• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / برجسته شدن جریانات سیاسی و رویکرد برنامه محوری با استانی شدن انتخابات

  شرح عباس دارایی بر گفتگوی نماینده پلدختر با خبرگزاری ایسنا

  برجسته شدن جریانات سیاسی و رویکرد برنامه محوری با استانی شدن انتخابات

   

  نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی گفته است :  با استانی شدن انتخابات ارکان قدرت و ثروت به مجلس راه می‌یابند.  سید حمیدرضا کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد ه است : در بحث استانی شدن انتخابات، مجلس همچنان مصر است این مهم عملیاتی شود / البته نظر نهایی این فرآیند بستگی به شورای نگهبان دارد و هنوز قانون انتخابات به طور کامل تصویب نشده است / استانی شدن انتخابات به ضرر مناطق کوچک است. با توجه به اینکه ارتباطات نمایندگان با مردم تنگاتنگ است یقینا استانی شدن سبب می‌شود ارتباطات کمتر شود. / هزینه استانی شدن انتخابات بالاست و برای کاندیداتور و دولت هزینه‌بر خواهد بود.  نماینده مردم پلدختر و معمولان عنوان کرد: در قانون اساسی به بحث حوزه انتخابیه اشاره شده است که استانی شدن انتخابات این ساختار و چارچوب را بهم می‌ریزد. / ساز و کار انتخابات باید به گونه ‎ ای باشد که ارتباط وکیل و موکل به حداقل برسد که با استانی شدن انتخابات این ارتباط به حداکثر می‌رسد. 

   بر خلاف اظهارات آقای کاظمی نمایده محترم مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی  ، استانی شدن انتخابات در قیاس با شیوه فعلی برگزاری انتخابات کاملا به صرفه خواهد بود زیرا انتخابات را سیاسی می کند و در آن سازوکار به نحوی صورت می گیرد که لیست های انتخاباتی در انتخابات مجلس تعیین کننده است و در طی این فرآیند هر جریانی باید برنامه و رویکرد حزبی خود را ذیل معرفی کاندیداهای خود برای مردم تشریح کنند.

  در چنین حالتی مردم به خوبی در جریان برنامه ها و رویکردهای کاندیداها قرار خواهند گرفت و پس از انتخابات نیز احزاب و جریانات سیاسی باید در قبال مطالبات مردم و وعده های انتخاباتی پاسخگو باشند و معیار قضاوت در خصوص عملکرد نمایندگان ، میزان تحقق وعده های انتخاباتی است .

  استانی شدن انتخابات هیچ تاثیری در ارتباط گیری بین وکیل و موکل ندارد و بالعکس در نبود نماینده حوزه فرعی ، سایر نمایندگان حوزه اصلی در قبال رای مردم و وعده های انتخاباتی پاسخگو بوده و انتخابات در فرآیندی تعریف شده و جریانی قرار می گیرد و جریانات محلی نمی توانند زمینه را برای انحصار در همه ابعاد ایجاد کنند.

  با تجمیع کاندیداها در یک لیست انتخاباتی ، یک جریان سیاسی هزینه های تبلیغات را عهده دار شده و در سازوکاری مشخص تبلیغات انتخاباتی را شکل می دهد. بر این اساس برنامه ها در قالب همایش ها و میتینگ های تبلیغاتی حزبی برپا و هر کاندیدی در کنار سایر کاندیداهای حزبی و لیستی در شهرستان ها برنامه های جریانی خود را تشریح کرده و صف بندی های سیاسی نیز مشخص و شفاف است و بر خلاف شیوه کنونی که برخی نمایندگان اظهارات خود را بر مبنای میزان توفیق محلی مطرح می کنند و چندان مواضع شفاف نیست ، هر لیست و جریانی در باب آنچه ترسیم کرده شفاف عمل خواهد کرد و به مردم پاسخگو خواهد بود.

  وظیفه نمایندگان قانونگذاری است بنابراین با استانی شدن انتخابات نماینده بیشتر وقت خود را صرف قانون گذاری و نظارت راهبردی کرده و بر روی مسائل کلان تمرکز می‌کند و از مطالبات خرد مردم حوزه انتخابیه اش دیگر خبری نیست.

   اصل 48 قانون اساسی تاکید بر توسعه متوازن استانها دارد، اما متاسفانه بنا به دلایلی  طبعا این گونه نیست و یکی از دلایل آن این است که نماینده ها ملی نبوده  نماینده ها و فکر شان معطوف به یک منطقه خاص بوده و فرصت اینکه بخواهند ملی فکر کنند وجود ندارد حتی امکان این هم وجود ندارد که ملی فکر کنند چون مردم حوزه انتخابیه چیز دیگری از آنها مطالبه می کنند.

  تقویت نگاه ملی و همچنین فعالیتهای احزاب سیاسی به جای طوایف و قومیت ها یکدیگر از نتایج مثبت این طرح است زیرا در این طرح، همه شهرستانها نماینده خواهند داشت و حوزه های انتخابیه به هم نخواهد خورد . اگر به طور مثال در استان لرستان که 9 نماینده دارد باز هم همان نه نماینده را خواهد داشت، و هر نماینده از شهرستان خودش شرکت خواهد کرد، اما کسی انتخاب خواهد شد که سواد و تخصص بالاتری داشته باشد.

  در صورت استانی شدن نمایندگان می‌توانند در مسائل کلان ملی مشارکت کنند و این باعث می‌شود مقداری دغدغه‌های منطقه‌ای کم شود و نمایندگان در مجمع به صورت قوی‌تر مسائل را حل کنند و در کنار آن به مسائل محلی بپردازند و آن‌ها را پی‌گیری کنند.

  وظیفه  نماینده قانون گذاری برای عموم کشور است و در اصل 84 قانون اساسی صراحتآ قید شده است که هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است که با استانی شدن انتخابات این مهم تا حدود زیادی محقق خواهد شد .

   

  عباس دارایی/ سردبیر پایگاه بلوطستان

   

  یک نظر

  1. با استانی شدن انتخابات دسترسی مردم به نمایندگان بسیار کمرنگ می شود و نمایندگان نیز اهمیت کمتری به این گونه ارتباطات مستقیم می دهند.

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا