• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / ایران شانس اصلی قهرمانی جام ملت های 2019

  عباس دارایی

  ایران شانس اصلی قهرمانی جام ملت های 2019

   

  جام ملت های آسیا شروع شده و البته این دوره در قیاس با ادوار گذشته یک فرق اساسی دارد و آن اینکه برای اولین بار تعداد تیم های حاضر در این بازیها از 16تیم به 24تیم افزایش پیدا کرده است .

  افزایش تیم ها البته یکی از سیاست های کنفدراسیون فوتبال آسیاست تا فوتبال در این قاره توسعه پیدا کرده و فراگیر شود و تیم های درجه سه نیز فرصت حضور در سطح اول قاره کهن را پیدا کنند و از این منظر می توان از این دوره به عنوان دوره ای خاص در قیاس با سایر ادوار گذشته یاد کرد.

  ایران در کنار کره جنوبی بیشترین حضور را در این رقابت ها داشته و البته در کنار کره و عربستان با سه قهرمانی و ژاپن با چهار قهرمانی یکی از پرافتخار ترین تیم های شرکت کننده در این جام محسوب می شود.

  از آخرین قهرمانی تیم ایران 43می گذرد و در تاریخ پس از انقلاب با وجود همه درخشش ها و حضور های قدرتمند اما ایران نتوانسته است قهرمان جام ملت های آسیا شود.

  پس از کسب عنوان سومی جام ملت های 2004در چین با سرمربیگری برانکو ایوانکوویچ تیم ملی فوتبال ایران موفق به حضور در جمع چهار تیم پایانی جام ملت های سالهای 2015و2011،2007 نشده و ناکام مانده است و همین امر جام ملت های 2019امارات را متفاوت تر از ادوار گذشته ساخته و همه ایرانیان چشم انتظار درخشش ایران در این دوره و کسب عنوان قهرمانی هستند.

  کی روش سرمربی ایران در دوره گذشته نیز هدایت ایران را برعهده داشت و البته در دوره گذشته با کسب سه پیروزی در مرحله گروهی و شکست در ضربات پنالتی برابر عراق نتوانست ایران را راهی دور نیمه نهایی و کسب رتبه ای در آن جام کند. حکایت ایران و کی روش دراین دوره با حکایت دوره گذشته بسیار متفاوت است ، ایران پس از بازیهای قابل دفاع در جام جهانی 2014برزیل پای به رقابت های جام ملت های استرالیا گذاشته بود و ایران با هدایت او در ابتدای مسیری قرار داشت که او در 2011پایه گذاری کرده و البته اگر اشتباه داور در اخراج پولادی رخ نمی داد شاید او در جام گذشته با غلبه راحت بر عراق می توانست رویایی 40ساله ایران را محقق کند .

  او اما امسال پس از درخشش با ایران در جام جهانی 2018روسیه و پیکار با اسپانیا و پرتغال و مراکش غول های اروپا و آفریقا و کسب بهترین نتایج تاریخ ایران در جام های جهانی  بسیار متفاوت تر از دوره گذشته عمل کرده و  بازیهای محکم ایران در جام جهانی و پوست اندازی و تغییر نسل از تیم ملی تیمی ساخته است که چیزی غیر از قهرمانی نمی تواند برای کی روش و مردم نتیجه بخش قلمداد شود.

  ایران امروز فراتر از آسیا در مقابل تیم های هم قاره ای بی رقیب و شکست ناپذیر است و از سبک فوتبالی بهره می برد که کمتر تیمی در آسیا به راحتی می تواند برابر ایران و قدرت بالای تاکتیکی اش صف آرایی کند ، این تیم حتی در سطح اول فوتبال دنیا از قابلیت دفاعی و ساختار لایه لایه ای بهره مند است که به راحتی وا نمی دهد و از این حیث با کی روش ما از دفاعی صاحب سبک و روحیه ای شجاعانه بهره مند هستیم .

  ایران کی روش در بازی اول خود در جام ملت های آسیا برابر تیم یمن فوتبالی زیبا ،صاحب سبک ،مالکانه ،هجومی و ترکیبی ارائه داد و نشان داد علاوه بر بازی دفاعی و دفاع از زمین خودی می تواند با تغییر تاکتیک یک بازی هجومی و مالکانه نیز ارائه دهد و از این حیث در بازی اول خود نشان داد می خواهد از همه حربه ها و راههای پیروزی بهره ببرد به گونه ای که  در برابر هر حریفی بسته به شرایط از خود چهره ای متناسب ارائه می دهد .

  در بازی با یمن تیم ایران از آرایش 3-3-4بهره برد و یک بازی کم نقص ارائه داد ،گرچه برخی معتقدند یمن قابلیت بازی در بر ابر ایران را نداشت و یک تیم ضعیف بود اما مروری بر بازی غول های آسیایی نظیر کره و استرالیا و البته بازی تیم های درجه دو و درجه سه در روزهای نخست جام ملت های 2019 این موضوع را برجسته می سازد که ایران از همه غول های آسیایی صاحب سبک تر و متفاوت تر ظاهر شده و باید منتظر یک ایران متفاوت باشیم .

  ایران البته در بازی نخست دارای ضعف هایی نیز بود که در سایه برد پرگل برابر یمن قرار گرفت . تیم ملی در هنگامه ای که توسط دفاع حریف سازمان هجومی اش به هم می خورد در سازماندهی دفاعی و جلوگیری از شکل گیری حملات حریف آسیب پذیر است  که عمده ترین دلیل این موضوع غیبت سعید عزت الهی به دلیل مصدومیت است .

  غیبت عزت الهی هم در سازماندهی دفاعی و هم هجومی خط هافیک تیم ایران به چشم می آید و باید کی روش در بازیهای بعدی به ویژه مراحل حذفی برای این خلا یک فکر جدی کرده و چاره اندیشی کند. علاوه بر این در سمت چپ خط دفاعی ایران از یک خلا جدی رنج می برد و حضور حاج صفی در این سمت نمی تواند ایمنی لازم را برای ساختار دفاعی ایران ایجاد کند و لذا در این سمت نیز آسیب های متوجه تیم ایران است که البته به نظر می رسد کی روش در این سمت به عمد در بازی با یمن از حاج صفی استفاده کرده و شاید در بازی های بعدی محمدی به سمت چپ رفته و حاج صفی برای رفع آسیب پذیری هافیک در کنار امید ابراهیمی قرار گیرد.

  ایران با وجود این ضعف های که اشاره شد اما به طور قطع شانس اصلی قهرمانی در جام ملت های 2019امارات است و پس از 43سال بادی منتظر کسب افتخاری از سوی شاگردان کی روش باشیم که پیش از این به دلیل اتفاقات و بدشانسی ها و البته برخی ضعف ها حاصل نشده بود.

   

   عباس دارایی/ مربی درجه dآسیا

  *این مطلب در خبرگزاری برنا منتشر شده است

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا