• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / تکیه بر آمار و ارقام ، نتایج غیر ملموس

  کارگروه اشتغال ،ستاد تسهیل ، پرطمطراق ، تهی از دستاورد

  تکیه بر آمار و ارقام ، نتایج غیر ملموس

   

   

   حجم بالایی از اخبار رسانه های لرستان اعم از نشریات و پایگاههای محلی تا خبرگزاریها و بخش های مختلف خبری صداوسیمای مرکز لرستان را اخبار پیرامون دو نشست های همیشگی از جمله کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید لرستان به خود اختصاص داده و تقریبآ انعکاس اخبار پیرامون این دو نشست به شاه بیت اخبار رسانه های لرستان مبدل شده است.
  بررسی و اتخاذ تصمیم درخصوص حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی به‌ویژه در موارد مربوط به تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام، تامین مالی، تعیین تکلیف بدهی‌های معوق و همچنین رفع مشکلات مرتبط با محیط‌زیست و منابع طبیعی و معادن و رفع موانع فراروی آنها موضوعاتی است که در نشستی موسوم به ستاد تسهیل انجام می گیرد و در مقابل مجموعه تصمیم گیریها و رویکردهایی که منجر به اشتغال زایی و حمایت از بازار کار و سرمایه گذاری می شود نیز در نشست هایی تحت عنوان کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان به بحت و بررسی و تصمیم گیری نهایی گذاشته می شود.
  از این رو هر دو نشست عمدتا دو نشست مهم و در صدر سیاست گذاری برای حوزه های اشتغال و سرمایه گذاری و تولید هستند که باید نتایج آنها ملموس و قابل ارزیابی برای افکار عمومی باشد زیرا عموم مردم به نوعی با این حوزه ها درگیر بوده و نتایج سیاست گذاری ها و اتخاذ تصمیمات در این جلسات بر زندگی مردم و بازار کار استان تاثیر مستقیم دارد و نمی توان آنرا انکار کرد.
  در حالی حجم وسیعی از اخبار رسانه ها مربوط به این نشست ها هستند که خروجی این جلسات برای مردم ملموس نیست و به واقع معلوم نیست که ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تا چه حد در نشست های رسمی توانسته است مشکلات حوزه تولید استان اعم از گره گشایی از موانع واحدهای تولیدی راکد و نیمه راکد را باز کرده و تا چه حد این نشست ها به رونق تولید در استان کمک کرده و یا در مقابل حاصل تصمیم گیریهای کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری لرستان آیا در طول سالهای گذشته به رونق اشتغال و ثبات اقتصادی و گسیل سرمایه گذاری به استان موفق عمل کرده است ؟
  بیش از 19سال است چرم و پوست استان تعطیل است ،کارخانه پارسیلون نمی چرخد و 25سال است کارگران این مجموعه بلاتکلیف شده اند ، نساجی بروجرد برای توسعه تولید و جلوگیری از تعطیلی بش هایی از کارخانه و رونق اشتغال نیازمند تسهیلات و حمایت دولتی و رفع مشکلات مربوط به بدهی های بانکی است ، کارخانه “سامان کاشی” بروجرد که روزگاری از برندهای معتبر کشور بود امروز دیگری تولیدی نداشته، کوره‌ در حال خاموش شدن دائمی و کارگران به جز معدودی کارگر همگی اخراج شده‌اند، بیش از 50 درصد صنعت سنگ استان ما در خواب مطلق است و 50 درصد دیگر که کار می‌کند یا با فعالیت کمتری دارند و یا نیمه فعال‌اند در حالی که ایجاد پایانه سنگ در لرستان همچنان یک رویاست و نتوانسته اند موانع اجرایی شدن را بر طرف کند.
  با این وجود اما مهم‌ترین مشکلات کارخانه‌های سنگ در استان لرستان نبود سرمایه برای بروزرسانی دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز است، از این‌رو بیشتر این واحدها خواستار استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای تامین نقدینگی هستند تا بتوانند در فضای رقابتی سالم به تولید بپردازند
  یخچال سازی از دیگر صنایع تعطیل استان است که قرار بود نهایتآ تا سال 96به گفته استاندار سابق لرستان تعیین تکلیف شود ،اما به دلیل بروز مشکلات در تولیدات و عدم حضور جدی در بازار به حالت رکود درآمده است، کارخانه سیمان دورود برای اینکه به فعالیتش ادامه دهد، نیازمند نوسازی تجهیزات است و بر همین اساس پروژه فاز چهارم آن در سفر دولت یازدهم به لرستان کلنگ‌زنی شد ولی از آن زمان تاکنون هیچ کار خاصی در آنجا انجام نشده است.
  پتروشیمی کوهدشت در اغما به سر می برد و نه آبی برای آن تخصیص یافته و نه سرمایه گذاری پای کار دارد ،ذوب آهن رومشکان در حد نام و تابلویی رها شده در بیابان به سر می برد. سیمان پلدختر با انواع و اقسام وعده ها مواجه شده اما عملا این پروژه نیز تعطیل است ، کارخانه سیمان سفید ازنا با سرمایه گذاری یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی و ایجاد اشتغال برای ۵۰۰ نفر قرار بود احداث شود !!! اما ….
  در کنار صنایع راکد و واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل مهاجرت شهروندان لرستانی به خارج از استان لرستان در حالی به پدیده ایی چالشی و نگران کننده در این استان تبدیل شده و پیامدهای نامطلوبی را برای استان لرستان بر جای گذاشته است.
  نتایج سرشماری 1395 نشان می‎دهد استان البرز با 50هزار و 885 نفر بیشترین مهاجر را طی این 5 سال به تهران داشته و پس از آن لرستان با 41هزار و 136نفر دومین استان مهاجر فرست به تهران بوده است.

   این آمار رسمی که حاصل نتایج سرشماری نفوس و مسکن در سال گذشته است نشان می دهد که لرستان به عنوان یکی از مهاجر فرست ترین استان های کشور به شمار می رود و روند مهاجرت مردم این استان به خارج از لرستان به ویژه تهران نه تنها کاهش نیافته بلکه هر سااله سیری صعودی به خود می گیرد و بسیار نگران کننده است.
  مطابق آمار رسمی که در بهار اوایل تیرماه سالجاری منتشر شده است استان لرستان با جهشی محسوس در حوزه بیکاری از نرخ بیکاری 8/11درصدی در بهار 96به 9/15درصد در بهار 97رسیده است !!!
  در سوی دیگر لرستان در بسیاری از حوزه ها از جمله مباحث زیر ساختی چون راه و حمل و نقل ریلی و هوایی و بهداشت و درمان و کشاورزی و آب و..عقب نگه داشته شده و یک استان کم بهره و توسعه نیافته است
  تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در حالی یکی از متولیان محوری اشتغال در لرستان محسوب می شود که گویا رسالت خود را صرفآ در ارائه برخی آمارهای رسمی خلاصه کرده و چندان در حوزه سرمایه گذاری ها برای ایجاد اشتغال از خود تحرکی نشان نمی دهد ،این در حالیست که فراهم شدن زمینه برای سرمایه گذاری یها و گسیل شرکت های مادر و هلدینگ های تحت پوشش وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حوزه تامین اجتماعی برای لرستان می تواند جهشی را در بازار اشتغال و حوزه سرمایه گذاری اقتصادی ایجاد کند.
  صنعت ؛معدن و تجارت یک پای دیگر دو نشست مهم اشتغال و ستاد تسهیل است ، تعیین تکلیف نشدن بسیار از طرح ها و صنایع راکد و نیمه تمام در حوزه صنعت و راکد بودن بیش از 30درصد از واحدهای تولیدی استان و بروز مشکلاتی در حوزه صنعت تنها بخش هایی از مشکلات حوزه صنعت لرستان است که هنوز گامی عملی برای برون رفت از آن برداشته نشده است.
  حجم سرمایه گذاری ها در لرستان بسیار پایین است و در مقابل صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی با مشکل نقدینگی مواجه و عمدتآ بدهکاران سیستم بانکی لرستان هستند و شاید عمده ترین مانه اشتغال و سرمایه گذاری و تسهیل در توملید همین سیستم بانکی است که به هیچ کس خود را پاسخگو نمی داند و به کار خود ادامه می دهد.
  کسی همه این مشکلات را نمی تواند معطوف به دوره ای خاص کند اما واقعیت این است که در دوره کنونی نیز عملا گامی در جهت رفع موانع برداشته نشده است.
  پایین بودن سرانه درآمد در استان و به‌تبع عدم پس‌انداز و کمبود منابع مالی بانک‌ها، سبب شده که بانک‌ها قدرت وام‌دهی نداشته باشند در نتیجه اقتصاد استان ضعیف است و سرمایه‌گذاری داخل استان رخ نمی‌دهد.
  حال جای سوال است که مدیران استان عمده وقت خود را در نشست های اداری به ویژه در حوزه های اقتصادی چگونه می گذارانند و خروجی نشست های کارگروه اشتغال و ستاد تسهیل چیست ؟ شاید پاسخ های حوزه هایی نظیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان ،بانک ها ،صنعت ،معدن و تجارت ، فنی و حرفه ای ، مدیریت برنامه ریزی استان ،حوزه اقتصادی استانداری و..به افکار عمومی و بیان میدانی دستاوردها نه تکیه بر آمارهای کاغذی همیشگی ،بتواند این سوال را پاسخ دهد که وقت مدیران تصمیم گیر استان در حوزه اشتغال و سرمایه گذاری و رفع موانع تولید در چه مواردی صرف شده و دستاوردها و خروجی کارها کدام است ؟

  عباس دارایی/ سردبیر پایگاه بلوطستان

  این مطلب در شماره 356شهاب آسمانی منتشر شده است

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا