• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / خبری / اجتماعی / آموزش و پرورش ایران، مظلوم تاریخ

  احمد لطفی

  آموزش و پرورش ایران، مظلوم تاریخ

  آموزش و پرورش مشکلاتش فقط کمبود فضای آموزشی، و حقوق کم معلمان و دبیران و کارکنانش نیست، حوادث غیر مترقبه، و ضعف زیر ساختها و مشکل وسایل گرمایی و سرمایی و   و از همه مهمتر قربانی دادن اطفال و نوجوانان و جوانانش در قالب دانش آموزان مقاطع گوناگون می باشد. تصادف و ویرانی و نقص فنی وسایل نقلیه در زمانی که به اردو می روند، مشکل عاطفی و روانی خانواده های دانش آموزان ، آتش گرفتن بخاری های نفتی و قربانی شدن اطفال معصوم، همه دل هر بیننده و شنونده ای را به درد می آورد.

  یکی از اتفاقات مهم در سطح خُرد ، و وجود عامل طبیعی سیل  در سال ۱۳۷۰ شمسی ،   در شهرستان دره شهر  به  وقوع پیوست.  و آموزش و پرورش این شهر دچار صدمه گردید.

  این سیل بنیان کن، دراین شهر باستانی  جان چند دختر معصوم و دانش آموز   را گرفت، و خانواده ه ی آنها و مردم شهر را متاثر و متآسف و متآلم  کرد.

  از آن حادثه ی تلخ ۲۷ سال می گذرد، به نوبه ی خودم از کانال سیمره فرهنگ تشکر می کنم که یاد این فرشتگان جویای معرفت که در مسیر مدرسه به منزل دچار حادثه شدند، و جسم پاک و معصومشان را سیل خروشان در برگرفت و با سرعت هرچه تمامتر به رودخانه ی سهمناک سیمره تحویل داد، و اونیز آنها را درکام خود بلعید. ترسی که آن کودکان در آن روز تجربه کردند کمتر از آن اطفال سیستان و بلوچستانی نبود که در کام آتش مظلومانه سوختند. آموزش و پرورش و هر معلم و شهروندی که به یاد سیل خروشان دره شهر می افتد قطعا” دلش به درد می آید و اشکش جاری می شود، برخی از شاعران در این باره شعر سرودند و برخی احساسات و خاطرات و شنیده و دیده های خود را از این روز غم انگیز که ابر تیره و سیاهی ازجنوب کبیر کوه آسمان را قیرگون کرد، و نافش را بر شهر رها کرد، و از ذات آبسایش رودخانه های فصلی و دائمی را پر از آب کرد و مسجد و خانه و مدرسه و خیابان را پر از آب نمود دختران معصوم دبستانی و راهنمایی که چند صد متر تا خانه شان در سطح شهر فاصله نداشتند پیک مرگ در قالب خشم طبیعت و  خروش سیل بنیان کن آن روح های پاک و جسم های نازنین را از جاکند و برای همیشه دل خویشان و اولیاء و معلمان را به درد آورد. روحشان شاد و وجودشان آمرزیده باد . چه غریبانه رفتند ، و چه دیر برایشان یادمان گرفتیم باشد که عذر تقصیر ما را بپذیرند، زیرا متولیان و مسئولان وقت  این حادثه را برای نسلها جا نیانداختند،  و نهادینه نکردند، که همیشه  باید به حفظ جان شهروندان خصوصا” دانش آموزان در اولویت باشد ، چرا که آنها آینده سازان کشور هستند، و کشوری که آموزش و پرورش قوی ای نداشته باشد، آن کشور گویی مُرده است.دلها بسوزد برای مادران و پدران داغدیده شان که سالها منتظر دیدن جنازه ی آنها بودند.

  نتیجه تصویری برای احمد لطفی مدرس دانشگاه پیام نور بدره

  احمد لطفی (مدرس دانشگاه)

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا