• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / فرهنگی / روزِ گلونی

  به بهانه‌ی 26 اردی‌بهشت | شاهپور لطفی

  روزِ گلونی


  ششم اردیبهشت را روز گلونی نام نهاده‌اند. حال در چه سطحی(استانیملی)نمیدانم اما این اتفاق به دلایلی واقعأ کار مهمی است. در واقع گلونی به عنوان میراث فرهنگی قوم لک ثبت ملی شده است. میراث یا ماترک در واقع باقیمانده‌های نسل‌های پیشین هستند که برای نسل امروز و فردا به یادگار مانده‌اند. حال بنابر یک ضرب‌المثل لکی که می‌گوید: « مال سایوه مه تی» واقعأ مهم است که میراث بدست چه کسانی رسیده‌است! با توجه به ضرورت‌هایی که دنیای امروز با وجود نهادهای ریز و درشت فرهنگی و رسانه‌ها و بازتعریف میراث فرهنگی و تحویل گرفته شدنش بوجود آمده است. و سالهاست آهنگ فخر فروشی به تاریخ، فرهنگ و آیین اقوام به فضای پژوهشی و رقابتی بر سر ثبت این میراث ورود پیدا کرده است.

  ضرورت دارد ما نیز هشیارانه به هوش باشیم و‌کاری بکنیم. چرا که صدای این آهنگ در جای جای دنیا به گوش می‌رسد. مثلأ سند خوردن مولانای شاعر بنام کشور ترکیه. امیدواریم که ساکنان جغرافیایی که مشترکات بسیاری در زمینه لباس و پوشش و گویش و …دارند این موضوع و رقابت برایشان تولید اصطکاک نکند و واقعأ رقم خوردن این موضوع در فضایی فرهنگی اتفاق بیفتد. با همه‌ی این‌ها، این روز را بنام گلونی بخاطر بسپاریم گلونی می‌تواند سرنخی باشد برای راه یافتن به مسیر ثبت سایر داشته‌های فرهنگ‌های بومی که در اقلیت به سر می‌برند و در مواجهه با فرهنگ غالب ملی کمتر مجال خودنمایی داشته‌اند. ثبت میراث فرهنگی و گرامیداشت‌ها راه خودنمایی فرهنگ‌های بومی است و با کمک رسانه‌ها این موضوع می‌تواند جهانی نیز باشد. گلونی یکی از معدود نشانه‌های دیرینه بودن قوم ماست که از لای خروارها غبار فراموشی دارد دستی تکان می‌دهد.

  گرامی‌اش بداریم شاید انگیزه‌ای باشد برای بیرون کشیدن سایر داشته‌هایمان از زیر آوار فراموشی می‌گویند گلونی قدمت ۳۰۰۰ ساله دارد می‌گویند ریشه‌اش به زنان کاسیت می‌رسد می‌گویند متعلق به دوران مادها و هخامنشیان است. هر چه هست در مراسم‌های شاد و سُورها و سُرورها آنرا بر سَرِ مادران خود دیده‌ایم و به همین مناسبت، به نشانه‌ی ادب و احترام به مادران و #جنسزن گرامی‌اش میداریم به نشانه‌ی فهم #هویت_ خویش گرامی‌اش می‌داریم. بدون تردید راه همین است در دنیای امروز برای گفتن خویشتن راستین، بایستی با درک داشته‌های خویش از کانال‌های فرهنگی، نامبردارشان کرد. به دیگران عرضه‌اشان داشت تا برگی از خویش در ذهن شلوغ دنیای امروز ورق زده‌باشیم. اتفاقا در دنیای امروز قوم لر و لک جغرافیای لرستان از این منظر هم سخت عقب افتاده‌ایم‌ و حالا که راهش را یافته‌ایم برای سایر داشته‌هایمان در همین مسیر گام برداریم. قامت بَرز و بلند دیروز قوم گلونی پُوش هیچ کم ندارد از سایه‌های امروز واقعأ مهم است که بتوانیم این روز را بهانه‌ایم قرار دهیم برای برگزاری یک جشنواره، برای مصوت کردن صامت‌ها مادران و دختران قوم ما گلونی را با رنگ‌های پر موسیقی و شاد و البته گره‌هایی خاص، بر سر می‌بستند. دلبری می‌کردند.

  در شادی‌ها می‌رقصیدند و میرقصاندند و از دیرینه‌ی تاریخ تا به امروز با آن سر و گوش هویت اصیل خود را جنبانده‌اند. گلبندی خاص زنان بوده است و البته مردان هم برای سفت کردن «شب‌کلاه» بر سرشان از آن استفاده کرده‌اند. تلفیقی معنا دار که می‌تواند مورد تحقیق معناشناسی قرار بگیرد به عنوان مثال اعراب در جنگ‌ها رسمی داشتند که در هنگامه‌ی جنگ‌ها، زنان را در پشت جبهه قرا می‌دادند تا با کِل کشیدن، مردانشان را تشویق به غیرت ورزی بیشتر کنند و البته نکته‌ی مهم‌اش هم این بود که:

  اگر مردی از جنگ می‌هراسید و پشت به جنگ می‌کرد با زنان روبرو می‌شد و این نکته موجب تحقیر بود و کاهش غیرت آن جنگاور.‌.. می‌توان برای استفاده‌ی مردان از گلونی این موضوع را کنجکاوی کرد. گلونی چنان بیریق ناموس زنان بر سر مردان این قوم به اهتزار در می‌آمده تا مردان در مواجهه با هر زوری و هرآنجا که نیاز به غیرت ورزی بوده است، بنام ناموس، سر تسلیم و تعظیم فرود نیاورند و پا پس نکشند این روز بر تمام صاحبان این میراث در هر جغرافیایی با هر زبانی و رنگی خجسته باد.

  یک نظر

  1. کرامت سلیمی

   با سلام و احترام خدمت مدیر محترم و سایر دست اندرکاران سایت بلوطستان

   یک مقاله در باره برجام نوشته ام که خدمتتان ارسال می کنم تا اگر قابل بدانید به عنوان یک یادداشت در صفحه اصلی سایت قرار دهید.

   امیدوارم همکاری فرمایید.

   جسارتا” حتما” پاسخی برای بنده بفرستید. برای نوشتن ان خیلی وقت گذاشتم.

   پیروز باشید.

   ———————————————————————————————————————————-

   عنوان مقاله:

   برجام یک موضوع داخلی ایران یا سناریویی نوشته شده برای ایجاد چند دهه جنگ و بحران وعقب مانده نگاه داشتن منطقه خاور میانه

   ——————————————————————-

   دروغ برای پنهان کردن حقیقت خلق می شود ، حقیقت در تاریکی دروغ گم می شود و در تاریکی هر ظلمی ممکن می شود.

   ظلم ابزار گسترش تاریکیست اما دشمن تاریکی روشناییست و حقیقت همان روشناییست

   دانستن حقیقت راه نجات ملتها و رفتن به سوی عدالت اجتماعی و دنیای بدون جنگ است.

   براستی این برجام چیست که قصه ان تمام نمی شود و چرا سرنوشت مردم ایران به این موضوع گره خورده است.

   و چرا فقط برای ایران اجرا می شود و چرا برای کشوری مثل پاکستان که به اصطلاح یک کشور اسلامیست اجازه دادند به بمب به اصطلاح اتمی برسد و هیچ سر و صدایی هم نشد. و همینطور در مورد کشورهای هندوستان ، برزیل ، آفریقای جنوبی و … که به قول خودشان حتی به بمب به اصطلاح اتمی دست یافتند نیز هیچگاه داستان برجام یا داستان مشابهی اجرا نشد.

   اگر موضوع انرژی هسته ای صحت داشته باشد و کشور ایران نیز به دنبال این انرژیست این یک موضوع داخلیست و کلمه برجام و موضوع برجام توسط دولت اقای روحانی و در سال ۲۰۱۵ میلادی یعنی ۴ سال پیش مطرح شد که البته هنوز نسخه فارسی برجام رونمایی نشده است.

   اما می بینیم که تقریبا” تمامی کشورهای جهان در موضوع برجام درگیرند و داستان برجام و ورود یا خروج کشورها از برجام تمامی ندارد و عجیب است که کشورهای مختلف ، مستقل از موقعیت جغرافیایی و سیاسی و دوری یا نزدیکی به ایران مدام در مورد این موضوع نظر می دهند.

   مثلا” جدیدا” اقای ظریف چند بار به کشور ژاپن سفر کردند تا ژاپن در تحریمها با امریکا همسویی نکند اما همین کشور ژاپن که دو شهر این کشور با بمبهای به اصطلاح اتمی نابود شد و قاعدتا” باید از امریکا نفرت داشته باشند و طرف ایران را که در مقابل قاتل صدها هزار ژاپنی ایستاده است بگیرد ،دست اقای ظریف را با سردی فشردند و کشور ژاپن در مورد تحریمها در جبهه امریکا قرار گرفت و نخست وزیر ژاپن از اقای ظریف خواستند که ایران از برجام خارج نشود.

   و همینطور بارها و بارها کشورهای اروپایی مخصوصا” فرانسه ، انگلیس و المان از ایران خواسته اند که از برجام خارج نشود.و معلوم نیست چه نقطه ضعفی دارند که سعی می کنند با قاطعیت ایران را تحریم نکنند و همواره دوپهلو حرف می زنند. و شاید از لو رفتن یک موضوع می ترسند .چیزی که اقای عباس عراقچی معاون اقای ظریف به ان اشاره کردند.

   اقای عراقچی گفتند که برجام یک توافقنامه امنیتی است و صبر ایران هم نامحدود نیست.

   به خوبی می توان بوی تهدید را از این سخنان اقای عراقچی استشمام نمود.

   در صورتی که در رسانه ها برجام یک موضوع داخلی ایران برای دستیابی به انرژی به اصطلاح هسته ای عنوان می شود نه یک توافقنامه امنیتی که می تواند امنیت اروپا و مناطق دیگری از جهان را تهدید کند. نقطه ضعف اروپا در این توافقنامه امنیتی چیست که دولتمردان ایرانی روی ان دست گذاشته اند.

   موضوع جالب و تا حدی خنده دار نیز این است که کشورهای آفریقایی نیز در موضوع برجام درگیرند.

   طی یک سال اخیر ۵۴ کشور افریقایی دو بار در کشور اتیوپی در نشست مشترکی تحت عنوان اتحادیه افریقا اعلام کرده اند که از برجام خارج نمی شوند و حاضرند برای حفظ برجام هر کاری انجام دهند.

   فکر نمی کنید که حضور کشورهای آفریقایی در برجام و حمایت اتحادیه افریقا از برجام یک حرف بی معناست.

   اتحادیه افریقا چگونه می خواهد از برجام حمایت کند.

   دولتهای افریقایی نه قدرت نظامی دارند و نه قدرت اقتصادی. و اصلا” در مسائل سیاسی و نظامی جهان دیده نمی شوند و کسی اهمیتی به انها نمی دهد.

   دولتهایشان هم با کودتا و تحت حمایت غرب بر سر کار امده اند و جز کشتار مردم بی دفاع افریقایی کاری بلد نیستند.

   از عمر برجام حدود ۴ سال می گذرد و سوال این است که اولا” برجام و معنی ورود یک کشور به برجام چیست و ثانیا” برجام یک موضوع داخلی ایران است و کشورهای آفریقایی چه موقع وارد برجام شدند که هیچکس در دنیا نفهمید و معنی خروج کشورهای آفریقایی از برجام چیست و اگر خارج شوند و یا خارج نشوند چه اتفاقی می افتد.

   کشور به اصطلاح ابرقدرت روسیه که هیچگاه اثار و نشانی از ابرقدرتی این کشور در هیچ منطقه ای ازجهان دیده نشده است نیز از ایران خواسته است که از برجام خارج نشود و خود کشور روسیه نیز اعلام کرده است با وجود خروج امریکا از برجام ، کشور روسیه از برجام خارج نمی شود. و مدام می بینیم که اقای سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه کشور روسیه با چهره ای نگران و مضطرب در نشستها و مصاحبه های رسانه ای اعلام می کنند که روسیه به برجام پایبند است و از ان خارج نمی شود.

   این موضوع جای سوالات زیادی دارد. ایا کشور به اصطلاح ابرقدرت اتمی روسیه و کشورهای گرسنه و ضعیف افریقایی موقعیت یکسانی در موضوع برجام دارند

   ایا کشور مثلا” قدرتمند روسیه بابد با کشور افریقایی اوگاندا که بیشتر مردمش در زیر درختان و لابلای بوته ها زندگی می کنند در مورد برجام موضع یکسانی اتخاذ نمایند.

   همچنین ترامپ رییس جمهور امریکا اعلام کرد روسیه به این دلیل از برجام خارج نمی شود چون برای روسیه توافق خوبیست. این حرف جای کلی بررسی و تفسیر دارد و بیشتر نشان می دهد که به نوعی ترامپ به این حقیقت اشاره می کند که روسیه برای حفظ قدرت و اعتبارش از هر نظر ( سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی ) کاملا” به امریکا وابسته است و از خود قدرتی ندارد.

   یک موضوع دیگر که نمی خواهیم ان را زیاد بشکافیم و به ان بپردازیم این است که رهبران کشورهای درگیر مسائل هسته ای تماما” به دنبال موضوعات زنانگی هستند. و معلوم است که انقدر بی خیال هستند که فقط به عیش و نوش و هوسبازی می پردازند.

   می بینیم که هر از گاهی سرو کله یک خانم پیدا می شود و مدعیست که ترامپ وی را ازار جنسی داده است و موضوع در تمام رسانه های جهان سریعا” منتشر می شود و یا اقای پوتین مدام در سواحل زیبای روسیه و همینطور کشورهای اروپایی با زنان و دختران زیبا و جذاب در حال تفریح است. و همینطور از اقای کیم جونگ اون رهبر کره شمالی عکسها و فیلمهایی در رسانه ها منتشر می شود که نشان می دهد رهبر کره شمالی در میان تعداد زیادی زن و دختر قرار دارد و در حال خوشگذرانیست.

   یک نکته بسیار مهم که رسانه ها به ان نمی پردازند و از روی ان می گذرند این است که ترامپ رییس جمهور امریکا اعلام کرد که پذیرش برجام منجر به سقوط اقتصاد امریکا خواهد شد .

   چرا ترامپ این موضوع را در رسانه ها اعلام کرد. ایا این صحبت ترامپ به فریبکاریها و بی صداقتی دولتها نسبت به مردمشان اشاره نمی کند. و ایا این موضوع نشان نمی دهد که کشور امریکا و سایر به اصطلاح ابرقدرتها مثل اتحادیه اروپا و کشور روسیه یک نقطه ضعف بزرگ دارند و به دروغ وجهه یک ابرقدرت را به خود گرفته اند.و همچنین ایا این صحبت ترامپ نشان نمی دهد که در مذاکرات ظاهرا”اتمی دولتها در واقع اخاذیهای مالی و اقتصادی از دولت امریکا صورت می گیرد و امریکا دیگر قادر به تمکین خواسته همه کشورها نیست.

   و خلاصه اینکه چرا ترامپ که رییس جمهور کشور ابرقدرت بلامنازع جهان است برای مقابله با یک کشور جهان سومی مثل ایران در میان کشورهای جهان به دنبال دستی برای فشردن می گردد.

   و اصلا” چراغ هدایتی که در طی تمام تاریخ ، راهبر جنگهای بشریست کدام است.

   اگر نگاهی به پشت سر خود و به تاریخ بیندازیم می بینیم که طی ۸۰ سال اخیر امریکا در هیچ جنگی به دنبال پیروزی سریع نبوده است و همه جنگها را دو تا سه دهه کش و قوس داده است

   مثل جنگ کره که ۴ سال فقط بمباران ان طول کشید اما چند دهه است که مردم کره شمالی در فقر و فلاکت زندگی می کنند.

   کره شمالی انقدر اوضاع اسفباری دارد که هر ساله اتحادیه اروپا مقداری از ذرت هایی را که به چهارپایانشان میدهند به عنوان کمکهای انسان دوستانه برای مردم کره شمالی می فرستند تا از گرسنگی نمیرند.

   جنگ ویتنام نیز ۲۰ سال طول کشید. انهم در کشوری که نه نفت و گاز دارد و نه محصول ارزشمند دیگری که به درد آمریکا بخورد و به بهای جان ده ها هزار و شاید هم صدها هزار نفر سرباز آمریکایی تمام شد.

   جنگ امریکا با عراق به صورت نظامی و جنگی ۱۳ سال طول کشید و ۲۹ سال است که امریکا در عراق حضور نظامی دارد.

   جنگ بالکان و جنگهای افریقا نیز اینچنین بود و سالها طول کشید.

   چرا امریکا باید هر از گاهی در منطقه ای از جهان ببری کاغذی بسازد و به بهانه هایی همچون ازادسازی یک ملت ، مقابله با تروریسم و بهانه هایی از این دست جنگ طولانی مدتی که خودش ان را کنترل و اداره می کند راه بیندازد .

   ایا امریکا در مورد ایران مدل مشابهی را پیاده خواهد نمود و کشور ایران را نیز چند دهه در بحران و نهایتا” جنگ نگاه خواهد داشت.

   بدون شک حقیقت در ذات دروغهاییست که در رسانه ها منتشر می شود. اما چرا مردم نمی توانند حقیقت را پیدا کنند.

   قدرتمندان جهان برای گمراه نمودن ملتها و انحراف اذهان انها برای نرسیدن به حقایق ملتها را درگیر عشق و نفرت نسبت به موضوعات مختلف می کنند. زیرا عشق و نفرت هردو یک ویژگی مشترک دارند و انهم اینکه باعث می شوند افراد دیدگاه درستی نسبت به موضوعات و مسائل مختلفی که می بینند نداشته باشند و نتوانند حقیقت و واقعیت را از دروغها تشخیص دهند.

   متاسفانه تعداد زیادی از رسانه ها برای انحراف اذهان از رسیدن به حقیقت موضوعات مبتذل و پیش پا افتاده و یا حتی موضوعات ظاهرا” علمی ، اگاهی دهنده ، هنری و… را منتشر می کنند.

   تعداد زیاد سایتها و کانالهای سرگرم کننده اعم از جوک ، فیلم ، سرگرمی و … باعث پنهان شدن حقیقت در لابلای دروغها می شود..

   انسانها با باورها و عادتهایشان و همچنین رؤیاهایشان زندگی می کنند و از حقیقت فرار می کنند و این باعث می شود که صاحبان قدرت و سرمایه ملتها را به هر شکلی که اراده کنند کنترل و مهندسی نمایند. و دروغها را در لباس حقیقت به انها باور دهند.

   فرار از حقیقت انسانها باعث شده تا به جای ریشه یابی واقعی مشکلات و بحرانها ی جهانی مخصوصا” جنگها همواره به دنبال یک ناجی و قهرمان بگردند تا انها را نجات دهد. بیشتر انسانها در شرایط فعلی جهان همچون دختر بچه ای شده اند که در رؤیاهایش انتظار دارد فردی با اسب سفید بیاید، غول ستمگر را بکشد و با اوازدواج نماید و خوشبختش کند.

   صاحبان قدرت و صاحبان سرمایه در جهان برای حفظ موقعیتشان همواره به دنبال بحران سازی در جهان می باشند. بحرانهایی که کنترل و هدایت این بحرانها در اختیار خودشان است. گاهی جنگ جهانی ، گاهی جنگ منطقه ای و نیابتی ، گاهی رواج قحطی، گرسنگی و بیکاری و گاهی رواج تروریسم ان هم تروریسم دولتی که خطرناکترین نوع تروریسم است و ….

   به نظر می رسد که تقریبا” تمامی ارتشهای دنیا مستقیما” از پنتاگون دستور می گیرند و در واقع چیزی که به عنوان ۷۰۰۰ پایگاه نظامی آمریکا عنوان می شود همین ارتشها و مکانهای نظامیست که در حدود ۲۰۰ کشور چهان پراکنده اند و اسلحه و سیستمهای مخابراتی و سایر امکانات را در اختیارشان قرار می دهد.و درجه اهمیتشان برحسب موقعیت جغرافیایی فرق می کند و با کمک همین ارتشها امریکا قادر است در هر منطقه ای که اراده کند جنگ و درگیری ایجاد نماید.

   شما چی فکر می کنید .

   ایا واقعا” موضوعی مثل برجام برای ایجاد بحران در کل منطقه خاور میانه ابداع شده است تا وقت و انرژی و سرمایه مردم این منطقه تلف شود و چند دهه دیگر با شرایط جنگی و اضطراب و فقر و فلاکت زندگی کنند.

   ایا برجام در ارتباط با معامله بزرگ قرن نیست.

   ایا معنی واقعی برجام این نیست:

   دولتها توافق کرده اند که در موضوعات اساسی توافق نکنند.

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا