• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / نقش تنبل ها در وضع موجود و سیبل شدن امیری

  حمایت از شیخ اصغر و تاملی چند بر برخی مواضع

  نقش تنبل ها در وضع موجود و سیبل شدن امیری

   

  “کلام و سخن شیخ اصلاحات لرستان “حاج اصغر دولتشاه ” مورد حمایت و تحسین من است”، این جمله کوتاه از سوی برخی از فعالین سیاسی و مجازی استان در 24ساعت گذشته دست به دست می گردد تا با حمایت از دولتشاه فعال سیاسی اصلاح طلب لرستان در فضای مجازی ، به آنچه سخنان او در نشستی در استانداری لرستان بوده است ،واکنشی حمایتی  نشان داده شود. دولتشاه در جلسه ای با حضور مشاور ایثارگران وزیر کشور در استانداری لرستان بیان کرده بود:”  «استان لرستان از جمله امن ترین استانهاست و نقش مهمی در دوران دفاع مقدس در صیانت از انقلاب و کشور داشته است و شایسته نیست الان وضعیت اقتصادی مناسبی نداشته باشد».

  این سخنان گویا با واکنش معاون اقتصادی استاندار مواجه شده به گونه ای که دولتشاه در تشریح این واکنش به یکی از نشریات استان گفته است :

  ” به محض بیان مشکلات اقتصادی معاون استاندار مانع صحبت ها و بیان واقعیت از زبان من  شد و گفت که صحبت های من ارتباطی به جلسه ندارد.” وی در ادامه بیان کرده است :” مشکلات اقتصادی مردم را کلافه کرده است اما آقایان دست در گوششان گذاشته و چشمهایشان را بر واقعیت بسته اند.”

  تردیدی نیست که مشکلات اقتصادی مردم را کلافه کرده و این موضوع نه تنها در لرستان بلکه در سطح کشور ملموس و نمایان است  و آنچه هم که آقای دولتشاه در مقام یک ایثارگر و برادر شهید و جانباز بیان کرده است واقعیتی کتمان ناپذیر است زیرا همچنان که این فعال سیاسی به خوبی بیان کرده است ،”وضعیت اقتصادی لرستان در شأن مردم این استان نیست”.

  اگر از این منظر به گفته های دولتشاه نگریسته شود شکی نیست که او در بیان مشکلات مردم به ویژه در بخش اقتصادی گفته هایش درست و منطقی است اما اینکه تا چه میزان گفته های او در آن جلسه که برای بررسی مشکلات جامععه ایثارگران و انتقال به مشاور ایثارگران وزیر کشور برپا شده است ،موضوعیت داشته و به کلیت جلسه مربوط بوده ، بحثی جدا از دغدغه هایی است که یک فعال سیاسی در بیان مشکلات جامعه اش می تواند بیان کرده و روایتگر آنها باشد .

  از این منظر موضوع قابل بحث است و باید سوال شود که افراد حامی شیح اصغر دولتشاه از گفته های او به عنوان واقعیت های جامعه لرستان حمایت می کنند یا گودرز امیری معاون اقتصادی استاندار را مقصر و مسئول وضع موجود اقتصادی استان می دانند ؟

  این عبارت حمایتی کوتاه از گفته های دولتشاه مبهم است زیرا در آن تشریح نشده است که به چه دلیل از این گفته ها حمایت می شود و به درستی مفهوم را نمی رساند که از منظر اینکه او از وضعیت استان در حوزه اقتصادی انتقاد کرده مورد حمایت است یا از این منظر که امیری گفته های او را بی ارتباط با جلسه مشاور ایثارگران وزیر کشور عنوان کرده است ؟

  اگر از منظر نخست به موضوع نگریسته شود باید بپذیریم وضعیت اقتصادی استان وضعیت مناسبی نیست و گرانی و بیکاری نگرانی عمده ای که جامعه ما با آن دست و پنجه نرم می کند و در این هیچ تردیدی وجود ندارد و کسی هم نمی تواند آنرا کتمان کند اما از منظر دیگر تاملات متعددی در موضوع وجود دارد و باید واکاوی شود .مجموعه ای از عوامل در رونق اقتصادی و یا بی ثباتی اقتصادی و بوجود آوردن مشکلات دخیل هستند و استان نیز به عنوان استانی محروم در سطح کشور مستثنی از مشکلات اقتصادی ایران نیست و اگر وضع لرستان در حوزه اقتصادی تشدید شده و مشکلات برجسته تر هستند بواسطه این است که ما به دلیل عدم بهره مندی از زیرساخت ها و امکانات و تعطیلی صنایع و کشاورزی سنتی و دامداری غیر صنعتی و بیکاری فزآینده سالهاست با مشکل مواجه و طبیعی است در مواجهه با تورم افسار گسیخته سطح ملی آسیب پذیرتر هستیم و این موضوعی است که نتیجه و ثمره یکی دو سال اخیر نیست و بیش از سه دهه است بر لرستان سایه افکنده است .

  در لیستی که در حمایت از شیخ اصغر دولتشاه چریک پیر و فعال ثابت قدم اصلاح طلب لرستان برخی افراد وجود دارند که آنها اگر بیشتر از مسئولین استان در وضع موجود جامعه لرستان دخیل نبوده باشند بدون تردید کمتر مسئولیت نداشته اند و آنها نیز به نوبه خود باید پاسخگوی وضعیتی باشند که جامعه ما با آن مواجه شده است .

  بی ثبات کردن فضای سیاسی استان با برخی رفتارهای نسنجیده سیاسیون استان در ادوار مختلف انتخابات ها ، تقسیم بندی های نادرست در مجموعه استان اعم از شهری و غیر شهری ، شمال و جنوب ،وند ها ،بالاگریوه ای ها و..، بی تفاوتی نسبت به رخدادهای استان در عرصه مدیریت به ویژه انتصابات و عزل و نصب های فله ای ، اصرار بر رفتارهای وحدت شکنانه و بی دستاورد و تصمیمات جزیره ای و فرقه گرایی سیاسی …از جمله آسیب هایی بوده است که تک تک اصلاح طلبانی که امروز منتقد وضع موجود هستند در ارتکاب آن ها دخیل بوده و بیراهه نیست اگر بگوییم آنها کمتر از مسئولین استان در وضع موجود دخیل نیست.

  چرا مجموعه ای از امضاها و مواضع سیاسیون در قبال وضعیت متزلزل آموزش و پرورش استان در سه سال اخیر ذیل حمایتی  نظیر حمایت های مجازی از شیخ دولتشاه قرار نگرفت؟

  چرادر قبال جهاد کشاورزی و عزل های فله ای حامیان دولت و اصلاح طلبان سکوت پیشه شد ؟ چرا به میراث فرهنگی و نقش موثر آن در رونق اقتصاد و تولید و سرمایه گذاری در ادوار محتلف تا حالا کسی نپرداخته است ، به انتصاب مخالفین و نقش موثر  انتصابات همسو با نمایندگان در وضعیت موجود استان چرا کسی حاضر نشده است اشاره ای کرده و چنین موضعی بگیرد ؟

  اگر بپذیریم نمایندگان در مقام قانون گذار و ناظر بر اجرای قانون نقشی پررنگ دارند چرا این شیوه ای که به تازگی در فضای مجازی مرسوم شده و می خواهد گودرز امیری را مقصر وضع موجود استان قلمداد کند در نقد نمایندگان و مطالبه گری از آنها صورت نگرفت و کسی در قبال سهم خواهی ها فزآینده و عزل و نصب های فله ای و واگذاری های قلمروی دولت به آنها دم بر نزد ؟

  اگر وظیفه نماینده را قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون بدانیم سوال این است که این نمایندگان در قبال بررسی بودجه در صحن علنی مجلس ،چانه زنی برای افزایش اعتبارات عمرانی ،بهره مندی لرستان از اعتبارات ماده 180 ،اعتبارات ملی ،ایجاد ردیف های ملی ،اختصاص اعتبار برای پروژه های نیمه تمام ،سوال و استیضاح وزرا برای کمبودهای استان به استثنای دخالت های انتصاباتی ،سفرهای وزرا و معاونین آنها به لرستان ،مشارکت در طرح های محرومیت زدایی و..چه گام هایی برداشته و چرا عدم تحقق وعده ها را به دولت ربط می دهند و در قبال دخالت های فزآینده در امر انتصابات سعی می کنند آنرا به وظیفه خود یعنی نظارت بر اجرای قانون ربط دهند؟

  چرا برخی دوستان که در نقش واسط گر بین سهم خواهان و دولت ظاهر می شوند امروز در قبال وضع موجود استان که نتیجه آن واسطه گری ها و چشم بستن بر تضعیف حامیان واقعی دولت و خانه نشین کردن اصلاح طلبان و عزل سرمایه های مدیریتی این استان است سکوت کرده اند و برخی هم در فضای مجازی فرصت را غنیمت می شمارند تا با حمله به معاونی که البته به سهم خود باید پاسخگو باشد اما او تنها نمی تواند پاسخ دهنده به تمامی مشکلات استان باشد ، برای برخی دیگر بستری فراهم کنند تا قلمروی دیگر فتح شود ؟

  وضع اقتصادی استان و گرانی های کمر شکن تابع شرایط کشور است اما در استان همچنان که گودرز امیری بعنوان معاون اقتصادی استاندار باید با سیاست های درست و اصولی وضع موجود را بهبود بخشد برخی دیگر نیز مسئولیت دارند و منطقی این است نقش آنها در وضع موجود واکاوی شود . صفی خانی بعنوان مدیر سازمان عریض و طویل صنعت ،معدن و تجارت در حوزه تجارت و بازار و نظارت بر قیمت ها و  بازدار و جهاد کشاورزی و به ویژه دادگر مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی بخش هایی از پازلی هستند که چند سالی است  با انتصاب های خود زمینه ساز تقویت مخالفین دولت شده و امروز در قبال رسالت خود در حوزه کاری به ویژه بازار ،نظارت بر آن و تنظیم قیمت ها مسئولیت دارند و آنها نباید در سایه حملات و هجمه های سازمان یافته به امیری قرار گیرند . از استاندار لرستان نیز این انتظار به حق می رود که در چینش ها نقشی محوری ایفا و مهره های ناهماهنگ که نه تنها از منظر سیاسی دولت را در استان کم رمق کرده اند بلکه در حوزه کاری و کارایی نیز فعالیت های آنها زیر سوال است و به گفته او مدیران تنبل محسوب می شوند را ابتدا به مردم معرفی کرده و بیش از این با وضع موجود مماات نکند.

  عباس دارایی / سردبیر پایگاه بلوطستان 

  یک نظر

  1. بسیارشیوا وعالی بودواین کلا حرف منم هست
   به اعتقادمن نوددرصدمقصروضع موجودهمین نمایندگان منتخب ..وده درصدسایرعوامل وماشهروندان هستیم ودمقیاس بالاتر فقط اینوبگم دولت مقصر نیست اون تفکری که مخالف شادی ورفاه مردم هست وناقض برجام هست اونامقصرنداون کسانی مقصرند که باعث شدند اون همه قطعنامه علیه ایران منعقدشد واون قطعنامه هارو کاغذپاره میخواندندووووووو

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا