• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / نامه پیشگیرانه فرماندار چگنی و بی توجهی میراث فرهنگی

  حکایت پلی که فروریخت

  نامه پیشگیرانه فرماندار چگنی و بی توجهی میراث فرهنگی

   

  تصویر ذیل، نامه مبتنی بر مطالبه گری فرماندار شهرستان چگنی، قدرت اله ترابی‌ نژاد را نشان میدهد که قبل از شروع فصل بارندگی (تیرماه ۹۷)، خطاب به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، ( مونسان) درباره ضرورت اقدام آنی برای مرمت پل تاریخی کشکان شهرستان چگنی، نوشته شده است.

  در بارشهای کم سابقه اخیر که میزان دبی آب رودخانه کشکان را به بیش از ۳۳۰۰ مترمکعب بر ثانیه رساند و به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان ( میرزایی) در مدت یک صد سال گذشته بی سابقه بوده است، یکی از پایه‌های پل تاریخی کشکان که در قرن چهارم هجری قمری ساخته شده است متأسفانه تخریب شد و تخریب این پایه پل، به نوعی تخریب یک سرمایه تاریخی متعلق به همه بشریت است.

  نامه نشان میدهد فرماندار شهرستان چگنی که مسئولیت ستاد بحران شهرستان را هم عهده‌دار است با رویکرد مدیریت پیشگیرانه و در فصل تابستان ۹۷، خواستار اقدام با قید آنی برای مرمت پل تاریخی کشکان شهرستان چگنی شده است.

  پل و طاقهای موجود بیش از یک ۳۰۰ متر طول دارد و به شماره ۳۵۵ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. زمانی که قرن‌ها پیش، این پل مورد استفاده قرار می گرفته است بیش از ۱۵۰۰ متر طول داشته است.

   

   

   

  ترابی نژاد در این نامه، خواسته است که مبلغ چهار میلیارد تومان اعتبار برای مرمت پل تاریخی کشکان، اختصاص یابد. ذیل نامه هم دستور صادر شده است اما در عمل و اجرا، این دستور تا کجا پیش رفته است؟ ( حوزه کاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری).

  طبیعی است مرمت اصولی آثار تاریخی و برنامه‌ریزی عملیاتی پیشگیرانه میتواند از وقوع حوادث تلخ بکاهد. توجه به این موضوع، نشان از نقش زیربنایی عوامل انسانی در پیشگیری از حوادث و بحران‌های احتمالی دارد.

  سازمانهای مردم نهاد حوزه میراث فرهنگی و گردشگری نیز رسالت اجتماعی دارند موضوع را از طریق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان، پیگیری نمایند.

  شهرام شرفی / چکیده خبر

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا