• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / لرستان امیدوار به 98 در گذر از پیچ های سخت 97

  سال سخت ،پربار می شود ؟

  لرستان امیدوار به 98 در گذر از پیچ های سخت 97

   

  در حالی در زمستان آخرین روزهای خود را سپری می کند و کم کم صدای قدم بهار به گوش می رسد که جامعه لرستان در سال 97 متاثر از حواشی سیاسی و عزل و نصب هایی بود که در سه سال اخیر عمده رویکرد نمایندگان استان در مجلس به ان متمرکز شده است .

  لرستان متاثر از فضای سخت اقتصادی کشور سالی چندان پربار را سپری نکرده و به رغم تلاش های دولت مستقر در لرستان و تمرکز مدیریت ارشد دولت بر تکمیل پروژه های کلیدی اما نظام محدود اعتباری و دشواری های اقتصادی عملا مانع از تحقق آنچه شد که خادمی و تیمش در استان برای بهره برداری از 117طرح کلیدی سیاست گذاری کرده بودند. در کنار سختی های اقتصادی اما آنچه دولت را در استان با چالش های متعددی روبرو کرد سهم خواهی های فزآینده و فشارهای نمایندگان برای تغییرات سریالی در بدنه مدیریتی بود که عملا سید موسی خادمی نماینده ارشد دولت در استان را به خود مشغول کرد.

  با وجود حواشی متعدد سهم خواهان که بیشتر در حوزه عزل و نصب ها  به ویژه در حوزه آموزش و پرورش رقم خورد  اما خادمی با رویکردی آرام و بدون اینکه خود را درگیر حاشیه کند در مواجهه با فشارها سعی کرد به گونه ای عمل کند که قلمرو مدیریتی اش سقوط نکند و با شناخت بیشتر دریافت که برای عبور از روزهای سخت نیازمند تصمیمات منطقی و تدبیر و رفتار عقلایی است  ، او اگر با نظام محدود اعتبارات و حواشی نمایندگان مواجهه نمی شد به طور قطع در حوزه اقتصادی با تکمیل بخش عمده ای از پروژه های کلیدی در استان می توانست گام محکمی را در سال 97بردارد که البته محقق نشده و شاید این گام با فراغ بال بیشتر و سرگرم شدن نمایندگان به فعالیت های انتخاباتی در سال 98برجسته تر برداشته شده و در حوزه اقتصادی با تکمیل بسیاری از این طرح ها شاهد یک جهش محسوس باشیم .

  در سال 98اما مهم ترین چالش هایی که دولت مستقر در استان با آن روبروست ، انتخاب معاون سیاسی امنیتی استاندار و برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی است. برگزاری سالم و بی حرف و حدیث انتخابات تابع شرایط و مختصات خاصی است که این شرایط خود معلول مولفه ای مهم تر است و آن اینکه باید فردی در حوزه  معاونت سیاسی امنیتی استانداری بکار گمارده شود که عالم به مدیریت قاطع و مستقل در تصمیم گیری و مقتدر در حوزه عمل باشد .

  بین برگزاری سالم انتخابات ، معاونت سیاسی امنیتی استاندار و انتخاب بر اساس ذائقه و خواست مردم ارتباط معنا داری وجود دارد و نباید استاندار در انتخاب معاون خود تحت تاثیر فشارها به سمتی برود که حتی او را در انتخاب یک معاون ، بی اختیار کرده و او به مهره ای ضربه پذیر در قبال هر حمله ای از سوی سهم خواهان مبدل شود . دو چالش عمده دولت در استان با تدبیری درست می تواند به فرصت تبدیل شود در صورتی که سهم خواهان نتوانند در مسیر ریل گذاری برای سالی پربار مانع تراشی کنند.

  عباس دارایی/ سردبیر پایگاه بلوطستان 

  *این مطلب در ویژه نامه نوروزی دریای فرهنگ منتشر شده است

   

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا