• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / ابراهیم رئیسی و بت‌های پیش‌رو

  شاه‌پور لطفی

  ابراهیم رئیسی و بت‌های پیش‌رو

  این روزها باحضور ابراهیم رئیسی در رأس دستگاه قضا و شکل گرفتن موج‌های رسانه‌ای، از اقدامات جسورانه‌ی ایشان به سود عدالت اجتماعی، مردم را متوجه کرده‌ است که دستگاه قضا چه پتانسیل بالایی در ایجاد امنیت روانی جامعه در زمینه‌ی مبارز با فساد دارد. ارزیابی افکار عمومی از این تصمیمات بسیار مثبت و امید آفرین است.
  این روزها ابراهیم رئیسی در پی بهشتی کردن دستگاه قضا گام‌های قابل تأملی برداشته است. که به سرانجام رساندنشان می‌تواند در ترمیم و تعمیر باور مردم به عدالت اجتماعی، نسخه‌ای شفابخش باشد. در ریشه‌کَن کردن فساد‌های کانالیزه و کوتاه کردن ناخن‌کسانی که چنگ در حقوق سایرین، صورت اسلام و انقلاب را خراش می‌زنند.
  امید می‌رود این موج تا درهم کوبیدن خفن‌گاه‌های تمامیت خواهان اقتصادی و اجتماعی و سیاسی… کوتاه نیاید. چرا که در کوره‌ی تحریم‌های ناجوانمردانه، ضرورت دارد مردم در داخل به آستانه‌ی اعتماد به حاکمیت بازگردانده شوند.

  این روزها خبر تردد رئیس دستگاه قضا با مترو، مبارزه با فساد اداری، مجوز دادن به مردم برای نقد و نظارت بر دستگاه قضا، مبارزه با رانت‌های اداری، عدم دخالت ضابطین قضایی در موارد قضا و پالایش دستگاه قضا از قصور، در دهان رسانه‌ها می‌چرخد. این نوشتار بر سَرِ تعریف و تمجید از شخص رئیس دستگاه قضا نیست. بلکه تأیید و تحسین یک تفکر است، تفکر ترویج عدالت اجتماعی که به دست عده‌ای فرصت‌طلب به هزاران درد و مرض مبتلا آمده است و طبقاتی چند در زیر خط فقر روی هم تلنبار شده‌اند که آرزویشان تحقق یافتن عدالت در توزیع ثروت و سایر مسائل اجتماعی است. طبقاتی که از قضا نه ژنشان برتر است نه شانس‌شان همسایه‌ی یک درخت پُر سایه…
  تردید و یأس و بدبینیِ مردم نسبت به حاکمیت در اجرای عدالت، بدون شک از تحریم و ترامپ و …خطر خیزتر است. بنابراین تغییراتی با آهنگ رئیسی نیاز خوشایند اکثر مردم است. باید بساط لاف‌زنی ژن‌های برتر و آقازاده‌های رانتیر برچیده شود. هرچند دانه‌درشت و پُرنفوذ باشند. روشن است که مردم معمولی، توان انجام فسادهای بزرگ را ندارند.
  دست روی دست گذاشتن تا مُردن روح عدالت در جامعه، جفای جبران ناپذیری است در حق انقلاب و حقیقت، جفایی که نه زیبنده‌ی نام انقلاب و اسلام است نه به سود حکومتی که می‌خواهد منادی رحمت و مساوات اسلامی باشد. ضرورت دارد برای به فعل در آوردن این مهم واقعیت‌ها را از زبان مردم بشنوید نه آمارهای مسئله‌دار، هم چنان که جناب آقای رئیسی به درستی به این موضوع واقف هستند.

  به طور مثال: در سال‌های گذشته، عده‌ای از قضات گام در وادی سیاست گذاشتند و به سودای رسیدن به بهارستان وارد گود رقابت‌های انتخاباتی شدند. قضاتی که با فضای سیاسی همخوانی مناسبی نداشتند. آمدند و برای متقاعدسازی افکار عمومی و جلب آرا، وانمود کردند که خواست حاکمیت برنده شدن آن‌هاست، بازی خطرناکی که در شهرهای کوچک البته به نتیجه رسید. این وسوسه‌ی بنیان‌سوز، خود جفای بزرگی است که برای اثباتش، جز در ذهن مردم هیچ سندی از آن موجود نیست.
  آمارها را نمی‌دانم اما در ذهن مردم واقعیت دارد که بعضأ در دادگاه‌ها، احکام نامتناسب با جرم و قضاوت‌های منفعلانه‌ وجود دارد. و به همین سادگی، مردمی را که برای احقاق حقوقشان پناهنده‌ی قانون می‌شوند، سَرخُورده می‌شوند و در مسائل بعدی، بدون مراجعه به دادگاه، قاضی سرِخود میشوند و حکم اجرا می‌کنند. موضوعی که به نیت انتقام بر آمار بزه‌کاری‌ها می‌افزاید و جامعه را دچار اضطراب می‌کند.
  در ذهن مردم واقعیت دارد که در دولت‌ها، بسیاری از استخدام‌ها به صورت رانت در اختیار افراد پرنفوذ، از جمله نمایندگان مجلس قرار می‌گیرد. و تمام بار این عدالت‌سوزی بنام حاکمیت در ذهن مردم ثبت می‌شود.
  در ذهن مردم واقعیت دارد که در انتخابات‌ها، برخی از کاندیداها، به منابع عظیمی از پول‌های بدون منبع دست‌رسی دارند و در بزنگاه‌های انتخاباتی، دلالانه بازار خرید رای راه می‌اندازند و تمام فخر انقلاب به عزت‌نفس مردم را خدشه‌دار می‌کنند.

  در ذهن مردم واقعیت دارد که عده‌ای با استفاده از موقعیت شغلی و دست یافتن به منابع و ایجاد رانت، لباس خیّر بر تن می‌پوشند. و در میان طبقات پایین جامعه با توزیع مواد غذایی و…افکار عمومی را می‌فریبند تا به مقاصد سیاسی‌شان برسند. روشی که در شهرهای کوچک به نتیجه هم رسیده است.

  بر خلاف آمارهای لاپوشان، در ذهن مردم واقعیت دارد که دارایی‌های خیلی‌ها با فیش‌حقوقی، میراث‌پدری و موقیت‌شغلی‌شان، فاصله‌‌ای نجومی دارد. سوای از انکار مسئولان، در ذهن مردم واقعیت دارد که در شهرهای کوچک، نهادهای نظارت بر انتخابات در جریان رد و تأیید صلاحیت‌ها جانب دارنه عمل می‌کنند و کاملا با صندوقداران انتخاباتی کنار می‌آیند.
  سوای از ژست‌های روشن‌فکرانه، در ذهن مردم واقعیت دارد که بسیاری از رسانه‌ها، در خدمتِ بازی‌های سیاست‌بازان پرده‌نشین هستند. و از این مسیر به مقاصد خود می‌رسند و اصلأ در مسیر مطالبه‌گری به سود مردم جامعه نیستند. این همه، بخشی از حقایق جامعه است که توسط عده‌ای جاه‌طلب و تمامیت‌خواه، مهندسی و اجرا می‌شود و متأسفانه بنام تمام حاکمیت در ذهن جامعه ثبت میشوند.
  امیدواریم با مدون کردن قوانینی در این راستا، جناب آقای رئیسی، با همراهی مردم و دوست‌داران راستین این سرزمین بر بنیاد این همه ناروایی تا ریشه‌کن شدن، بتازند.
  به نظر می‌رسد رسانه‌های سر ناسپرده و افکار عمومی می‌توانند به عنوان یک حرکت عظیم، همراه و پشتیبان اجرای عدالت باشند. چیزی که مقام معظم رهبری نیز بر آن تأکید دارند.
  وقت آن است که به مردم مجوز مبارزه بدهید، مجوز پرده برداشتن از فسادهایی که به واسطه‌ی رسانه‌های معاند برون مرزی، در ذهن مردم به‌نام تمام حاکمیت تبلیغ می‌شود. اراده کنید تا اندک کسانی که از درون چنان سرطان، باور عمومی را فرو پوکیده‌اند و چنان زالو در خون محرومان و پابرهنگان فربه شده‌اند. رسوا شوند تا نقطه‌ی پایانی گذارده شود بر شهوت جاه طلبی و مال اندوزی‌های بی‌افسارشان.
  وقت آن است که عدالت چنان پلکانی، طبقات کم‌رنگ و زیر خط فقر را بالا بکشد. و آن‌ها را به تماشای اجرای عدل اسلامی دعوت کند. تا تمام امراض فروشسته شوند. و خاطر جامعه از تشویش و بدبینی پیراسته شود.

  شاه‌پور لطفی؛ بلوطستان

  یک نظر

  1. حسین آزادبخت موموند

   سلام ودرودوخسته نباشید بر جناب شاهپور لطقی عزیز خدا پشت وپناه توباد

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا