• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / زمستانِ سرنوشت ساز خادمی

  استاندار در آزمونی سخت

  زمستانِ سرنوشت ساز خادمی

   

  حبیب اله خجسته پور معاون سیاسی امنیتی استانداری سمنان شد . این خبر کوتاه و البته قابل پیش بینی که از مدتها قبل در سطح گمانه زنی های رسانه و سیاسی استان مطرح شده بود عصر سه شنبه 23بهمن  در توئیتی از سوی شخص خجسته پور قطعیت یافته و او با انتشار خبر انتصاب خود بعنوان معاون سیاسی امنیتی استانداری سمنان از سفر زیارتی خود به کربلای معلی خبر داده و بدین ترتیب او پس از 24ماه و 16روز به کار خود در حوزه سیاسی استانداری استان پایان داد.

  تغییر خجسته پور که از 7آذر 1395به پیشنهاد هوشنگ بازوند استاندار وقت لرستان و حکم رحمانی فضلی وزیر کشور از فرمانداری خرم آباد به معاونت سیاسی امنیتی استاتداری لرستان ارتقا یافته بود در حالی عصر  سه شنبه قطعی شد که او بعنوان یک نیروی بومی و جوان مدارج مدیریتی خود را در سن 37سالگی از مشاوری استاندار وقت آغاز کرده و پس از مدتی بسیار کوتاه بعنوان فرماندار خرم آباد منصوب و بعدها نیز معاون استاندار شد .

  اینک در فضای پسا خجسته پور آنچه هنوز تعیین تکلیف نشده است ، سرنوشت معاونت سیاسی امنیتی استانداری لرستان است که بعنوان جایگاهی کلیدی در تیررس سهم خواهی ها قرار گرفته و در آخرین روزهای بهمن ماه سال 97 و دریک ماه مانده به بهار 98سید موسی خادمی استاندار کهکیلویه ای لرستان برای انتخاب جانشین خجسته پور به شدت تحت فشار است .

  فشارها عمدتآ از ناحیه نمایندگان لرستان در مجلس شورای اسلامی بر خادمی وارد می شود و به نظر می رسد عمده ترین دلیل تعیین تکلیف نشدن حوزه سیاسی استانداری برگرفته از همین فشارها باشد که خادمی را در مواجهه با هشت نماینده اصولگرای لرستان در شرایط بسیار دشواری قرار داده است .

  برخلاف گذشته اما سیاسیون اصلاح طلب لرستان در مواجهه با موضوع انتصاب معاون سیاسی امنیتی استاندار تقریبا صدای واحدی دارند و شاخص هایی همچون اصلاح طلبی ، هویت مشخص سیاسی ، همسویی با دولت ، استقلال در تصمیم گیری و اقتدار در عمل و تعامل با گروههای سیاسی و اجتماعی استان ویژگیهایی هستند که فعالان سیاسی اصلاح طلب استان در گفتگو با رسانه ها برای معاون سیاسی امنیتی آینده استاندار برشمرده اند.

  در نگاهی مهم تر اما اصلاح طلبان استان و قاطبه افکار عمومی نگران برگزاری انتخابات آتی مجلس است و از این منظر آنها به دنبال انتصاب فردی هستند که مستقل از جریانات سیاسی و بدون وابستگی و سرسپردگی به فرد و یا جریانی در امر برگزاری انتخابات ، حواشی را مدیریت و از رای مردم به بهترین نحو ممکن صیانت کند.

  استاندار لرستان خود نیز نیک می داند که آزمون اصلی او در هجدمین ماه از دوران استانداری اش در لرستان همین آزمون سخت انتصاب معاونت سیاسی امنیتی استانداری است و از این منظر او در آستانه یک تصمیم مهم قرار دارد که در آخرین روزهای زمستان می تواند به بهاری مطمئن و پایدار سلام کند.

  او در 18 ماه  اخیر از خود چهره ای آرام و کم حاشیه نشان داده و البته این آرامش چندان به مذاق منتقدین اصلاح طلب خوش نیامده ،زیرا این طیف معتقدند آرامشی که خادمی سعی در ایجاد آن دارد به مثابه تقویت مخالفین دولت با پرداخت به موقع سهم ها و اقناع آنان در همه زمینه هاست و در مقابل حامیان دولت چون با حلقه و محفل سهم خواهان در استان میانه ای ندارند چندان در حوزه های مدیریتی و چینش ها به کار گرفته نمی شوند  و از این رو خادمی تشدید کننده تقویت سهم خواهان و تضعیف کننده موقعیت اصلاح طلبان در استان بوده است و این موضوع تقریبا به شاه بیت و وحدت نظر قاطبه منتقدین اصلاح طلب استاندار لرستان مبدل شده است . این دیدگاه البته چندان هم همه قصور را نمی تواند متوجه شخص سید موسی خادمی کند زیرا دولت با رویکردی انفعالی در مرکز و تبدیل تعامل بین قوا ی مجریه و مقننه به تبانی دولت – مجلس در مسیر لاریجانیزه شدن فضای اجرایی کشور گام برداشته و اصلاح طلبان اصولا در تصمیم گیری ها جایگاهی ندارند و موج تغییرات در دولت دوم روحانی به جای حذف عناصر ناکارآمد و ضعیف ، اصلاح طلبان حامی دولت را در برگرفته و از دولت تقریبآرانده شده اند .

  در چنین فضایی نمایندگان استان  مدت هاست مسیر تعامل بین دولت و مجلس را به رویکردی مبتنی بر خواسته و انتظار برای تحقق سریع خواسته ها مبدل کرده و عزم آن را دارند که دولت در بست در استان لرستان در اختیار آنها بوده و بدون هیچ دردسری در دوره یازدهم نیز تکرار شوند.  خادمی با حجم زیادی از مطالبات اصلاح طلبان و البته نقدهای متنوع آنها از فضای موجود مواجه است و در مقابل نیز سهم خواهان خواستار برچیده شدن مخالفین از مسئولیت ها و یکدست شدن دولت در لرستان به منظور تحقق هدف مهم خود در آستانه انتخابات یازدهم مجلس هستند.

  خادمی از سوی وزارت کشور نه تنها آنطور که انتظار می رود حمایت نمی شود بلکه شدیدآ تحت فشار است ، دولت برای استاندارانش چندان دامنه وسیعی از اختیارات تعریف نکرده و توصیه اش حرکت در مسیر تعامل مبتنی بر رفع نگرانی ها وکلا و تحقق خواسته های آنها است .

  با این توصیف و در چنین فضایی استاندار بر ای انتخاب معاون سیاسی امنیتی اش باید در آخرین روزهای زمستان تصمیم گیری کند آن هم در آستانه سال 98 که آزمونی سخت تر پیش روی داشته و باید بعنوان مجری انتخاباتی مهم ، انتخاباتی رقابتی و سالم و بی حرف و حدیث برگزار کند.

  استاندار لرستان قطعا پس از 18ماه حضور در استان به یک جمع بندی و شناخت خوب از شرایط و فضای لرستان رسیده و نیروهای سیاسی استان را نیز می شناسد و بر ضعف ها نیز مشرف است ، او می داند که پاشنه آشیل گذشته یعنی انتخابات مجلس دهم چگونه استان را با چالش هایی مواجه کرده و این دستاورد منفی انتخابات گذشته به مانعی برای کار و فعالیت ،  فراروی او و دولت مستقرش  قرار دارد لذا باید دست به انتخابی بزند که در سال 98او را از هر گوه حواشی و حرف و حدیث انتخاباتی دور کند ، برای این منظوراو باید در قبال فشارهای کسانی که خود تا چند ماه آینده نامزد انتخاباتی هستند و در یک رقابت سخت باید حضور پیدا کنند  مقاومت کرده و تسلیم نشود . انتصاب فردی گمارده در حوزه سیاسی به منزله ورود خادمی به چالشی از نوع چالش بازوند و معاون سیاسی اش بود که آن حواشی را ایجاد کرده و دولت او با عدم رعایت اصل بیطرفی در برخی حوزه ها  بستر ساز شکست حامیان دولت در استان شد.

  لرستان با موج نارضایتی افکار عمومی از برخی انتصابات ضعیف  و سرخوردگی های حاصل از تزلزل دولت در قبال فشارها و سهم خواهی ها دیگر ظرفیت ورود فردی ضعیف و گمارده ای که بر خلاف میل استاندار بر او تحمیل شده باشد و تضمین دهنده موفقیت سهم خواهان در سال 98باشد  را نداشته و در  صورت بروز چنین وضعیتی باید منتظر چالش های متعددی برای کارگزاران دولتی  در لرستان باشیم که قرار بود با تدبیرش ، امید را به جامعه تزریق کند.

  عباس دارایی/ سردبیر پایگاه بلوطستان

  این مطلب در شماره اخیر هفته نامه شهاب آسمانی منتشر شده است

  یک نظر

  1. رو مشکانی اصل

   به نظرم بهترین گزینه برای تصدی معا ونت سیاسی استانداری یار دیرین امام راحل علیه السلام حا ج علی اصغر اسفند یاری می با شد

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا