• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / یکی از مشکلات خاص ما کمبود نیروی انسانی است

  مدیرکل منابع لرستان در نشست خبری با خبرنگاران استان :

  یکی از مشکلات خاص ما کمبود نیروی انسانی است

   

  مدیرکل منابع طبیعی لرستان گفت: لرستان بیشترین آسیب را از کانون‌ ریزگردها در کشور متحمل می شود. به گزارش بلوطستان شیرزاد نجفی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان به مناسبت هفته منابع طبیعی  اظهار کرد: با وجود اینکه لرستان در کانون ریزگردها قرار دارد  اما ریالی از محل اعتبارات ملی به ما تعلق نمی گیرد .

  وی با بیان اینکه یکی از مشکلات خاص ما کمبود نیروی انسانی است ،افزود:۷۰نیروی حفاظتی در لرستان وجود دارد که باید سطح دو میلیون و ۱۰۰هزار هکتار عرصه جنگلی را پوشش دهند.

  وی گفت: پیوست زیست محیطی در پروژه های عمرانی انجام نمی شود به طوری که ساخت آزادراه خرم‌زال 93 میلیارد تومان به جنگل‌های لرستان آسیب زد اما یک ریال خسارت جبران نشد. وی عنوان کرد: در بحث ریزگردها لرستان بیشترین آسیب را می‌بیند اما یک ریال از محل اعتبارات ملی برای جبران این خسارات وارد نمی‌شود چون می‌گویند لرستان کانون ریزگردها ندارد.

   

  نجفی خاطرنشان کرد: اگر اعتباری که برای جبران خسارت سیل اخیر در خرم‌آباد را یک سال برای انجام طرح‌های آبخیزداری هزینه کنیم برای همیشه مشکل سیل در خرم‌آباد رفع می‌شود.

   مدیرکل منابع طبیعی لرستان تصریح کرد: اگر اعتبارات در خرم آباد به سمت پروژه های آبخیز داری برود دیگر سیلاب این شهر را تهدید نمی کند. وی گفت:  منابع طبیعی لرستان در بین استان‌های زاگرس بی‌نظیر است چنانکه در لرستان 6 هزار و 900 متر برای هر نفر سرانه جنگل داریم در حالی که این میزان در سطح کشور کمتر از دو هزار متر است.

  وی عنوان کرد:  30 درصد از کره زمین را جنگل تشکیل می‌دهد که  این میزان در ایران 7 درصد بوده اما در لرستان 43 درصد است. وی به اقدامات منابع طبیعی لرستان طی 2 سال اخیر اشاره و عنوان کرد: امسال در سطح استان و در بحث اجرای عملیات بیولوژیکی و کاشت گیاهان دارویی بیش از 5 هزار و 500 هکتار عملیات احیایی انجام دادیم.

   

   

  وی گفت: در بحث توسعه باغات در اراضی شیب‌دار نیز امسال بیش از 2500 هکتار عملیات چاله کنی و کاشت نهال انجام شد. مدیرکل منابع طبیعی لرستان گفت: حدود 450 هکتار از اراضی ملی در سال 97 خلع ید شد و در مقابل بیش از 500 هکتار از اراضی ملی برای اشتغال زایی و توسعه استان واگذار شده است.

  نجفی ادامه داد: امسال 10 هزار همیار طبیعت در استان جذب کردیم که تعداد همیاران استان به 35 هزار نفر رسیده است و برنامه داریم این میزان را به 50 هزار نفر برسانیم.

  وی بیان کرد:  در سال 97 با 1600 متخلف حوزه منابع طبیعی در مراجع قضایی برخورد شده است. مدیرکل منابع طبیعی لرستان گفت:  یک طرح بین المللی با مشارکت کشور ژاپن در دورود برای افزایش مشارکت مردم و فرهنگ سازی در حال انجام است.

   

   

  خبر / عباس دارایی-بلوطستان

  عکس /مصطفی باقری – یافته

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا