• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / توجیه پتروشیمی کوهدشت

  به بهانه‌ی صحبت‌های اخیر استاندار لرستان

  توجیه پتروشیمی کوهدشت

   در خصوص راه‌اندازی ابر پروژه‌هایی هم‌چون یک پروژه پتروشیمی، مسائل مهم با توجه به اولویت‌ها به شرح زیر است:
  1- مطالعات امکان‌سنجی فنی و اقتصادی
  با توجه به این‌که سرمایه‌گذاری در هر پروژه‌ای نیازمند انجام مطالعات در خصوص شناسایی فرصت‌ها و تهدیدها و هم‌چنین شناسایی عوامل و مسائل اثرگذار در اجرای آن پروژه می‌باشد، اولین نیاز مقدماتی برای اجرای یک پروژه و هم‌چنین تامین منابع مالی آن انجام مطالعات امکان‌سنجی در هر پروژه می‌باشد. لکن به‌صورت خاص در یک پروژه پتروشیمی، که با سرمایه‌گذاری بسیار عظیمی می‌بایست اجرا شود انجام این مطالعات شرط لازم و ضروری است.
  2- اخذ موافقت اصولی و مجوز خوراک از وزارت نفت
  از مهم‌ترین چالش‌ها در اجرای یک پروژه پتروشیمی اخذ موافقت اصولی و مجوز خوراک می‌باشد. از آن‌جا که شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت متولی صدور این مجوزها است لذا صدور این مجوزها قطعاً با وسواس خاص و با توجه به جمیع جهات فنی و اقتصادی صورت خواهد گرفت. با توجه به تجربه نگارنده و هم‌چنین استفاده از تجربیات افراد دارای سابقه، قطعاً صدور مجوز خوراک و موافقت اصولی یک طرح پتروشیمی میسر نخواهد شد مگر این‌که آن طرح هم توجیه فنی و هم توجیه اقتصادی داشته باشد.


  3- تأمین مالی پروژه
  قطعاً مهم‌ترین مسئله در اجرای یک پروژه ملی مانند پروژه‌های پتروشیمیایی، مسئله تأمین مالی پروژه می‌باشد. از آن‌جا که این‌گونه طرح‌ها از نرخ بازگشت سرمایه و سودآوری مناسبی برخوردار هستند قطعاً این طرح‌ها همیشه مورد توجه سرمایه‌گذاران بزرگ بوده‌اند. از طرفی با توجه به میزان اشتغال و ارزآوری این پروژه‌ها، همیشه مورد علاقه و توجه دولت‌ها به عنوان سیاست‌گذاران اصلی حوزه صنعت و اقتصاد بوده‌اند. در نتیجه این‌که اگر یک طرح پتروشیمی چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ اقتصادی درست و مناسب تعریف شده باشد، هم دولت و هم بخش خصوصی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌باشند.
  4- زیرساخت‌ها (آب، برق، گاز، مخابرات، زمین، جاده‌ی دست‌رسی و…)
  تأمین زیرساخت‌ها از جمله وظایف دولت‌ها و سیاست‌گذاران صنعت و اقتصاد هر کشور می‌باشد. بلاشک اجرای یک پروژه بدون داشتن زیرساخت‌های مورد نیاز آن امکان‌پذیر نمی‌باشد اما واگذاری این بخش از کار به بخش خصوصی قطعاً چالش‌ها و مسائل مربوط به خود را دارد و با توجه به این‌که این پروژه‌های به‌صورت کلی دارای سود بالایی نمی‌باشند، بهتر است دولت با پذیرفتن بخشی از ریسک اجرای این قبیل پروژه‌ها، مسیر شکوفایی صنعتی و اقتصادی را برای بخش خصوصی هموار نماید.
  5- دانش فنی (لایسنس)
  خرید دانش فنی هم جزو مسائل مهم و لاینفک در اجرای یک پروژه پتروشیمیاییست که البته در سال‌های اخیر به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده امریکا، خرید آن با مشکلاتی روبه‌رو شده است ولی قطعاً در همین شرایط هم با استفاده از واسطه‌ها، امکان خرید دانش فنی وجود دارد.
  6- سایر مجوزها (جواز تأسیس، مجوز محیط زیست و…)
  صنعت پتروشیمی جزو صنایع سبز محسوب می‌شود و درصورتی که صاحبان پروژه از دانش فنی و تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده نمایند اخذ مجوز زیست محیطی مسئله بغرنجی نخواهد بود. کما این‌که در سال‌های اخیر مجوزهای زیادی در حوزه صنعت پتروشیمی از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست صادر شده است.
  جمع‌بندی
  جناب آقای استاندار محترم لرستان فرمودند که طرح پتروشیمی کوهدشت توجیه اقتصادی نداشته است و دلیل آن را هم هزینه 100 میلیارد تومانی جهت تأمین آب مورد نیاز این پروژه اعلام فرموده‌اند:
  ذکر چند نکته را بر خود واجب می‌دانم چرا که معتقدم اگر مشورت درستی در این خصوص صورت پذیرد قطعاً مسئولین محترم شهرستان و استان برای توسعه و آبادانی استان از بنده دل‌سوزتر هستند:
  اول این‌که توجیه اقتصادی داشتن یا نداشتن اجرای یک پروژه پتروشیمی را به تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز آن پروژه مربوط کردن اساساً کار غلطی است! چرا که قطعاً زمان انجام مطالعات امکان‌سنجی در یک پروژه فرض بر تأمین این زیرساخت‌ها از سوی دولت می‌باشد و نهایتاً قیمت تمام شده هر متر مکعب آب در هزینه‌های پروژه مدنظر خواهد بود. -همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد- تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز یک پروژه، یک مسئله علی‌حده از اقتصادی یا غیر اقتصادی بودن پروژه‌های صنعتی می‌باشد و مسئول تأمین آن نهادهای سیاست‌گذار (دولت) است.
  البته در دنیا و اخیراً هم در کشور عزیزمان از روش‌های اجرای پروژه‌های زیرساختی به صورت PPP یا مشارکت خصوصی دولتی (Public-Private Partnership) صورت می‌پذیرد و پیشنهاد می‌شود مسئولین محترم جهت تأمین زیرساخت‌ها مورد نیاز صنایع استان به این شکل از اجرا پروژه توجه فرمایند.
  جای تأسف دارد ولی می‌بایست یادآوری کنم در صورتی که پروژه سد معشوره اجرا می‌شد قطعاً بخش اعظم نیاز آب شرب، آب کشاورزی و صنعتی شهرستان برطرف می‌گردید و قطعاً می‌توانست در حل این معضل گره‌گشا باشد و به نظر می‌رسد که سیاست‌گذاران اقتصادی-صنعتی استان در زمان خود تأمین آب صنایع آب‌بر منطقه را نیز مدنظر خود قرار داده‌اند و از آن‌جا که نگارنده قصد عدول از چارچوب فنی و اقتصادی را ندارد، چرایی اجرا نشدن پروژه سد معشوره به عنوان یک سوال مبهم در ذهن باقی خواهد ماند!
  در پایان پیشنهاد نگارنده این‌که از فرصت بی‌نظیر به‌وجود آمده، کمال استفاده و بهره‌برداری صورت گرفته و به‌جای بها دادن به نظرات غیرکارشناسی، باتوجه به اهمیت اشتغال‌زایی و سودآوری این پروژه، هرچه سریع‌تر مقدمات اجرای پروژه مهیا گردد.

  حسین مرادی، بلوطستان

  این مطلب در بلوطستان شماره 27 بتاریخ 30/11/97 چاپ شده است.

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا