• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / لزوم هم‌صدایی مجمع نمایندگان لرستان تا رفع مطالبات بر زمین مانده مردم

  آرش کاظمی

  لزوم هم‌صدایی مجمع نمایندگان لرستان تا رفع مطالبات بر زمین مانده مردم

   

   

  «سرچشمه شاید گرفتن به بیل/ چو پر شد نشاید گرفتن به پیل»

  با توجه به بارندگی‌های بی‌سابقه اخیر و اینکه در بعضی از مناطق کشور وضعیت خوبی داشتیم شاهد آن هستیم که به دلیل بارش‌های خوب در استان‌های بالادست خوزستان مخصوصاً لرستان بعد از پنجاه سال دریچه‌های سد دز باز شد.

  آب رهاشده معادل کل ظرفیت نهایی پشت سد گاشمار (معشوره) در صورت ساخت می‌باشد. حال با توجه به وضعیت بد آبی در برخی نقاط لرستان چون کوهدشت و رومشگان و اینکه هرسال خسارت‌های جبران‌ناپذیری به کشاورزان و مردم این مناطق وارد می‌شود. و امروز ریس جمهور گفتند آب را از دریچه‌های سد دز رها کنید و خسارت وارده را هم می‌پردازیم.

  حال این سؤال از مجمع نمایندگان استان مطرح می‌شود پس کجایید؟ چرا هیچ عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دهید؟ آیا وقت آن نرسیده فکری اساسی برای این وضعیت بکنید آیا نمی‌شود پول این همه خسارات را صرف ساخت سدهای گاشمار (معشوره) و بختیاری کرد تا آب لرستان که در استان دیگر سریز می‌شود و به دشت‌های عراق هدایت می‌شود یا به دریا می‌ریزد در لرستان بماند و منشا خیر و برکت برای کشاورزان محروم این دیار باشد؟ چطور آب از لرستان به استان‌های مجاور می‌رود ولی در خود استان مورداستفاده قرار نمی‌گیرد؟ این در حالی است که اخیراً استان لرستان قطب کشاورزی و دام‌پروری هم قرار گرفته است که این مقوله با رویه‌ای که دولت در پیش گرفته است هیچ‌گونه همخوانی ندارد مگر کشاورزی و دام‌پروری بدون تخصیص مناسب آب امکان‌پذیر است؛ و یا در همین سیل بهمن‌ماه خرم‌آباد اگر سد مخمل‌کوه وجود می‌داشت این‌همه خسارت به شهروندان می‌رسید؟ حال  آمد شتر و بار ببرد.

  آرش کاظمی / بلوطستان

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا