• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / تفاوت «ما» و «اونا»

  از "بست نشینی" برای یک عزل تا استعفا برای استیفای حقوق مردم

  تفاوت «ما» و «اونا»

   

  عباس دارایی/ نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه 14آذر ماه  در اعتراض به حذف بودجه مرتبط با تامین آب شرب استان بطور دسته جمعی استعفاء دادند. این استعفا در حالی در دستور کار مجمع نمایندگان این استان قرار گرفته است که 19منتخب مردم در انتخابات مجلس دهم به دلیل آنچه بی توجهی به مطالبات مردم این استان در خصوص تامین آب شرب و احیای زاینده رود و حذف ردیف اعتباری آنها از لایحه بودجه توسط دولت قلمداد شده از نمایندگی مردم استعفا کرده اند.

  این نمایندگان گفته‌اند که از زمان ارائه این استعفاء در صحن مجلس و کمیسیون های تخصصی حضور نخواهند یافت. در بخش انتهایی نامه استعفای 19نماینده اصفهان آمده است : “در صورتی که نتوانیم حداقل حق مردم استان و جمعیت چندین میلیونی را برای تامین آب شرب آنها از طریق این دولت تامین نماییم، دلیلی برای حضور و مسئولیت نمایندگی نمی بینیم و ما امضا کنندگان زیر استعفای خود را تقدیم و از زمان تقدیم از حضور در صحن و کمیسیون ها خودداری می کنیم تا تعیین تکلیف مشخص شود”

  استعفای جمعی ۱۸ نماینده استان خوزستان در سال ۱۳۹۲ در اعتراض به کاهش بودجه عمرانی استان خوزستان  در کنار استعفای 19نماینده اصفهان در اعتراض به عدم توجه دولت به وعده های خود در حوزه آب این استان   از جمله استعفاهای دسته جمعی بوده که در صحن علنی مجلس در راستای استیفای حقوق مردم این دو استان در 5سال گذشته صورت گرفته است . در کنار این دو استعفای دسته جمعی البته یک استعفای دسته جمعی دیگر نیز صورت گرفته که البته جنس آن استعفا با این دو استعفا تفاوت معنا داری دارد و آن اینکه استعفای جمعی ۱۸ نماینده استان فارس در اعتراض به انتخاب استاندار جدید فارس در سال ۱۳۹۴ بوده و یک استعفا و اعتراض سیاسی به شمار می رفت . دو استعفای قبلی  در نهایت با چانه زنی های مختلف به مرحله طرح در صحن علنی مجلس نرسید  اما به عنوان دو رخداد مهم 5سال اخیر مجلس در سطح افکار عمومی مطرح بود .

  موضوع استعفای 19نماینده اصفهان در مجلس قریب به سه هفته است که در صدر اخبار قرار داشته و به نوعی به عنوان یک  رخداد مهم در حوزه مجلس به شمار می رود و البته این موضوع شاید بیش از هر جای دیگری در لرستان مورد توجه افکار عمومی و رسانه ها قرار گرفته و این سوال در اذهان شکل گرفته است که نمایندگان لرستان در مجلس شورای اسلامی به چه کاری مشغول هستند و اساسا در راستای استیفای حقوق مردم بعنوان موکلین خود به چه شکلی عمل می کنند ؟

  انتخابات مجلس دهم در هفتم اسفندماه 1394برگزار و 9 نماینده بعنوان منتخب مردم لرستان در 7حوزه انتخابیه به مجلس راه پیدا کردند. از آن تاریخ تا الان  34ماه و همچنین از آغاز فعالیت های نمایندگان مردم در خانه ملت در هفتم خرداد 1395 تا امروز 31ماه می گذرد  و این نمایندگان در ماههای آخر سومین سال فعالیت خود به سر می برند و طبیعی است مردم بعنوان موکلین این وکلا از آنها انتظار داشته باشند عملکرد و بیلان کاری خود را ارائه بدهند و شاید بیراهه نباشد که با شنیدن خبر استعفای نمایندگان اصفهان آنها نیز انتظار چنین رفتارهایی را از نمایندگان خود داشته باشند.

  در استان اصفهان مجمع نمایندگان متشکل از نمایندگانی با گرایش های اصلاح طلبی و اصولگرایی است و با وجود اختلاف سلیقه اما در موضوع استیفای حقوق مردم آنها همسو و هم جهت با هم به یک وحدت موضوعی رسیده و در یک حرکت هماهنگ از نمایندگی مردم در خانه ملت استعفا کرده اند. گرچه این استعفاها امری صوری است و به دلیل برخی سازوکارها در آئین نامه داخلی مجلس باید مدت زمانی برای بررسی استعفاها به صورت موردی در صحن علنی اختصاص یابد که با توجه به بررسی بودجه در صحن در هفته های آینده این موضوع منتفی می شود اما در هر صورت این حرکت را نمی توان به صرف نمادین بودن حرکتی تبلیغی دانست زیرا می تواند ثمر بخش بوده و  به دلیل آنچه هماهنگی موضوعی این نمایندگان در راستای تحقق مطالبات مردم است ، منتج به نتیجه خواهد شد .

  فراموش نکنیم 7نماینده استان لرستان 17روز بعد از  شروع کار نمایندگی خود در 25خرداد سال  94طی تذکری به وزیر کشور به انتصابات استاندار وقت اعتراض کردند و یکی از موارد اعتراضی که به امضای اکثریت نمایندگان استان رسیده بود ، اشاره به جابجایی بخشدار چابلق بعنوان یک انتصاب سیاسی بوده و در آن برهه البته آن تذکر با انتقاداتی روبرو شد . رفت و آمدهای پرتعداد و بست نشینی  برخی نمایندگان استان به وزارت خانه های آموزش و پرورش و کشور و ارشاد برای تغییر در راس هرم مدیریتی  استان و یا گفتگوهای متعدد برخی نمایندگان در انتقاد از انتصابات استاندار سابق و یا انتقادات نمایندگان از چینش های استاندار فعلی در حوزه عمرانی و سهم خواهی های فزآینده از آموزش و پرورش از تغییر در راس مدیریت های شهرستانی تا تغییرات معاونتی و در نهایت جابجایی های ستادی و مدرسه ای و آموزشی و .. عمده فعالیت هایی بوده ند که در سه سال گدشته از سوی نمایندگان استان انجام گرفته اند .

  استعفای نمایندگان اصفهانی هیچ شائبه سیاسی نداشته و صرفا در راستای فشار به دولت در جهت تلاش برای احیای ردیف آب شرب این استان و احیای زاینده رود بود اما آیا انتقادات نمایندگان از استاندار سابق ، مصاحبه های متنوع برخی علیه حنان مدیرکل ارشاد ، تلاش های وزارت خانه ای برای جابجایی ها مدیران آپ شهرستان ها و فشارها برای تغییر کریمی فر و خدانظر دریکوند و زینی وند مدیران کل آپ استان در سه سال گذشته ، سخنان غیر متعارف یک دیپلمات  در نمازجمعه بر علیه معاون عمرانی استاندار ، جمع آوری امضا در صحن علنی مجلس برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش ، تذکر به وزیر کشور ، فشار برای عزل معاون سیاسی امنیتی استاندار ، تلاش برای عزل مدیرکل وقت بهزیستی استان و متعاقب آن فشار به وزیر پیشنهادی کار و مشروط کردن رای اعتماد در ازای عزل مدیرکل لرستانی بهزیستی البرز ، عدم اقناع از تغییر و تحول های فله ای آموزش و پرورش و دهها مورد مشابه فعالیت هایی در مسیر استیفای حقوق مردم لرستان قلمداد می شود ؟

  آیا این فعالیت های سه ساله که عمدتآ در راستای تغییر و تحولات مدیریتی و انتصابات خلاصه شده و نکته دیگری که در صحن علنی مجلس نمایندگان ما را برجسته کرده باشد به چشم نمی خورد ، می تواند از نمایندگان ساکت استان همچون استعفای نمایندگان اصفهان نمایدگانی خبر ساز و مورد توجه بسازد ؟

  آنچه جای تامل دارد این است که برخی از نمایندگان لرستان در حالی وظیفه خود را قانون گذاری می دانند که در قبال ضعف های مدیریتی و کارهای انجام نشده و وعده های محقق نشده نه تنها خود را پاسخگو نمی دانند بلکه سعی می کنند بواسطه اینکه کار اجرایی در حیطه اختیارات مجلسی ها نیست آنرا به دولتی ها ربط داده و توپ را به زمین قوه مجریه بیاندازند ،این در حالیست که نیروهای منتسب به نمایندگان عمدتآ در دو سال گذشته در ادارات و دستگاههای اجرایی بکار گمارده شده و آنها در روند انتصابات از تصمیم گیرندگان دولتی دست بالاتری داشته و عملا قوه مجریه در استان زیر سایه مقننه ای ها قرار گرفته و آنها نمی توانند وعده های غیر محقق را به دولتی ربط بدهند که مجموعه دولت در استان را نیروهای منصوب و منتسب به نمایندگان تشکیل می دهند و بیش از هر چیز وکلای مردم در قبال وضع موجود نقش داشته و باید در مواجهه با مطالبه گری مردم و سوالات افکار عمومی در چرایی این وضعیت و عملکرد دو ساله شان پاسخگو باشند.

  در لرستان مرسوم است که برخی وکلا خود را در تمامی امورات انجام گرفته عمرانی از قبیل نهر آب روستاها گرفته تا برق رسانی و گازرسانی و رفع مشکلات آب آشامیدنی و افتتاح یک پارک و…سهیم می دانند اما در قبال پروژه های نیمه تمام ،روند کاهشی اعتبارات عمرانی استان،عدم تخصیص های به موقع و کمبود تخصیص ها در نظام اعتبارات ،رتبه نازل لرستان در حوزه اشتغال ،بیکاری ،فقر ،عدم تحقق وعده های انتخاباتی ،ضعف مدیریتی و..نه تنها پاسخگو نمی دانند بلکه خود را غیر پاسخگو دانسته و اعتقاد دارند آنچه انجام گرفته مربوط به آنهاست و کمبودها را نیز باید دولتی ها رفع کنند !!!

  اگر وظیفه نماینده را قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون بدانیم سوال این است که این نمایندگان در قبال بررسی بودجه در صحن علنی مجلس ،چانه زنی برای افزایش اعتبارات عمرانی ،بهره مندی لرستان از اعتبارات ماده 180 ،اعتبارات ملی ،ایجاد ردیف های ملی ،اختصاص اعتبار برای پروژه های نیمه تمام ،سوال و استیضاح وزرا برای کمبودهای استان به استثنای دخالت های انتصاباتی ،سفرهای وزرا و معاونین آنها به لرستان ،مشارکت در طرح های محرومیت زدایی و..چه گام هایی برداشته و چرا عدم تحقق وعده ها را به دولت ربط می دهند و در قبال دخالت های فزآینده در امر انتصابات سعی می کنند آنرا به وظیفه خود یعنی نظارت بر اجرای قانون ربط دهند؟

  چرا در صحن علنی مجلس نمایندگان لرستان همچون وکلای اصفهانی برای حق آبه استان ، سدهای رها شده لرستان ، ایجاد ردیف ملی ، صنایع راکد استان ، وضعیت بیکاری این دیار و دهها مشکل و مطالبه دیگر مردم خودشان را نشان نمی دهند ؟

  این مطلب در شماره اخیر شهاب آسمانی منتشر شده است 

   

  2 نظر

  1. کامبیز نجات پور

   نماینده بطور ذاتی مجری خواسته های مردم است چون با بدست آوردن رضایت موکلین خود زمینه کسب رای در انتخابات آینده را مساعد میکند
   خواسته مردم لرستان از نمایندگان عزل و نصب مسئولین است و بس
   پس نتیجه میگیریم نباید از نمایندگان لرستان انتقاد کرد

  2. بله جناب دارایی .واقعا نماینده ما ونماینده مردم اونا

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا