• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / معشوره خواسته تاریخی مردم لرستان

  استاندار: لرستان آب پایدار ندارد

  معشوره خواسته تاریخی مردم لرستان

   

  استاندار لرستان مهمترین هدیه دولت به استان را تجدید نظر در تخصیص آب حوزه کرخه و کارون عنوان کرد. سیدموسی خادمی در جلسه ستاد بحران استان که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، اظهار کرد: هنوز مصوبات سیل گذشته ما علی‌رغم اینکه به وزارت ارسال و در اختیار سازمان مدیریت قرار گرفته به تصویب نرسیده است.

  وی با بیان اینکه تقاضا داریم که همه آنها را با جلسه امروز تجمیع کنیم، افزود: برخی مشکلات ما در آن مصوبه بهتر دیده شده و اگر با هم تجمیع شوند نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

  خادمی با گلایه از اینکه در بحث تخصیص آب در حق لرستان ظلم شده است، ادامه داد: حدود یک سال است که به صورت جدی پیگیر موضوع هستیم اما به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

   

  استاندار لرستان بیان کرد: نمی‌توانیم تخصیص پنج میلیون مترمکعب را بگیریم و این برای مردم قابل قبول نیست چراکه ۱۲ میلیارد مترمکعب آب از استان خارج شده و بعد تمام ظرفیت سدهای استان ۲۸۰ میلیون مترمکعب است.

  وی با بیان اینکه همین سدها ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند که به بهره‌برداری برسند، افزود: اگر تمامی این سدها به اتمام برسند ظرفیت کل آب استان ۵۰۰ میلیون مترمکعب نیز نمی‌شود.

  خادمی با انتقاد از اینکه اجازه مطالعه داده نشد و تخصیص هم ندادند، گفت: متاسفانه بودجه بعضی از طرح‌ها با پیشرفت فیزیکی را نیز حذف کرده‌اند.

  استاندار لرستان خاطرنشان کرد: خوشبختانه سال گذشته نمایندگان و مسئولان تلاش خوبی در این رابطه داشتند و ما توانستیم بعضی از ردیف‌های بودجه را برگردانیم اما با اعتبارات ۲ و ۳ میلیاردی و حجم ۵ یا ۱۰ میلیون مترمکعبی که بزرگترین آنها سد معشوره است.

  وی سد معشوره را خواسته تاریخی مردم لرستان عنوان کرد و در ادامه با بیان اینکه در تمامی دولت‌ها و سفرهای ریاست جمهوری این سد مطرح شده است، افزود: هنوز هم وزارت نیرو اراده جدی برای شروع این طرح ندارد.

  خادمی اظهار کرد: امسال برای این سد پیگیری‌های زیادی شد و ۲۵ میلیارد تومان به آن اختصاص دادند که اگر این طرح با فرض ۲۷۰ میلیون مترمکعب گذشته اجرایی می‌شد حتما امروز تاثیرگذار بود.

  استاندار لرستان با یادآوری اینکه در سیل اخیر اگر پل موقت شهر خرم‌آباد تخریب نمی‌شد اسیب‌های زیادی به همراه داشت، ادامه داد: تخصیص ۲۷۰ میلیون مترمکعب قابل تنظیم است و حتما مشکل پلدختر، کوهدشت و چگنی را حل می‌کند.

  وی با بیان اینکه در هیچ کدام از شهرهای استان آب پایدار نداریم، افزود: آب تمامی آنها از چشمه تامین می‌شود و هیچ سدی برای شرب در استان وجود ندارد.خادمی تصریح کرد: این موضوع باعث بروز مشکلاتی خواهد شد و به لحاظ مباحث پدافندی نیز خطرناک است.

  استاندار لرستان میانگین اراضی آبی کشور به کل زمین‌های کشاورزی را ۴۶ درصد اعلام کرد و با بیان اینکه سهم لرستان ۲۳ درصد است، گفت: یکی از نیازهای اصلی ما سدسازی است و باید این طرح‌ها در استان شروع شوند.

  وی با تاکید بر لزوم اجرای طرح‌های آبخیزداری در استان نیز بیان کرد: این مهم را در سرشاخه‌ها باید جدی بگیریم و انتظار داریم وزارت جهاد کشاورزی در این راستا لرستان را کمک کنند.

  خادمی تصریح کرد: اگر در همین رودخانه خرم‌آباد چند کار آبخیزداری انجام می‌شد تمام زندگی مردم با ۱۰ تا ۱۵ درصد بارش و دبی از بین نمی‌رفت. استاندار لرستان اظهار کرد: در استان علاوه بر سدسازی به اقدامات آبخیزداری هم نیاز داریم چراکه خیلی کم انجام شده است.

  وی بیان کرد: مهم‌ترین هدیه‌ای که دولت می‌تواند به لرستان بدهد دستور به وزارت نیرو در تجدیدنظر برای تخصیص آب حوزه کرخه و کارون است چراکه از استان‌ها نظرخواهی نشده و متاسفانه دیدگاه کارشناسی قوی در تخصیص‌ها نیست.

  خادمی گفت: صراحتا می‌گوییم که در تخصیص‌ها مسائل اجتماعی کم منظور شده و به خاطر نگاه تکنیکال، استان‌ها را دچار مشکل کرده‌اند. استاندار لرستان با اشاره به خواسته دیگر استان از دولت اظهار کرد: اخیرا مصوبه‌ای برای توسعه مناطق شرق و غرب تصویب شده که در آن مدلی برای کل کشور طراحی کرده‌اند و ۱۰ استان توسعه نیافته یا کمتر توسعه یافته در آن منظور شد که ۷ استان دیگر اضافه شد.

  وی ادامه داد: با توجه به این مصوبه امتیازات خوبی از جمله سود تسهیلات ۵ درصد و دوره بازگشت سرمایه بیش از ۵ سال برای استان‌های مشخص شده در نظر گرفته‌اند که سه استان لرنشین لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری جز آن نیستند.خادمی افزود: از دولت درخواست داریم که این سه استان را نیز در این مصوبه بیاورند تا شاید مشکلات آنها حل شود.

  2 نظر

  1. مدافع محیط زیست

   این بیانات خنده دار است. همین سدسازی غیر اصولی خشک کردن هور العظیم و استفاده از زمین های هور توسط دولت بعنوان میادین نفتی و استفاده خصوصی(مردم) بعنوان خانه زمین کشاورزی و ….. و در بالا دست از بین رفتن جنگل های بلوط لرستان و ایلام کرمانشاه و بختیاری و گهکلویه به بهانه خوردن یک مرغ مردنی سر مژ بلی و … باعث و بانی این اتفاقات و سیل شده
   سد کرخه با اینکه اگر نباشش ایران با خطر قطحی گندم روبرو میشود ولی خود یکی از عوامل ورود زیرگرد است. و نابودی اکوسیستم
   چرا شما موجودات دوپا آنقدر بی رحم هستید؟
   ما 600 تا سد داریم با این همه بارندگی ظریفت همشون تکمیل نشد.
   این سد کوچک معشوره میخواهد چه گلی به سر ما بزند؟
   چرا بجای این سدها یکم راندمان آبی خود را در بخش کشاورزی بالا نمیبریم؟
   در دراز مدت مشخص میشود که چه بلایی سر مردم می آید. وقتی در حریم رودخانه ساخت و ساز صورت میگیرد
   حال باید دید این سد و آن سد بختیاری چه گلی به سر ما میزند. جز نابودی اکوسیستم
   اکوسیستم خوردنی نیست ها آقایان مسئول

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا