• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان


  شماره تلگرام
  09169568480
  کانال تلگرام:
  telegram.me/baloutestan

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / وظایف اقشار مختلف جامعه در قبال شعار سال

  شکوفایی اقتصاد کشور با حمایت از کالای ایرانی

  وظایف اقشار مختلف جامعه در قبال شعار سال

  نامگذاری سال های اخیر توسط مقام معظم رهبری ،گویای آن است که مهم ترین دغدغه رهبری انقلاب و مردم در حوزه«اقتصاد»می باشد.

  سال 97 با شعار«حمایت از کالای ایرانی»آغاز شد، تا همه اقشار جامعه و مسئولان کشور در اجرای دستور رهبری مبنی بر توجه ویژه به اقتصاد کشور و حمایت از کالای ایرانی تلاش کنند.

  مقصود از این یادداشت ،آن است که« اگر بخواهیم شعار امسال تحقق یابد و از “شعار به فعل” تبدیل شود»لازم است اقشار مختلف جامعه ،تولیدکنندگان و مسئولان ذی‌ربط مسؤولیت‌ها و وظایف خود را درک کرده و ایفای نقش نمایند.

  1)تولیدکنندگان

  وقتی صحبت از حمایت کالای ایرانی می شود،بدین معناست که با خرید کالای ایرانی باعث شویم تولید کننده و کارآفرین کشورمان حمایت شود و در نتیجه آن دود کارخانه ها قطع نشود و کارگر ایرانی بیکار نگردد..اما این امر طبیعی است که همان گونه مردم از تولید کنندگان حمایت می کنند،تولید کننده نیز باید حقوق مصرف کننده را رعایت کند!«حقوق مصرف کننده یعنی تولید کالای با کیفیت !» قطعا تولید کننده ایرانی نمی تواند با کالای بی کیفیت ،رضایت خریداران ،فروشندگان و بازریان را جلب کند.

  در این شرایط که “علم و تکنولوژی”رشد کرده است،باید برای بالا بردن حمایت مردم از کالای ایرانی، تولید کننده در برنامه ها و اهداف خود بازنگری ،و سطح کالاهای ایرانی را به سطح جهانی و رقابت با محصولات خارجی برساند.که در این مورد ضرورت دارد از علم روز و نیروهای متخصص و علمی استفاده شود. تولیدکنندگان و صاحبان واحد های صنعتی که به مردم کالا عرضه می کنند، باید تلاش نمایند با بالابردن کیفیت محصولات ایرانی و همچنین تبلیغات مناسب، مردم را از خرید برند های خارجی منصرف کنند.

   

  2)مسئولین:

  مسئولین دولتی، قبل از هر اقدامی اعم از بخشنامه یا عمل واقعی!، بایدخود از کالای داخلی استفاده کنند ،نمی‌توان انتظار داشت که مردم کالای ایرانی بخرند ،امامسئولان از محصولات خارجی استفاده کنند ،این موضوع به حرف نیست و به عمل است!

  با وجود اینکه،در تحقق شعار سال ؛مردم ،تولید کنندگان و رسانه ها موثر هستند. اما باید گفت قوا سه گانه، اساسی ترین نقش را در تحقق شعار “حمایت از کالای ایرانی”دارند.

  تا زمانی که دولت به معنای واقعی وارد عمل نشود ،نباید انتظار تحقق این شعار و حل مشکلات اقتصادی را داشت،اگر بخشنامه موثر بود که حال حاظر هیچ مشکلی نداشتیم!

  باید دولت و قوا با حمایت قاطع از تولید کننده ایرانی ،آن چنان اشتیاقی ایجاد کنند که شهر های صنعتی کشور پر از کارآفرین ها باشد!و این عمل با وام بانکی سود بالا،نبود زیرساخت ها و به طور کلی حمایت نکردن مسئولین به معنای واقعی، ممکن نیست.

  گام هایی که باید دولت برای تحقق شعار سال بردارد عبارت است از: حمایت جدی از تولیدکننده با ارایه وام های مناسب و کم سود2)از بین بردن بروکراسی های اداری که انگیزه تولید کنندگان را از بین می برد3)فعال کردن واحد های کوچک و متوسط در شهرستان ها و توجه کردن به ظرفیت های شهرهای کوچک در ایجاد اشتغال و تولید کالای با کیفیت.

  3)مردم

  زمانی که کالا ایرانی با کیفیت شوند و قیمت مناسب نیز داشته باشند قطعا مردم از کالای ایرانی حمایت می کنند. مردم اگر تقاضا کالا ملی داشته باشند،تولید کننده نیز با اشتیاق و انگیزه به تولید ادامه می دهد و زمینه اشتغال یشتر جوانان فراهم خواهد شد.

  4)رسانه ها و ارگان های فرهنگی

  باید توجه داشت که برای نهادینه کردن “خرید کالای ایرانی”،وزارت آموزش و پرورش،دانشگاه ها،ارگان های آموزشی و رسانه های خبری باید به موضوع “حمایت از کالای ایرانی”وارد شوند و با آموزش و تبلیغ کالای ایرانی ،مردم را به خرید کالای های ملی عادت دهند.

  در پایان باید گفت؛ برای برون رفت از بحران بیکاری ،فقر و اوضاع نابسمان اقتصادی، چاره‌ای جزء توجه به ظرفیت های داخلی و حمایت از تولید ملی نداریم، امید دارم در سال 97 در راستای رفع دغدغه‌های مقام معظم رهبری ،گام‌های عملی برای حل مشکلات اقتصادی و ایجاد اشتغال برداشته شود.

  از بذل توجه مخاطبان گرامی، ماهنامه بلوطستان و سایر رسانه ها کمال تشکر را دارم.

  امیرهوشنگ رشیدیان؛بلوطستان

  یک نظر

  1. زنده باشید؛تشکر از بلوطستان

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا