• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / «هم به قـــــدر تـشنگــی» و «زوربــای یـونـانــی»

  معرفی کتاب: «نگاهی به فـرهنگ و باورهای مردم زاگرس»

  «هم به قـــــدر تـشنگــی» و «زوربــای یـونـانــی»

  نگاهی به فـرهنگ و باورهای مردم زاگرس

  از محمد نظری شاعر، نویسنده و پژوهش‌گر کوهدشتی از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۶ چهار دفتر شعر با عناوین خوشه‌ای از درخت‌انگور، پروانه‌ها گرد نور می‌گردند، پونه‌های دره‌ی دوردست، کوچه‌ی قاصدک‌ها این‌جاست و پنج مجموعه داستان با عناوین گربه‌ی روی شیروانی، دست‌های پنهان، گورکن، شاعر و درخت آلو، گنجشک وقفس و دو اثر پژوهشی با عناوین توری پر از صید مروارید، فرهنگ گویش لری و یک کار مشترک با عنوان افسانه‌هایی از مردم بالاگریوه به چاپ رسیده است.
  تازه‌ترین اثر پژوهشی
  در سال ۱۳۹۷ با عنوان نگاهی به فرهنگ و باورهای مردم زاگرس که بیش‌تر حجم کتاب را مجموعه مقالاتی در بر می‌گیرد که مربوط به دو قوم لک و لر می‌باشد. متن کتاب ۵۳۴ صفحه است که در قطع وزیری با جلد گالینگور در ۵۰۰ نسخه توسط انتشارات سیفا به چاپ رسیده است. طرح جلد کتاب کار داریوش جعفری می‌باشد.
  شمار مقاله‌های کتاب ۵۸ مقاله بوده که ۳۳ مقاله اختصاص به قوم لک دارد ۱۳مقاله اختصاص به لرکوچک دارد، سه مقاله اختصاص به زاگرس‌نشینان دارد و دو مقاله مربوط به سه قوم لک و لر و کرد می‌باشد. هفت مقاله پایانی که در پیوست آخر کتاب آمده از محمدحقوقی، عبدال‌علی دستغیب، توکل حیدرزاده خرم‌آبادی، محمدحسین آزادبخت، آرش طولابی، رضا یوسفوند و محمدبساطی می‌باشد که به شکلی مقاله‌هایشان مربوط به این دو قوم است.
  موضوعات کتاب ادبیات‌عامه، شاعران‌بومی و فارسی‌گوی، تاریخ منطقه، کتاب‌شناسی، آداب و باورهای زاگرس‌نشینان در مورد نوروز، شب‌چله و پدیده‌های سال می‌باشد.

   

  هم به قـــــدر تـشنگــی
  «هم به قدر تشنگی» گزیده‌ی اشعار استاد اسداله امیرپور است که به همت کریم امرایی طولابی گردآوری شده و به بناست به زودی توسط انتشارات طهورا در دست‌رس علاقه‌مندان قرار گیرد.
  کریم امرایی عمری در محضر استاد امیرپور بوده و کامل‌ترین مجموعه اشعار شاعر بنا به وصیتش در اختیار او قرار گرفته است. سال‌هاست علاقه‌مندان شعر و ادب لرستان منتظر انتشار مجموعه اشعار امیرپور هستند، امرایی به بلوطستان وعده داد: «به یاری خدا و با آمدن بهار و در سال جدید به انتظار مشتاقان پایان داده و نسخه‌ای دقیق از سروده‌های استاد امیرپور را در دست‌رس علاقه‌مندان قرار خواهم داد.»

  زوربــای یـونـانــی

  دومین کتاب برگردان حشمت‌اله آزادبخت روانه‌ی بازار کتاب شد. این نویسنده‌ی کوهدشتی پیش از این رمان تاریخی قلعه‌الموت، زندگی حسن صباح را با قلمی آزاد برگردان کرد و پس از آن برگردان رمان زوربای یونانی از وی منتشر و روانه‌ی بازار کتاب شد. این کتاب از سوی انتشارات نوید صبح تهران و در 5000 جلد منتشر شده است. رمان زوربای یونانی را می‌توان از کتاب فروشی‌های معتبر سراسر کشور تهیه کرد.

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا