومت بسان پتکی بر سر آنان است ؛ هم داستانند .هدف تضعیف حجاب و عفافی است که فوج فوج زنان غیر مسلمان بویژه اروپائیان به آن می پیوندند.
  نماینده حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در اروپا که چند وقت پیش توفیق دیدار با ایشان را داشتم ؛ ضمن گلایه از تریبون های رسمی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که چهره خاص و پر فساد از جامعه اروپا را نشان می دهند . بیان داشتند که« لیبرالیسم ( فرد گرایی) غرب به برکت انقلاب و جنبش‌های اسلامی تمایل به اسلام اشان روز افزون است و در پایتخت تمدنی غرب« پاریس زیبا» در عرض دو روز نود و پنج هزار جلد قرآن کریم که به زبان فرانسه ترجمه شده بود ؛ به فروش می رود و.‌‌..‌»
  اگر نبود این میل روز افزون به اسلام داعش متولد نمی شد ؛ و ساز اسلام « خشونت گرا » این همه در بوق کرنا و در رسانه ها ترویج نمی گردید ‌؛ تا هر چه در توان دارند ؛ چهره اسلام رحمانی را به سخره بگیرند. ‌ لذا مسائل اجتماعی و سیاسی چند وجهی اند ؛ آگاهی به این وجوه ؛ نیازمند عدم تعصب کور کورانه در برخورد با آنهاست ‌.
  قرائت افراطی نسبت به حجاب و ایجاد سابقه نسبت به کسانی که با هنجارشکنی حجاب نامناسب در خیابانهای تهران و دیگر شهرها حاضر می شوند ؛ سبب افزایش حجاب اسلامی نمی شوند ؛ بلکه دختران لجبازی را بر سر باکس های مخابراتی روسری  بر چوب و دست افشان ؛ میدان دار عرصه ذهن و تحلیل ایرانیان خواهد نمود.
  قانونی کردن یک مسئله شرعی و اجبار مردم به آن که پذیرشش می بایست با مطالعه و از روی رغبت و اختیار باشد منجر به صواب و عقاب نیست.
  حجاب اگر همانند فتوحات سردار سلیمانی و پرچم پر افتخار جبهه مقاومت موجب ازار و تنفر دشمنان می شود ؛ موقعی پسندیده است که براساس معرفت و شناخت زنان ما به عنوان عامل به آن باشد ؛ و گرنه به زور و‌چماق کسی دیندار
  نمی شودو یا روسری از سر نمی گیرد .
  اسلحه سردار سلیمانی به دلیل اینکه از روی شناخت می چرخد سبب ایجاد امنیت در محور مقاومت شده است .بلی برادر و خواهر گرامی ؛ با اجبار نمی شود مردم را دیندار کرد و یا از سر زنان حجاب را برداشت ؛ هر دو این تفکرات در کشور ما متاسفانه تجربه شده است ؛ که دو سر ، افراط و تفریطند و سبب شرمندگی !!
  لیکن هشدار می دهم ؛
  با فساد و مشروب خواری و لاابالی گری فرهنگی ؛ اباحه گری ؛ امکان فتح دژهای اسلام وجود دارد و ایران از این موضوع جدا نیست و این برنامه در قرون گذشته ؛ در جدا کردن اسپانیا از اسلام ثمر بخش بوده است .اما حقیقت تلخی است که ؛
  از دنده لج بازی با احکام شرعی برخورد کردن ؛ آب در آسیاب دشمنان ریختن است .
  من هم توصیه همان جوان رزمنده را به بانوان ایرانی و «دختران انقلاب»
  می کنم که ؛
  ای زن از فاطمه ( سلام الله علیها) به تو این‌گونه خطاب است
  ارزنده‌ترین زینت زن حفظ حجاب است.

  خوف آن است که لیبرالیسم کلاسیک و تمام عیار غرب در حکومت وعده داده شده روی سوی مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف نمایند و مسلمانان به دلیل ضعف های کارکردی حاکمان و عدم تعصب به مبانی دین اسلام در عصر شکوه اسلام به عقب برگردند .
  دینداری از روی فهم و شعور و معرفت همانند آب ؛ که زمین را هموار و مستعد می کند ؛ ثمراتش در ظرف وجودی انسان ؛ قابل شمارش نیست .
  لیکن ما باید مجدداً ایمان بیاوریم اری

  یاایهاالذین آمنوا ؛ آمنوا

  ای کسانیکه که ایمان آورده‌اید ؛ مجدد ایمان بیاورید.
  شاید دخترانمان سنگینی یک « قواره روسری سبک » را که خیلی از اوقات فقط بخش کوچکی از آن طی این چهل سال بر سر شأن بوده است را تحمل کنند .
  به کجا می رویم ؟

   

  ✍️چوپان فراش ممصارم بیرانوند؛ بلوطستان

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا