• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / خبری / اجتماعی / فرصتی ویژه‌ برای کوهدشتی‌های جویای کار

  منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی پارسیان

  فرصتی ویژه‌ برای کوهدشتی‌های جویای کار

  در راستای سیاست‌های برنامه چهارم توسعه سال 1384 مطالعات مکان‌یابی و استقرار طرح منطقه ویژه اقتصادی پارسیان مابین سه استان هرمزگان، بوشهر و فارس پیشنهاد شد و در سال 1389 طرح ایجادش به تصویب هیئت وزیران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.
  مطابق موافقت‌نامه شماره 40301004 طرح ساخت منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی پارسیان، از جمله طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ایست که موافقت‌نامه آن بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان دستگاه اجرایی مبادله گردیده است.
  «صنایع انرژی‌بر» که برای جلوگیری از خام‌فروشی گاز طبیعی، تولید محصولات با ارزش‌افزوده بیش‌تر، تکمیل زنجیره تولید پتروشیمی و فولاد از مواداولیه تا محصولات‌نهایی و افزایش صادرات غیرنفتی ایجاد می‌شوند به گروهی از صنایع مانند پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم گفته می‌شوند که سهم انرژی مصرفی آن‌ها نسبت به دیگر عوامل تولید در مقایسه با صنایع دیگر بالا بوده و نقش تعیین‌کننده‌ای در قیمت‌نهایی محصول آن‌ها دارد.
  منطقه‌ی ویژه‌ی صنایع انرژی‌بر پارسیان با هدف استقرار و تولید 4 میلیون تن فولاد، 18 میلیون تن محصولات پتروشیمی، 1.2 میلیون تن آلومینیوم، 6 هزارمگاوات برق در سال و احداث بندر پارسیان با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه 40 میلیون تن و تاسیسات آب شیرین‌کن با سرمایه گذاری بالغ بر 37.4 میلیارد دلار، تا کنون در منطقه دو واحد پتروشیمی با مجموع سرمایه‌گذاری 4.2 میلیارد دلار بنیان نهاده شده است.


  نزدیکی به مخزن گازی پارس جنوبی که در شعاع 150 کیلومتری آن قرار دارد، دست‌رسی به خطوط حمل و نقل دریایی و منابع آب، وجود گاز شیرین به میزان قابل برداشت بالاتر از 100 میلیون مترمکعب در روز (حوزه‌های تابناک، شانول، وراوی و هما که در مجاورت منطقه قرار دارند،) دست‌رسی به امکانات زیر بنایی موجود در سایت‌های پارس 1و2، ایجاد قطب جدید توسعه در کنار سایت‌های 1و 2 پارس، استفاده از ظرفیت‌های استان‌های هرمزگان، بوشهر و فارس برای توسعه و افزایش توان‌مندی‌های هم‌زمان کرانه و پس‌کرانه با استفاده از ظرفیت‌های توسعه ساحلی از جمله مزایا و نقاط قوت طرح به شمار می‌آیند.
  ایجاد و توسعه منطقه ویژه استقرار صنایع انرژی‌بر، ظرفیت مناسب و جدید صنعتی را در کنار بزرگ‌ترین مخزن گازی جهان (پارس جنوبی) در اختیار کشور قرار داده تا بتواند به یک مرکز بزرگ و جاذب صنعتی– اقتصادی تبدیل شود. عمق مناسب دریا، فضاهای زیستگاهی مناسب و دست‌رسی به فرودگاه و شبکه‌های حمل و نقل زمینی، شرایط بسیار مناسبی را برای توسعه صنایع انرژی‌بر در سایت پارسیان فراهم کرده است.
  تعیین اهداف کمی تولیدی برای منطقه در این مرحله با نگاه به هدف‌های توسعه صنعتی کشور و به منظور ایجاد و تجهیز زیربناها و تخصیص اراضی صورت گرفته‌ و حسب ضرورت و نیاز قابل تغییر و تطبیق است.
  منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان تسهیلاتی هم‌چون واگذاری 2500 هکتار زمین به سرمایه‌گذاران، تأمین زیرساخت‌ها آب، برق، گاز و مخابرات منطقه، معافیت‌های گمرکی برای واردات تجهیزات، جذب شریک داخلی برای سرمایه‌گذاری خارجی، حمایت برای اخذ وام از طریق منابع داخلی و خارجی، مشاوره در تمام مراحل اجرای پروژه و انجام عملیات اخذ مجوز اشتغال برای کارکنان خارجی سرمایه‌گذاران را در نظر گرفته است.
  به یاری خدا نهال این طرحِ عظیم ملی دیر یا زود به بار خواهد نشست و میوه‌ی شیرین آن را همگان خواهند چشید.
  اما آن‌چه ما را بر آن داشت تا از طرحی که هزاران کیلومتر دورتر از خاک لرستان قرار گرفته، سخن بگوئیم، چیست؟ و با فرض درست بودن مجموع عوامل ذکر گردیده و پیش‌رفت همه عوامل موثر مطابق روال وعده داده شده، چه فایده‌ای برای لرستانی‌ها خواهد داشت؟
  این مسئله از دو جهت حائز اهمیت است: اول این‌که ایجاد تنها یک طرح اساسی، درست و کارشناسی شده چه‌گونه می‌تواند یک منطقه را نجات دهد، یا به نابودی بکشاند؟ دو دیگر حضور فرزندی از اهالی دیار «سربرز» و «کز و کور» لرستان در آن‌جا و قرار گرفتنش در رأس هرم مدیریتی مجموعه است که سبب گردیده؛ امید اشتغال در دل خیل انبوه بی‌کاران زنده شود.
  این منطقه از استان هرمزگان، جز مناطق توسعه‌نیافته‌ای بود که تا دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد «گاوبندی» نام داشت؛ ولی پیرو درخواست اهالی و به سبب هم‌جواری با خلیج همیشه پارس، اسمش تغییر کرد و پارسیان نامیده شد، تغییری که خوش‌یمن بود و در پی آن منطقه توسعه یافت و رنگ بوی صنعتی شدن گرفت و برای اهالیش اشتغال آفرید.
  به‌گونه‌ای که آمارها می‌گویند هم‌اکنون این شهرستان کمتر از دو هزار نفر بی‌کار دارد و در یکی دو سال آینده به عنوان نخستین شهر بدون بی‌کار ایران معرفی خواهد شد.
  این طرح برای شروع گرفت و گیرهای فراوانی داشت و در سایه‌ی مخالفت‌های مردم منطقه، مدیران قبلی نتوانسته بودند کاری بیش از فنس‌کشی و مقدمات اولیه طرح انجام دهند تا این‌که سه سال پیس مدیریت آن به مهندس حسن شاهرخی سپرده شد.
  حضور این نیروی جوان جانی تازه به منطقه ویژه‌ی اقتصادی پارسیان بخشید، به‌گونه‌ای که طی پنج سال فعالیت پیش از او تنها برای کم‌تر از صد نفر اشتغال ایجاد شده بود، اما در طی سه سال حضور وی در منطقه رقم جذب نیروها به بالای دو هزار نفر رسید، روندی که امید اشتغال را برای بومیان و غیر بومیان دوچندان کرد.
  این طرح بناست، برای 60 هزار نفر اشتغال‌مستقیم و حدود 200 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کند. مطابق قانون جذب نیرو در چنین طرح‌های باید نیمی از نیروی به کار گرفته شده بومی باشد. این مدیر با تجربه به خاطر احترام، ایجاد علقه و نیاز منطقه در ابتدا سعی کرد بیش از پنجاه درصد از سهم اشتغال را به نیروهای بومی اختصاص دهد ولی آن‌گونه که مهندس شاهرخی با بلوطستان در میان نهاد، بنا دارد زین پس همه سهم پنجاه درصدی نیروهای غیربومی را مختص هم‌شهریان و هم‌استانی‌هایش کند.
  وی در این باره گفت: من برای رونق منطقه ویژه اقتصادی پارسیان زحمت زیاد کشیده‌ام و خون دل‌ها خورده‌ام، به همین خاطر حق دارم که از نتیجه‌ی آن‌ها برای ایجاد اشتغال هم‌شهریانم بهره گیرم. ایشان اظهار نمود: همه کمک کنید تا بتوانیم از این فرصت ویژه استفاده کنیم و نیروهای شایسته و کاردانِ هم‌ولایتیِ جویایی کار را شناسایی و به مرور زمان به کار گیریم.
  مهندس شاهرخی با بیان این‌که من مشتاقم و آمادگی دارم در این راستا کاری انجام دهم، تاکید کرد: افرادی که در این‌جا به کار گمارده می‌شوند، احساس مسئولیت قومی و اخلاقی کنند و به گونه‌ای خوب عمل نمایند که زمینه اشتغال سایر هم‌استانی‌ها فراهم گردد. علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت‌نام در سامانه اشتغال منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی پارسیان به نشانی

  job.psez.ir

  مراجعه نمایند.

  محمد بساطی [مدیرمسئول بلوطستان]

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا